MEB, geçtiğimiz günlerde öğretmenleri, EBA harici canlı dersi yaptıkları zoom uygulamasının güvenlik önlemleri konusunda detaylı bir açıklama ile uyarmıştı.Ve ayrıca tüm öğretmenlere bu konudaki hatırlatmalar sms ile gönderilmişti.

MEB, yaptığı açıklamasında özellikle şu noktalara vurgu yapmıştı:

"...Okul öncesi eğitimden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerinin tamamını uzaktan eğitim ile yapması ve öğrenme eksikliği oluşmaması amacıyla harici canlı ders özelliği de ayrıca yayına alınmıştır. Harici canlı dersler esnasında kamuoyuna da yansıyan siber saldırılara maruz kalınmaması için öğretmenlerimizin dikkate alması gereken hususları, yeniden hatırlatmak isteriz. 
 
Harici canlı derslerde öğretmenlerimizin; 
 -Her ders için yeni ID ve şifre belirleyerek EBA'ya bu bilgileri girmeleri,
- Ders oluştururken "Bekleme Odası (Waiting Room)" özelliğini aktive etmeleri,
 -Derse başlarken öğrencilerin isimlerini değiştirebilme seçeneklerini kapatmaları 
 gibi basit kontrollerle benzer siber saldırılar engellenebilecektir. "

"...Ayrıca öğretmenlerimizin, ders başlarken öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmelerine engel olacaktır. "

Zoom'da canlı derste öğrencilerin isimlerini değiştirmeleri nasıl önlenebilir?

Sınıfınıza ya da katılımcı listenize ait bir kişi ismiyle kabul edilip hemen ismini değiştirebilmekte ve huzurluk çıkarabilmektedir. Bu duruma düşmemek için katılımcıların isim değiştirme özellikleri kapatılmalıdır.Bunun için;

Ana Ekranda Security butonundan "Rename Themselves" yazısının yanındaki tik kaldırılmalıdır.
 

Canlı derslerin güvenli yapılabilmesi için Zoom'da alınması gereken önlemler: 

1) Bekleme odasını mutlaka aktif edin. Katılımcıların isim soyisim varsa numara gibi belirleyicilerle katılmalarını sağlayın. Tanınmayan isim ya da lakabı kesinlikle kabul etmeyin
2) Bekleme odasından kabulde aynı anda tamamını kabul et seçeneği yerine tek tek kabul gerçekleştirin ve kameralar kapalı olması gerekiyorsa siz kabul ettikten sonra Stop Video diyerek kamerayı kapatın.
3) Ana Ekrandaki Security butonunda Chat, Share Screen, Rename Themselves, Unmute Themselves seçeneklerinin mutlaka tiklerinin kaldırılmış olduğundan emin olun.
4) Siz ekran paylaşımı yaptığınızda kontrolsüz çizim ve şekillere karşı mutlaka katılımcıların not çizme yetkisini kapatın.

Bütün bu bilgilere ve uyarılara aşağıdaki kılavuzdan da ulaşabilirsiniz.Kılavuzu hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık,kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Diğer önlemlerle ilgili bilgi almak için ZOOM Kullanım kılavuzu için TIKLAYINIZ

ZEKİHABER.COM