Vikingler İSLAM'dan etkilenmiş miydi?

Vikingler İSLAM'dan etkilenmiş miydi?

  -İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden   araştırmacılar keşif yaptılar -Viking dokuma bantlarında bulunan desenleri yeniden oluşturmak için çalışıyorlardı. -Geleneksel Viking kalıpları yerine eski Arapça Kufi betiklerini buldular.  -Bu iki kültürün öbür dünyaya ilişkin görüşleri arasında benzerlikler öğrenilebilir.

Araştırmacılar, en son keşiflerinde ''Viking ve Müslümanların öbür dünyaya bakışları arasındaki benzerliklere çok şaşırtıcı derecede'' diye konuştular.

Viking tekne mezarlarından gömü kostümleri, İskandinav kabileleri ile eski İslam arasında temasın daha fazla kanıtını sağlamıştır. Dokuzuncu ve onuncu yüzyıl mezarlarında bulunan giysilerin analizi, Allah'ı çağıran Arapça senaryonun varlığını ortaya çıkardı Dokuzuncu ve onuncu yüzyıl mezarlarında bulunan giysilerin analizi, Allah'ı çağıran Arapça senaryonun varlığını ortaya çıkardı.

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden uzmanlar, Viking dokuma bantlarında bulunan tekstil kalıplarını yeniden yapmak için çalışırken gerçek ortaya çıktı.

Enköping Müzesinde Viking Couture sergileri için esin kaynağı olarak kullanılan objelerin, varsayıldığı gibi geleneksel Viking kalıplarından ziyade Kufi karakterleri içerdiğini bulmuşlardı.

Metinde, Hz. Ali'nin yanı sıra İslam peygamberi Hz. Muhammed'in kuzeni ve damadı da bahsedilmektedir.

Kufi karakterler Viking Çağında çoğunlukla Orta Asya'da bulunan mezar anıtları ve türbelerde mozaiklerde bulundu.

Benzer metin, Mälardalen'deki Birka ve Gamla Uppsala bölgesindeki tekne grafiklerinde, her iki oda mezarında bulunan mezar kostümlerinin bir parçası olan dokuma bantlarında bulundu.

Uppsala Üniversitesi Arkeoloji ve Eskiçağ Tarihi Bölümü'nde tekstil arkeolojisi araştırmacısı olan Annika Larsson,'Viking Age mezarlarındaki Doğu objelerinin sadece yağma ve doğu ticaretinin açıklayıcı bir model olarak ortaya çıkmadığı sonucuna varıyoruz.

Larsson, 'Muhtemelen Viking mezar gelenekleri, İslam ve ölüm sonrası ebedi bir yaşam olan cennet fikrinden etkilenmiştir.' dedi. Kufi, 7. yüzyılın sonlarında Irak'taki Kufa'da geliştirilen çeşitli Arapça senaryoların en eski kaligrafi biçimidir ve adını alır   Bu geometrik örnek baraka Muhammed'i okur ya da Muhammed'e şükredilir    

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 00:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER