Bilinçli İnternet Kullanımı E-broşürleri yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, veli ve öğretmen için bilinçli internet kullanımı e-broşürlerini yayınladı.

Bilinçli İnternet Kullanımı E-broşürleri yayınlandı

Mİlli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinin öğrenci, veli ve öğretmenlerine yönelik Bilinçli İnternet Kullanımı E-broşürleri yayınlandı.
 
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri ve AR-GE daire başkanlıklarınca UNİCEF desteğiyle bilinçli internet kullanımı için her kademede öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik e-broşürler hazırlanmıştır. Hazırlanan 12 e-Broşür içerisine Genel Müdürlükçe üretilen, karekod ve link kullanılarak ulaşılabilecek 24 video ve 8 animasyon filmi eklenmiştir.

Öğrenci, öğretmen ve veliler teknolojik iletişim araçlarıyla kurdukları bağı ve düzeyi olumlu etkileyecek olan broşürler aynı zamanda Bakanlıkça okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yürütülmesinde bu yıl Genel Hedef olarak belirlenen "Bilinçli Teknoloji Kullanımı" hedefine kaynaklık edecektir.

Çünkü;İnternet ve dijital teknolojiler yaşadığımız dönemde özellikle de öğrencilerimiz için hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hal böyle iken internet ve dijital teknolojilerin öğrencilerimizin hayatlarındaki etkisi olumlu ya da olumsuz olarak göz önünde bulundurulmadan etkili ve sağlıklı bir eğitim sürecini götürmek çok mümkün olmayacaktır. 

Nitekim öğrencilerimiz internet ve dijital teknolojileri yanlış kullandıklarında ödedikleri ilk bedellerden birisi eğitimleri oluyor, doğru kullandıklarında da en çok ilerledikleri alan yine eğitimleri oluyor. Bu nedenle öğrencilerimizin internet ve dijital teknolojilerden özellikle de eğitimlerinde faydalanmalarını sağlamamız, zararlarından uzak durmalarına yardımcı olmamız eğitim faaliyetlerimizin amaçlarına ulaşmamamızda işlerimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Öğrencilerimizin hayatlarındaki anne-babalarından sonra en önemli insanlar biz öğretmenleriyiz. Bu noktada bizim nifadelerimiz, yaklaşımlarımız, tepkilerimiz, desteklerimiz, onaylarımız, ilgimiz ve iletişim dilimiz onların hayatında birçok alanda önemli ve etkili olacağı gibi dijital teknolojiler ve internet ile ilişkileri konusunda da önemli ve etkili olacaktır. Bu önemin farkında olarak, sahip olduğumuz etkiden öğrencilerimiz yararına azami istifade edebilmek için bazı noktalara dikkat etmemiz faydalı olacaktır. 

Kılavuzlarda öğrencileri,öğretmenleri ve velileri ilgilendiren, toplumu her geçen gün içine çeken, internet dehlizinin nasıl kullanılması gerektiğini anlatan bir birinden harika kılavuzlar..Her öğrenci, her öğretmen ve her veli bu kılavuzlara bir daha bir daha bakmalı....

OKUL ÖNCESİ
Okul öncesi Öğrenci Broşürü Tıklayınız.
Okul öncesi Öğretmen Broşürü Tıklayınız.
Okul öncesi Veli Broşürü Tıklayınız.
Okul öncesi Veli Broşürü (Arapça) Tıklayınız.
 
İLKOKUL
İlkokul Öğrenci Broşürü Tıklayınız.
İlkokul Öğretmen Broşürü Tıklayınız.
İlkokul Veli Broşürü Tıklayınız.
İlkokul Veli Broşürü (Arapça) Tıklayınız.
 
ORTAOKUL
Ortaokul Öğrenci Broşürü Tıklayınız.
Ortaokul Öğretmen Broşürü Tıklayınız.
Ortaokul Veli Broşürü Tıklayınız.
Ortaokul Veli Broşürü (Arapça) Tıklayınız.
 
LİSE
Lise Öğrenci Broşürü Tıklayınız.
Lise Öğretmen Broşürü Tıklayınız.
Lise Veli Broşürü Tıklayınız.
Lise Veli Broşürü (Arapça) Tıklayınız.

Değişim zaman, emek ve sabır ister:

İnternet ve dijital teknoloji araçları bütün dünya için oldukça yeni bir kullanım. Bu araçların doğru kullanımları konusunda kabul görmüş kesin kurallar maalesef şu an için yok. Zaman içerisinde hayatımızda yeri ne kadar olmalı, nasıl kullanırsak faydalanır, nasıl kullanırsak zarar görürüz, neyi onlarla yapmalı neyi onlarsız yapmalı gibi soruların cevapları daha net bir şekilde ortaya çıkacak ve doğru kullanım süreç içerisinde daha belirgin hâle gelecektir. Bu durumun farkında olarak en azından eldeki bilgilerimizin ışığı doğrultusunda bu soruların cevaplarına yönelik harekete geçmeli ancak bunun da bir süreç olduğunu, zaman alacağını bilmemiz gerekir.

ZEKİHABER.COM
 
    

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER