Çorum Anadolu Özel Eğitim Meslek Okulunda hafif düzey zihinsel, bedensel engelli, otizm ve down sendromlu öğrencilere eğitim veren bir okul olarak öğrencilerini tamamlayıcı eğitim kursları ile desteklemektedir. Bu kursta eğitim alan Kudret Hanım, bulunduğu şartlara göre diğerlerinden oldukça farklı.

Tamamlayıcı eğitim faaliyetleri kapsamında eğitim veren özel eğitim öğretmeni Ümmühan UZEL; öğrencilerinden birinin annesinin okuma-yazma bilmediğini fark etti. Öğrenci velisini derse almak isteyen özel eğitim öğretmeni okul idaresinin de destekleri ile aile eğitimi kapsamında tamamlayıcı eğitim kursunda öğrenci velisini derse almaya başladı. Eğitime başlayan Kudret Hanım, derslere devamı ve gayretiyle hızlı bir şekilde ilerleme kaydetti.

13 kardeşten 3 erkek ve en küçük kız kardeşinin okula gittiğini söyleyen Kudret Hanım, okula gidemeyen 9 kız kardeşten sadece bir tanesi... Babasının okula göndermediği Kudret Hanım şimdi evli ve iki çocuk annesi. Engelli bir evladı olan Kudret Hanım, aynı zamanda eşinin yatalak olan kardeşine de bakıyor. Geçen yıllar içinde asla pes etmediğini bir gün mutlaka okuma, yazmayı öğreneceğini düşündüğünü söylüyor.

Eğitime başlayacağını öğrendiğini ilk anda heyecandan bayılacağını sandığını, okulun merdivenlerinden her çıkışında aynı heyecanı yaşadığını ve çok özel bir yere geldiği hissini yaşadığını belirtiyor Kudret Hanım ve ekliyor: Okumayı bilmediğim günlerde sanki körmüşüm, şimdi ise dünyaya yeniden gelmişim gibi hissediyorum. Bugüne kadar her gittiğim yere gözlerim kapalı gitmişim. Yastığımın altında bile defterimle uyuyorum...

O benim hayatım... Ve artık hayatım çok kolay...

Yolun açık olsun Kudret Hanım...

Kaynak:Çorum MEM