Bu haftadan itibaren tüm sınıflar(1.ve 2.sınıflar hariç) için canlı ders-sınıf uygulaması başlıyor.Bu nedenle MEB EBA'da canlı ders saatleri çizelgesini sınıf sınıf,saat saat yayımladı.

EBA Canlı Ders-Sınıf Uygulama Esasları- Ders Çizelgesi-Saatleri (2020 KASIM)

Canlı ders uygulamasının başlaması için önce okul müdüleri canlı ders tanımlaması yapacaklar.Ardından canlı ders için okula ayrılan saatte, ilgili canlı yayını yapacak ders öğretmeni canlı yayını başlacak ve aynı saatte öğrenciler derse uzaktan katılabilecekler.Bunun için öğretmen ve öğrencilerin EBA üzerinden canlı ders programını bilgisayarlarına kurmaları gerekiyor.

EBA'da daha önceden sadece 8.ve 12.sınıflar için yapılan uygulama artık diğer sınıflar için de yapılacağı için canlı ders-sınıf uygulaması öğretmenlerin,öğrencilerin eba canlı ders ile ilgili merak ettiği bir çok konu var.

EBA canlı ders ile ilgili merak edilen bir çok konuya MEB Soru-cevap şeklinde aşağıdaki gibi açıklık getirdi.Temel sorunlara aşağıdan cevap bulunulabilir.

Kimler Canlı Ders oluşturabilir,yapabilir?
Canlı ders sadece okul yöneticileri tarafından oluşturulabilir. Okul yöneticileri; şube, öğretmen ve tarih seçerek canlı dersleri ilgili kişilere atayabilirler. Detaylı bilgi için “Canlı Dersler” sayfasındaki kullanım videolarını izleyebilirsiniz.

EBA'ya Canlı Ders Ekleme (Okul Müdürü)

EBA'da Canlı Ders Başlatma (Öğretmen)

EBA Canlı Derse Katılma (Öğrenci) 

Canlı ders kayıt ediliyor mu?
Evet canlı dersler,herhangi bir olumsuzluğa önlem almak amacıyla, MEB tarafından EBA sunucularında saklanmak üzere kayıt ediliyor.

“Canlı Dersler” sayfasını kimler görebilir?
“Canlı Dersler” sayfası sadece okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler için aktif durumdadır. Veliler, “Canlı Dersler” sayfasına erişemezler. Velilere, çocuğuna atanmış canlı dersle ilgili bildirim gönderilir.

Canlı ders en fazla kaç şubeye gönderilebilir?
Bir canlı ders oluşturulurken en fazla 6 şube seçilebilir.

En fazla kaç öğrenciye canlı ders gönderilebilir?
Bir canlı ders, en fazla 300 öğrenciye gönderilebilir.

EBA Canlı derse, seçilen öğretmen ve öğrenciler dışında kimler katılabilir?
Bir canlı derse seçilen öğretmen, öğrenci ya da yönetici dışında hiç kimse katılamaz.

Oluşturulan bir canlı ders sonradan güncellenebilir mi?
Evet. Dersin başlamasına 15 dakika kalana kadar okul yöneticileri ders bilgileri ve şubeleri güncelleyebilir ya da oluşturduğu dersi iptal edebilir. Güncelleme işlemini sadece okul yöneticileri yapabilir. Oluşturulan canlı dersin öğretmeni ise değiştirilemez. Dersin öğretmenini değiştirmeniz zorunluysa dersi silip yeni bir ders oluşturmalısınız.

Canlı dersi ne zaman başlatabilirim?
Canlı dersinizi, yöneticinizin belirlediği saatte başlatabilirsiniz. “Başlat” düğmesi, dersiniz aktif olduğu sürece görünecektir. Süresi geçmiş bir ders ise başlatılamaz.

