Okulda derslerde yazılıda yüksek not almak mı istiyorsun yada sınavlarda bazı derslerde zorluk mu yaşıyorsun. İşte size yol gösterecek püf noktala, nokta atışı tavsiyeler, öneriler..

KONUYU NASIL ÇALIŞACAĞIMI BİLMİYORUM

Öncelikle nasıl öğrendiğini belirlemeli ve ona uygun bir şekilde çalışmalısın.Konuları sırasına göre çalışmalı, not tutmalısın.Nasıl not tutulur iyi bilmelisin.Soru çözerek uygulama yapmalısın.Örnek çözümlü soruları incelemelisin.Gerekirse daha alt sınıflarda aynı konu ile ilgili bilgileri incelemeli, sorularını çözmelisin. Eğer tek başına çalışamadığını fark edersen kendine bir çalışma arkadaşı bulmalısın.

KONU EKSİĞİM VAR

Nerede eksiğin olduğunu belirleyerek işe başlamalısın. Bu nedenle çözdüğün testlerdeki takıldığın noktalara dikkat etmelisin. Konu özetli soru bankası almalısın. Konu özetlerini not tutarak incelemelisin. Konu içinde örnek olarak verilen soruların çözümünü incelemelisin. Yapamadığın soruları öncelikle çözümünden anlamaya çalışmalısın. Bu eksiğin daha kolay fark etmeni sağlayacaktır. Konuyu zamana yayarak günlük kısa periyotlarla çalışmalısın. Bu daha çok tekrar etmeni ve bilgiyi kalıcı hafızana atmanı sağlayacaktır.

YORUM YAPAMIYORUM, ANLAMADA ZORLANIYORUM

Daha yavaş okumalısın. Gözle okuma yerine dudaktan okuma yapmalısın. Her şeyin altını çiziyorsan bundan vazgeçmelisin. Okuma hızınla düşünme hızını eşitlemelisin. Paragraf soru bankaları sözel okuma ve algılama yeteneğini geliştirmede sana yardımcı olacaktır. Günlük kitap okuma alışkanlığı geliştirmelisin

KONUYU HİÇ BİLMİYORUM.

Konu anlatımlı kitap veya ders videolarını izleyerek işe başlamalısın. Öğrenme yöntemine uygun konu anlatımlı kitaplar seçmelisin. Görsel içeriği zengin, konuyu örneklerle destekleyerek anlatan kitaplar öğrenmeni kolaylaştıracaktır.

YETERİNCE SORU ÇÖZMÜYORUM

Şunu belirlemelisin: Çözmüyor musun, çözemiyor musun? Çözemiyorsan öncelikle kendine uygun seviyede bir soru bankası alarak işe başlamalısın. Eksiklerini görmede sana yol gösterecektir. Unutma öğrenmenin kalıcı olması için yeterince ve farklı sorular çözmelisin. Bu nedenle eğer soru çözmüyorum diyorsan işin daha kolay sadece çözmeye başlamalısın. Unutma zamanı doğru kullanabilmek için yeterince ve farklı sorular çözmelisin.

SORU ÇÖZERKEN ZORLANIYORUM. NEREDE TAKILDIĞIMI BULAMIYORUM.

Örnek çözümlü kitap alıp çözümlü soruların çözümlerini incelemelisin. Tüm örnek soruların çözümünü inceledikten sonra konu sonundaki soruları çözmeye başlamalısın. Soru çözümlerinde nerelere takıldığına dikkat etmelisin. Eğer işlemleri tamamlayamıyorsan öncelikle işlem gücünü geliştirmelisin. Soruları çözmek zaman alıyorsa sabırlı olmalısın. Farklı sorularla karşılaştıkça ve çözdüğün test sayısı arttıkça bu durumun değiştiğini göreceksin. Yapamadığın sorular temel düzeyde ise konu anlatımına geri dönmeli veya dersi tekrar dinlemelisin.

Kolay ve hızlı ezber yapma yöntemleri Kolay ve hızlı ezber yapma yöntemleri

Kaynak: Yayın Denizi TYT-AYT Geometri Soru Bankası