DYS WEB öğretmenlerin de kullanımına sunuldu. Artık öğretmenlerin resmi yazı imzalama devri sona erecek. Öğretmenleri ilgilendiren yazılar DYS üzerinden ilgili öğretmenlere gönderilecek. Öğretmenler MEBBİS bilgileri ile DYS WEB sistemine girerek gelen yazıları ve yazıların eklerini görecek, okuyacak ve onaylayacak.Okul idaresine verdikleri dilekçeleri takip edebilecekler.Uygulama Eylül 2022 den itibaren başladı

DWY WEB iş ve İşlemleri ile ilgili tüm hususlar

Tüm öğretmenler DYS sistemine tanımlandı. Doküman Yönetim Sistemi ile okul idarecileri resmi yazıları elektronik ortamda öğretmenlere gönderebilecek, tebliğ edebilecek. Öğretmenler MEBBİS üzerinden giriş yaparak kendilerine gönderilen yazıları görecek, okuyacak

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS WEB UYGULAMASI İLE EVRAK İMZALAMA BİTTİ!

Cumhurbaşkanlığımızın "Tasarruf Tedbirleri" konulu 2021/14 sayılı genelgesi kapsamında; kurum harcamalarında tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemlerin azaltılmak, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak için öğretmenlerimize elektronik ortamda belge tebliğ etme çalışmaları başlatılmıştır.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS WEB NE ANLAMA GELİYOR?

DYS öğretmenler içinde başladı. Kurum idarecileri tarafından kullanılan DYS’nin öğretmenler tarafından kullanılacak olması öncelikle kağıt istafını önlemiş olacak. DYS üzerinden öğretmenlere resmi yazıları e-posta olarak gönderme seçeneği olmasına rağmen birçok okulda resmi yazıların çıktıları alınarak öğretmenlere imzalatılıyor. Artık bunların hiçbirine gerek kalmayacak. Öğretmenleri ilgilendiren yazılar DYS üzerinden direkt ilgili öğretmenlere gönderilecek. Öğretmen telefonundan ya da bilgisayarından MEBBİS bilgileri ile DYS sistemine girerek gelen yazıları ve yazıların eklerini görecek, okuyacak ve onaylayacak. DYS Web için MEB internet hattı gerekmeyecek. Her yerden giriş yapılabilecek. Bu hem zaman, hem evrak yükünden tasarruf sağlamış olacak. MEB uzun zamandır bu konuda çalışıyordu. Niğde’de pilot olarak başlayan bu uygulama tüm okullarda uygulanmasına başlandı.

ÖĞRETMENLER İÇİN DYS (DOSYA YÖNETİM SİSTEMİ) KILAVUZU

DYS'nin öğretmenlere yaygınlaştırılması 

Millî Eğitim Bakanlığının 2012/39 sayılı genelgesi ile resmi yazışmaların elektronik ortamda yapılması için bakanlığımızda Doküman Yönetim Sistemi (DYS) projesi faaliyete geçirilmiştir. 2012 yılında Merkez Teşkilatı, 2013 yılında 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri, 2014 yılında tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, 2017 yılında 52 bin okul, 2015-2021 yılları arasında toplam 63 yurtdışı temsilciliğimiz (müşavirlik ve ataşelik) ve yurtdışında bulunan 54 okulumuz DYS kapsamına alınmıştır. DYS 'nin bileşenleri olan OTOBAN, KEP, UETS ve EVRAKSORGU projeleri ile e-Devlet dönüşümünün gerçekleşmesine katkıları devam etmiştir. Dönüşümün devamı olarak belge ile ilintili diğer iş süreçlerini elektronik ortama almak ve Cumhurbaşkanlığımızın "Tasarruf Tedbirleri" konulu 2021/14 sayılı genelgesi kapsamında; kurum harcamalarında tasarruf sağlamak, şeffaflığı sağlamak, bürokratik işlemlerin azaltılmak, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak için öğretmenlerimize elektronik ortamda belge tebliğ etme çalışmaları başlatılmıştır. Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 8 kurumda 15.10.2021 tarihinden itibaren pilot uygulamaya başlanılmıştır.

Eylül 2022 den itibaren tüm illerde, tüm okullarda uygulanmaya başlandı.

Yeni uygulama ile birlikte okul yöneticileri öğretmenlerimize duyuracakları resmi evrakları DYS üzerinden öğretmenlere gönderebileceklerdir. Öğretmenlerimizin de bu yazıları görmeleri ve "Okudum" bilgisini işaretlemelerini DYS WEB (https://dysweb.meb.gov.tr) üzerinden yapabileceklerdir. Öğretmen DYS ye MEBBİS bilgileri ile giriş yapılacak.

E-devlet ile MEBBİS e girilirse bu ekran açılır. Buradan da DYS ye tıklayınız. MEBBİS bilgileri ile giriş yapılırsa direk aşağıdaki şekilde DYS sistemi açılır.

ÖĞRETMEN DYS SİSTEMİ

ÖĞRETMENLER KURUMUNA VERDİĞİ DİLEKÇELERİ GÖREBİLECEK

Öğretmenlerimiz DYS WEB ‘e internet tarayıcılardan (bilgisayarlardan) ve mobil cihazlardan erişim sağlayabileceklerdir. Sistem üzerinden yapabilecekleri uygulamalar aşağıda liste halinde sunulmuştur .

- Farklı kurumlarda ki görevlerinizi görebilir ve görevler arası geçiş yapabilirsiniz.
- Görevli olduğunuz kurumlarda size tebliğ edilmiş belgeleri ve ekleri görüntüleyebilir ya da indirebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş evrakları görüntüleyip “Okudum” butonu ile yöneticinize bilgilendiğinizi bildirebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş aktif belgelerin listelendiği “İş listesi” ekranında arama yapabilirsiniz.Bulduğunuz belgeye tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
- Size tebliğ edilmiş belgelerin aynı zamanda hangi öğretmenlere de tebliğ edildiğini görebilirsiniz.
- Göreviniz bulunduğu okuldaki rolünüze geçiş yaptıktan sonra “Sorgular” menüsünden “Kişi Evrak Sorgusu” ekranını kullanarak geçmiş zamanda işlem yaptığınız(Okudum butonuna bastığınız) belgeler arasından arama yapabilirsiniz. 

- Kurumunuza vermiş olduğunuz dilekçeleri Sorgular menüsünden “Dilekçelerim” sayfasına tıklayarak görebilirsiniz. Kurumunuz tarafından size cevap olarak yazılmış resmi belgeleri
görebilirsiniz.
- Ayarlar sayfasını kullanarak DYSWEB arayüz ekranları ile ilgili ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

DYSWEB ‘e giriş.

Kurum yöneticilerin DYS’yi kullanarak öğretmelere resmi evrak tebliğ etmesi işlemi

Öğretmenlerin DYSWEB ‘I kullanması ile ilgili ekran görüntüleri.
İş Listesi Ekranı

- Evrak Görüntüleme Ekranı

- Evrakın Eklerini Görme Ekranı

- Öğretmenin “Okudum” butonuna tıklaması.

DYSWEB Kullanım Kılavuzunu indirmek için TIKLAYIN (PDF)