Canlı derse geç kaldım ve dersi vaktinde başlatamadım. Dersim iptal olur mu?
Hayır, olmaz. Dersi başlatmamış olsanız bile öğrencileriniz derse katılabilir. Öğrencileriniz bu süreçte birbirleri ile iletişim kuramazlar. “EBA Canlı Ders” uygulama ekranında sizin dersi başlatmanızı beklerler. Dersi başlattığınızda, kalan süre boyunca dersinizi yapabilirsiniz.

Canlı Ders sırasında katılımcılarla ilgili genel ayarları nasıl yapabilirim?
EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladıklarında sağ alttaki “Fazlası” butonuna tıklayarak öğrenciler ile ilgili genel ayarları yapabilirsiniz. Bu ayarlar bütün katılımcıları etkilemektedir.

Ders sırasında herkesin sesini nasıl kapatabilirim?
“EBA Canlı Ders” içerisinde katılımcılara tıkladığınızda, dersteki öğrencileriniz listelenir. Alt menüde yer alan “Herkesin Sesini Aç” ve “Herkesin Sesini Kapat” düğmeleri ile öğrencilerin sesini açıp kapatabilirsiniz.

Sohbet kontrollerini nasıl yapabilirim?
“EBA Canlı Ders” içerisindeki “Sohbet” bölümüne tıkladığınızda, açılan penceredeki üç noktaya tıklayarak sohbet ayarlarını yapabilirsiniz. Bu ayarlar ile öğrencilerinizin kimlerle sohbet edebileceğini ve dosya paylaşımı yapabileceğini belirleyebilirsiniz.

“Başlat” düğmesine tıkladığımda bağlantı hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
Windows 7 kullanıyorsanız, Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetlemeli ve hepsini yüklediğinizden emin olmalısınız. Güncelleştirmeler sırasında sorun yaşarsanız, Microsoft'un kolay düzeltme çözümleri sunan programını bilgisayarınıza yükleyip tekrar deneyebilirsiniz.
İndir → http://download.microsoft.com/download/0/6/5/0658B1A7-6D2E-474F-BC2C-D69E5B9E9A68/MicrosoftEasyFix51044.msi

Antivirüs programı kullanıyorsanız, izinlerini kontrol etmelisiniz. Bazı antivirüs programları, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir.

Windows güvenlik duvarını kapatmalısınız. Güvenlik duvarı, “EBA Canlı Ders”in internet erişimini kısıtlıyor olabilir. Güvenlik duvarını kapattığınız hâlde sorun yaşamaya devam ediyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

“Windows + R” kısayol kombinasyonuyla açabileceğiniz “Çalıştır” ekranına, “inetcpl.cpl” yazınız ve “Tamam” düğmesine tıklayınız.


Açılan penceredeki “Gelişmiş” sekmesine tıklayınız ve listedeki “TLS 1.0 Kullan”, “TLS 1.1 Kullan” ve “TLS 1.2 Kullan” kutucuklarını işaretleyiniz.


Tamam düğmesine tıklayıp tekrar deneyiniz.

“EBA Canlı Ders” açılırken sistem hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
Önce Windows Update'ten işletim sisteminizin son güncelleştirmelerini denetleyiniz ve hepsini yüklediğinizden emin olunuz. Muhtemelen Windows’un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Bu nedenle bilgisayarınızda bazı dosyalar eksik olabilir. Bunları tamamlamak için Microsoft’un bu tür sorunlar için önerdiği programı kurup tekrar deneyiniz.
İndir → https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x86.exe

Bu uygulamayı kurmak için bilgisayarınızda yönetici rolünde olmanız gerekir. Eğer uygulamayı kurmakta sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı edindiğiniz kurumdan destek alabilirsiniz.

EBA Canlı Ders güncellendi!” uyarısı aldım. Uygulamanın eski versiyonunu silmem gerekir mi?
Gerekmez. Güncel uygulamayı indirip kurulumu tamamlayarak canlı derslerinize devam edebilirsiniz.