"TOPAÇ": 3 ve 4.sınıfların dil becerilerini geliştirecek e-kitap

MEB, İlkokul 3 ve 4.sınıfların dil becerilerini geliştirecek "TOPAÇ" isimli e-kitabı hazırlayarak yayımladı

"TOPAÇ": 3 ve 4.sınıfların dil becerilerini geliştirecek e-kitap

MEB, ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dil becerilerini geliştirmek amacıyla 85 sayfalık eğlenceli bir e-Kitap hazırladı.

7'den 70'e herkesin sevdiği oyuncak "TOPAÇ"ın adını taşıyan kitap, öğrencilerin Türkçe öğrenirken "dinleme, okuma, konuşma ve yazma"dan oluşan dört temel dil becerisinde daha başarılı olmalarını sağlamak için alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlandı.

TOPAÇTA İŞLENEN METİNLER

1. Bavulumdaki Kırık Fincan (Hikâye Edici Metin)
2. Çok Yaramaz Kedi (Hikâye Edici Metin)
3. Bende Astım Var (Hikâye Edici Metin)
4. Marmara Türküsü (Şiir)
5. Atatürk ve Nine Hikâyesi (Hikâye Edici Metin)
6. Mercimek Çorbası (Bilgilendirici Metin)
7. Kuşların Göçü (Bilgilendirici Metin)
8. İşin Püf Noktası (Hikâye Edici Metin)
9. Neşet Ertaş (Bilgilendirici Metin)
10. Elleri Kınalı Çocuk (Bilgilendirici Metin)
 
"Topaç"ın içeriğinde hikâye edici, bilgilendirici ve şiir gibi farklı türlerde 10 metin bulunuyor. Metin sonunda yer alan sorular, çocukları alışılmış olay sırasına göre sorulan sorulardan farklı olarak 5 basamaklı düşünmeye teşvik ediyor. Bu yolla öğrencilerin "okuduğunu basit olarak anlama, yeniden organize etme, çıkarımlar ve değerlendirme yapma, memnuniyetini anlatma" gibi üst düzey becerilerini geliştirmek hedefleniyor. Bu kapsamda tüm sorular öğrencilerin sıkılmadan cevaplayacağı şekilde oluşturuldu.
 
Kitapta yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılan görev temelli yaklaşım, ana dil öğretimine de uygulandı. 
 
"TOPAÇ"ta, öğrencilerin Türkçeyi kurallarına ve anlam derinliğine uygun şekilde kullanması için "Yazarlığa Giriş" adı altında bir bölüm de bulunuyor. 
 
Öğrencilerin metinleri okuduktan sonra "afiş, pankart çalışması, drama" gibi etkinliklerle kendi düşüncelerini çok daha rahat ifade etmelerine olanak tanınıyor. Hikâyeyi kendi gözünden yeniden düzenlemek ve haber metni yazmak gibi farklı metinler tasarlamak da eğlenceli etkinlikler arasında yer alıyor.  
 
Bakan Selçuk: "Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini en üst düzeylere taşımayı hem öğrencilerimiz hem Türkçemiz için çok önemli buluyoruz."

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çalışmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini daha küçük yaşlardan itibaren en üst düzeylere taşımayı hem öğrencilerimiz hem Türkçemiz için çok önemli buluyoruz." dedi. Çalışmanın, ilkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin eğlenerek öğrenebilmeleri için titizlikle hazırlandığına dikkat çeken Bakan Selçuk, "Çocuklarımızın 'Topaç'ı keyifle okuyup etkinleri yapacaklarını umuyorum." ifadesini kullandı. İlkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki öğrencilere yönelik alternatif kaynak desteklerini sürdüreceklerini belirten Bakan Selçuk, çalışmaya emek veren tüm editörlere ve yazım komisyonuna teşekkürlerini iletti.  

3 ve 4.Sınıflar için hazırlanan TOPAÇ'ı indirmek için TIKLAYINIZ (PDF)

TOPAÇ ile ilgili diğer bilgiler

TOPAÇ bir komisyon tarafından hazırlandı.Editörler:Prof. Dr. Serkan Çelik-Hacettepe Üniversitesi, Doç. Dr. Özlem Baş-Hacettepe Üniversitesi, Doç. Dr. Yasemin Kuşdemir-Kırıkkale Üniversitesi.

1.baskıda 100 kitap basıldı.

Kitabın idare yeri: MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

AÇIKLAMALAR

Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretiminde öğrencilerimizin dört temel dil becerisinde daha başarılı olmasını sağlayacak yeni fikirler ortaya koymaktır. Bu genel amaç doğrultusunda çalışma grubu bir dizi toplantılar yürüterek "Türkçe öğretiminde" nasıl bir işlenişle mevcut Türkçe Öğretim Programı zenginleştirilebilir sorusuna cevap aramıştır. Bu doğrultuda amaç tamamen yeni bir öğretim tasarımı ortaya koymaktan ziyade mevcut programın zenginleştirilmesi yolunda öneriler sunmaktır.

Çalışmanın birinci turunda hazırlanan metinler çeşitli üniversitelerdeki akademisyenler tarafından incelenmiştir. Böylece ekip üyeleri tarafından anlama becerisinin geliştirilmesine yönelik olarak "Barrett Taksonomisi"nin temel alınması kararına varılmıştır. Barrett Taksonomisi çocuğu metnin alışılmış olay sırasına göre sorulan sorulardan farklı olarak beş basamaklı bir sistemde düşünmeye teşvik etmektedir. Alan yazında yapılan çalışmalar bu taksonominin öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri açısından metni anlamada daha üst düzey düşünmeyi sağladığını göstermektedir.

Taksonomi beş basamaktan oluşur:
1- Basit Anlama
2- Yeniden Organize Etme
3- Çıkarımsal Anlama
4- Değerlendirme
5- Memnuniyet

Hazırlanan modüldeki tüm sorular bu taksonomiye göre yazılmış ve öğrencinin sıkılmadan cevaplayacağı nitelikte, ölçücü ve sarmal olarak sunulmuştur.

Dil becerilerinin geliştirilmesi yönünde programa getirilmesi önerilen diğer yöntem ise “Görev Temelli Yaklaşım”dır. Yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılan görev temelli yaklaşım ana dil öğretimine transfer edilip çeşitli dil görevleriyle öğrenciyi meşgul etmeyi amaçlamıştır. Etkinliklerde bu bölüm “Görev Başında” başlığı altında yer almaktadır. Uygulamaya aktif olarak geçirilmesi gereken diğer yöntem ise “Süreç Temelli Yazma” modelidir. Bu modelle ilgili çalışmalar, kitapta/modülde “Yazarlığa Giriş”  başlığı altında yer almakla beraber öğrencilerin biçim ve içerik açısından yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Çalışmada metin işlenişi dünyada genel kabul gören üç aşamada hazırlanmıştır. Okuma öncesi, okuma esnası ve okuma sonrası etkinliklerden oluşan çalışmanın özellikle ülkemizde "Yapılandırmacı Yaklaşım"la başlayan okuma öncesi çalışmalara ve okuma sonrası çalışmalara ek olarak okuma esnasında da
öğrenciyi aktif kılması tavsiye edilmiştir.

Saygılarımızla örnekleri sunarız.- Çalışma Ekibi

TOPAÇTAN GÖRÜNTÜLER

Celal DEMİR - ZEKİHABER.COM
 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER