Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında çeşitli kurumların temsilcilerinin yer aldığı Çorum Toprak Koruma Kurulu hobi bahçeleri ile ilgili karar aldı.

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Erdem Kolabaş, kentte hobi bahçesi adı altında elverişli tarım arazilerinin tarım dışı kullanımına izin verilmeyeceğini açıkladı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK.

Kolabaş, yaptığı yazılı açıklamada, Toprak Koruma Kurulunun Çorum Valisi Mustafa Çiftçi başkanlığında toplandığını hatırlatarak, “İlimiz sınırları içerisinde mevcut tespit edilen veya daha sonra tespite konu olacak hobi bahçelerinde idari para cezalarının uygulanması ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir" dedi.

TARIM DIŞI KULLANIMA İZİN YOK

Çorum'da hobi bahçesi amaçlı tarım dışı kullanımlara izin verilmeyeceğini ifade eden Erdem Kolabaş, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 20. ve 21. maddesinde; tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasına yönelik ceza ve yaptırımların düzenlendiğini vurguladı.

MEVZUAT ÇOK AÇIK

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Erdem Kolabaş, şunları kaydetti: "Tarım ve Orman Bakanlığınca kanun ve yönetmelik hükümlerinin uygulanmasına açıklık getirmek ve ülke genelinde uygulama birlikteliğini sağlamak için 09.05.2023 tarihinde 2023-6 Sayılı Genelge yayınlamıştır.

İDARİ PARA CEZALARI UYGULANIYOR

Bu kapsamda Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne intikal eden şikâyet dilekçelerine istinaden kanun kapsamında iş ve işlemler yürütülmekte olup idari para cezaları uygulanmakta, izinlendirmeye başvurmayanlar veya izinlendirmesi mümkün olmayanlar Toprak Koruma Kurulu gündemine alınarak kurul görüşü doğrultusunda iş ve işlem tesis edilmek üzere ilgili idareye bildirilmektedir.

İKİ AYRI HOBİ BAHÇESİ İÇİN KARAR

Genelge sonrası ilk Toprak Koruma Kurulu 21.06.2023 tarihinde Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi başkanlığında toplanmıştır. Gündem maddeleri içerisinde yer alan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce işlemleri devam eden iki adet Hobi Bahçesi amaçlı tarım dışı kullanımlara yönelik kanun hükümlerinin uygulanması yönünde oy birliği ile karar alınmıştır. İşlemleri devam eden, tespit edilen veya tespite konu olacak olan tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, daha sonraki kurul gündemlerinde de kanun, yönetmelik ve genelge kapsamında değerlendirilmeye devam edecektir.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Toprak Koruma Kurulu toplantısında ayrıca, “ilimiz sınırları içerisinde mevcut tespit edilen veya daha sonra tespite konu olacak hobi bahçelerinde idari para cezalarının uygulanması ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına” oy birliği ile karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak:Habercim19.com