Zeki Haber

Boşanmanın Çocuklar Üzerinde Etkileri

Boşanmanın Çocuklar Üzerinde Etkileri

Boşanmak ve Etkileri

Evlilik sadece iki kişinin tercihi ve iki kişinin hayatını etkileyen bir yapı olmadığı gibi boşanmak da sadece iki kişiyi etkilemez.

Toplumumuzun genel kültür düzeyine bakıldığında evlilikler değişmekte, çocuklar için sağlıklı bir yuva kurulmaya çalışılmaktadır ancak son yıllarda insanlarda tahammül gittikçe azalmıştır. Sorun çözmek yerine hayatından sorun olan kişiyi çıkarmak eğilimi görülmektedir.

Hayatın akışı içinde çiftler birbirini sorun olarak görmeye başlayabilir, evliliklerinde her şey olumsuz görünmeye, sevgisiz, öfkeli, sürekli tartışılan, konuşulamayan ve buna benzer bir sürü sorunu barındıran bir kurum haline gelebilir.

Toplumun temel yapı taşlarından olan aile bozulursa ilgili olan herkeste olumsuz bir takım etkiler bırakır.

​​​​​​Boşanma aşamasına gelmiş ailelerde ister istemez sorunlar çocuklara yansımaya başlamıştır. Sorunlu ilişkiyi uzun süre saklamak kolay değildir.

Çocuk kendi dünyasında annesine ve babasına toz konduramaz. Birini haklı birini haksız görmek, onları ayrı düşünmek istemez.

Boşanma yaş gruplarına​​​​​ göre çocuklarda farklı etkiler yapmaktadır. Bu etkiler şöyle sıralanabilir:

Ebeveynini tanımadan anne ve babasının boşanması çocuğun bu sevgiyi bilmemesine, eksikliği tam olarak ayırt edememesine, eğer nefret duygularıyla yetiştirilir ve yıllarca görüşmez, vefasızlık, sevgisizlik durumuyla karşılaşırsa olumsuz duygularla büyümesine ve görmek dahi istememesine neden olabilir.

Ebeveynlerden güçsüz ya da mağdur gördüğü tarafı savunmak ve yanında olmak isteyecektir. İlerleyen yaşlarda evlenirken bile yanında büyüdüğü ebeveyni bırakmak istemeyecek, suçluluk hissedecektir.

Şiddet nedeniyle ayrılan bir çiftin çocuğu kendi evliliğinde ya korkan taraf ya da şiddet uygulayan taraf olabilmektedir.

Okul çağlarında çocuğun dalgınlaştığı, derslere ilgisinin azaldığı, arkadaşlarıyla ilişkilerinde değişim olduğu gözlenir. Ya saldırgan ya da pasif bir çocuk haline gelebilir. Genellikle anlatmak istemez, utanır. Bu durum da içine kapanıp çözümsüz dertleriyle baş başa kalmasına neden olur. Bunların ardından birçok çocukta sigara, alkol ve madde bağımlılıkları görülmektedir. Kimsenin kendisini anlamadığını düşünen çocuk her şeyi unutup rahatlama düşüncesiyle bağımlılık yollarını seçebilmektedir.

Ebeveynlerinin ayrılığından kendini sorumlu tutup kendini suçlu gören bu yüzden içten içe kendine kızan çocuklar bunun devamında hayatını olumsuz düşüncelerle karartabilmekte, üzücü senaryolarla boğuşmak zorunda kalabilmektedir.

Anne baba arasında mekik dokuyan çocuk iki tarafın farklı yaklaşımları nedeniyle nasıl davranması gerektiğini şaşırabilmektedir.

Taraflar birbirini kötülerse çocukta güven kaybı olmakta, hangisine güveneceğini, hangisinin suçlu olabileceğini düşünerek ikisinin de kötü olmasını istemediği için neye inanacağını bilememektedir.

Her zaman doğruyu yapacağına inandığı anne babası yanlış yaparsa, onu bırakıp giderse çocuk hayatta artık kime güveneceğini bilemez.

İki taraf da çocuğun bakımını ve ilgiyi eksik etmemek için hediyeler alır, fazla ilgili davranma çabasıyla hatasında sınır koyup uyaramaz. Bunun sonucunda doyumsuz, iki tarafı kullanan, her istediği yapıldığı için hayata hazırlanamayan bir çocuk olarak yetişir.

Büyükanne ve büyükbaba yanında yetişmesinin olumlu ve olumsuz sonuçları da olacaktır. Kimisi torununu kıramaz. Kural ve sınır koymadığı için çocuk annesinin babasının yokluğunda rahat olmayı öğrenir. Tutarsız davranışlar görülebilir.

Ebeveynler boşanınca başkalarıyla evlenebilir. Bunu sonucunda çocuk başka bir ebeveyne alışmak zorunda kalır. Yaşına göre zorluk durumu değişir. Üvey olmanın verdiği yabancılık hissini bildiği için sevgi dolu bir ebeveyn de gelse ön yargılı yaklaşarak onu sevmekte zorlanabilir.

Anne babasının bir gün kavuşması ümidiyle ikisine yalanlar söyleyebilir ya da tepki vermese de hep bir ümit içinde olup sık sık karamsarlıklar ve duygu karmaşaları yaşayabilir.

Genel olarak çocukta üzüntü, stres, bocalama, yalnızlık, öfke, nefret, anlayamadığı sorular ve sorunlar, özlem, ümit, karamsarlık, davranış ve duygu durum bozuklukları, dağınıklık, depresyon gibi bir sürü farklı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu ebeveynin ayrılış nedeni, şekli ve çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir.

Zekihaber.com

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.