3. Sınıf fen Kitabı Sayfa 102-103 Cevapları – TUNA Yayınları

3. Sınıf fen Kitabı Sayfa 102-103 Cevapları – TUNA Yayınları

Evet sevgili öğrenci kardeşlerim bugün sizlerle birlikte 5. sınıf fen bilgisi kitabı sayfa 102-103 deki soruları çözmüş bulunmaktayız.

Sayfa 102-103 de arkadaşlar Maddenin halleri konusunu işlemişsiniz.

Katı nedir?

Katı, maddenin, atomları arasındaki boşluğun en az olduğu halidir. "Katı" olarak adlandırılan bu haldeki maddelerin kütlesi, hacmi ve şekli belirlidir. Bir dış etkiye maruz kalmadıkça değişmez. Sıvıların aksine katılar akışkan değildir. Fiziksel yollarla, diğer üç hal olan sıvı, gaz ve plazmaya dönüştürülebilirler.

SAYFA 102 CEVAP 1

Sıvı nedir?

Sıvı, maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı molekülleri, sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler, fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti, hacmin izin verdiği ölçüdedir.Sıvılar sıkıştırılamazlar.

SAYFA 102 CEVAP 2

Maddenin halleri konusu lise döneminde göreceğiniz biyoloji dersinde sıklıkla karşınıza çıkacak bir konudur.

Lütfen öğretmenlerinizi iyi dinleyiniz.

Ve ne olursa olsun öğretmen arkadaşlarımızı sakın üzmeyiniz.

Gaz nedir?

Gaz, maddenin 16 hâlinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı son derece fazladır. Gaz halindeki maddelerin belirli bir şekli yoktur fakat hacmi vardır. Katı bir madde ısıtıldığı zaman, katı halden sıvı, sıvı halden de gaz haline geçer. Bu duruma faz değişikliği denir.

SAYFA 103 CEVAP 2


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ASİYE MELEK
ASİYE MELEK - 9 ay Önce

çok güzel

SIRADAKİ HABER