ChatGPT insan benzeri metinler üretmek için derin öğrenmeyi kullanan dil modeli GPT-3.5'e dayalı bir sohbet robotudur. OpenAI tarafından geliştirilen Chat GPT, neredeyse her şeyi bilen kişisel bir öğretmen gibi birçok soruya doğal cevaplar verebiliyor. Bu sebeple de Google'a alternatif olarak gösteriliyor.(Kaynak: donanimhaber.com)

2022 Kasım ayından beri konuşulmaya başlanan, 2023 ile birlikte hızla kullanımı yaygınlaşan yapay zeka robotu olan Chat GPT sorulan her soruya doğru cevap verir mi? Verdiği her cevap güvenilir mi? Verdiği bilgiler doğru mudur?

Bu sorularında cevabından emin olmak için, https://chat.openai.com/chat adresinden, hakkında net bilgilerimiz olan, Çorum Bayat İlçesine bağlı "Çukuröz Köyü" ile ilgili bilgileri kontrol ettik.

Chat GPT'de "Çorum Bayat Çukuröz Köyü" aramasında karşımıza çıkan bilgi şu:

"Çorum Bayat İlçesi'nin bir köyü olarak Çukuröz köyü, Çorum ilinin batısında yer almaktadır. Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır ve üretilen önemli ürünler arasında tahıl, sebze ve meyve bulunmaktadır. Köyde ayrıca hayvancılık ve seracılık da yapılmaktadır. Çukuröz köyü, Çorum ilinin kültürel ve tarihi zenginlikleri arasındadır. Köyde Osmanlı dönemine ait köprüler, cami ve kervansaraylar bulunmaktadır."

chat gpt nedir

Gözümüze çarpan yanlışlıklar:

*Çukuröz köyü Çorum'un tam olarak batısında değil, kuzay batısında yer alıyor.
*Köyde seracılığın eseri yok:)
*Köyde osmanlıya ait ne bir köprü ne de kervansaray var :)
(Yerinde yeller  mi esti, onu da araştırmak lazım...)
*Çukuröz Köyü orman köyü olup, ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu söyleyemeyiz.

Şu sonuca vardık: Harika bir gelişme yapay zeka ürünü olan Chat GPT ama verdiği bilgileri şimdilik olduğu gibi kabul etmek pek akıllıca gelmedi. Ama ilerleyen süreçte ne olur bilemeyiz. Google'nin tahtını yerinden edebilir mi? Bu haliyle kolay değil gibi.

Tabi hakkını yemeyelim; Chat GPT ile basit bir kaç editle, bir çok konuda gayet güzel yazılar yazılabiliyor. Nitekim, sitemizde Chat GPT den yararlanarak ürettiğimiz bir kaç içeriğe yer vermiştik daha önceden.(Örnek: Ders çalışma planı hazırlama aşamaları)

Ama şunu diyebiliriz şimdilik, her konuda çok doğru ve güvenli bilgiler vermesi için, tabiri caizse, Chat GPT'nin kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor diye düşünüyoruz:)

Sizlerde yorumlarınızla Chat GPT ile ilgili bize katıldığınız yada katılmadığınız noktalarla ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.