EBA Canlı Ders-Sınıf Uygulama Esasları- Ders Çizelgesi-Saatleri

MEB, ilkokul, ortaokul ve lise canlı ders-sınıf uygulama esaslarıyla birlikte 23 Kasım - 4 Ocak canlı ders çizelgesini yayımladı

EBA Canlı Ders-Sınıf Uygulama Esasları- Ders Çizelgesi-Saatleri

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA İlkokul,Ortaokul ve Lise Canlı Sınıf Uygulama Esasları İle ilgili 20 Kasım 2020 tarihli yazı yayımladı. Yeni yazıya öğretmenlerin ciddi tepkileri var.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm okul kademelerinde 23 Kasım 2020 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihinde kadar uzaktan eğitime geçileceğini açıkladı.Ve hemen ardından uzaktan eğitimin, en temel öğesi olan EBA Canlı Sınıf uygulaması ile ilgili esasları yayınladı.

Yazıya göre EBA Canlı Ders özelliğinin kullanımına yönelik bazı yenilikler yapıldı.Yazıya göre daha önceki EBA canlı derslerde uygulanmayan bazı yenilikler getirildi.Yazıda aşağıda da olan "EBA Canlı Ders Sınıf Sınıf-Saat Saat Haftalık Zaman Planları" ek olarak yer aldı.

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 20.11.2020 tarihli aşağıdaki EBA Canlı Sınıf Uygulama Esasları yazısı illere gönderildi.

Yazıda özetle belirtilen EBA Canlı Ders ile ilgili temel hususlar:
- 20 Kasım 2020 gününden 04 Ocak 2021 Pazartesi gününe eğitim ve öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.
- EBA Canlı Ders özelliğiyle, Pazar günü hariç her gün 08:30 – 20:20 saatleri arasında canlı ders yapılabilecek.
- Okullar ders programlarını ekteki zaman planlamasına göre yapacaklar.
- Tüm öğrenciler için Pazartesi – Cumartesi günleri dahil her gün 9 ders olmak üzere haftalık toplam 54 EBA Canlı Ders yapılabilecek.
- Mesleki ve teknik liselere harici canlı dersler özelliği açıldı.
- Öğretmen öğrencilerden derse odaklanabilmeleri için kısa süreli de olsa kameralarını açmalarını isteyebilecek.
- EBA Canlı Ders ve harici canlı ders atamaları öğretmenler tarafından yapılacaktır.
- Okul idareleri zorunlu haller dışında canlı ders planlamalarını EBA üzerinden yapacaklar.
- Öğretmenler, istenmesi durumunda 4 şubeye kadar şube birleştirme özelliğini kullanabileceklerdir.

EBA CANLI SINIF UYGULAMA ESASLARI RESMİ YAZISI

T.C.MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü

Sayı : 70891843-481.01-E.17032522
Konu : EBA Canlı Sınıf Uygulama Esasları - 20.11.2020

İlgi yazıda da belirtildiği üzere 20 Kasım 2020 gününden 04 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir. Uzaktan eğitim sürecinin en verimli şekilde ilerleyebilmesi için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce çalışmalar ve hazırlıklar yapılmıştır. Bu kapsamda uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin kendi öğretmenleriyle anlık etkileşim halinde olarak ders yapabilmesine olanak sağlayan EBA Canlı Ders özelliğinin kullanımına yönelik bazı yenilikler yapılmıştır:
- EBA Canlı Ders özelliğiyle, Pazar günü hariç her gün 08:30 – 20:20 saatleri arasında canlı ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerimizin aynı anda sisteme getireceği yoğunluğun dağıtılmasının hedeflendiği okul seviyelerine göre olan zaman planlamaları ekte yer almaktadır.
- Ekte yer alan zaman planları; hazırlık sınıfı hariç tüm seviyedeki öğrenciler için Pazartesi – Cumartesi günleri dahil her gün 9 ders olmak üzere haftalık toplam 54 EBA Canlı Ders yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır.
- Lise hazırlık sınıflarının Pazar hariç her gün 08:30 – 20:20 saatleri arasında istenilen saatte ders yapabilmesine imkan sağlanmıştır.
- İlgi yazıda belirtilen çizelgeler esas alınarak dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.
- Öğrencilerimizin sokağa çıkma yasağının olmadığı 13.00 – 16.00 aralığı ve cuma namazı saatine denk gelen zaman aralığının dikkate  alınabilmesine olanak sağlama amacıyla ilgi yazıda belirtilen günlük ve haftalık ders saatlerinden daha fazla ders saati sağlanmıştır. Öğretmenler ilgi yazıda belirtilen çizelgeleri esas alarak ders atamalarını ekte belirtilen saat aralıklarından istedikleri saatlere
yapabilecektir.
- Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarımıza harici canlı dersler özelliği açılmıştır. Harici Canlı Ders oluşturulmasıyla ilgili yardım videosu ve açıklamalar EBA’da ilgili menü altında yer almaktadır.
- Canlı Dersler sırasında öğrencilerin kameraları genellikle kapalı olacak, ancak ders süresince birkaç kez olmak üzere derse odaklanmayı artırmak ve kontrol amaçlı olarak öğretmenler, öğrencilerin kameralarını kısa süreli açmalarını isteyecektir.
- EBA Canlı Ders ve harici canlı ders atamaları öğretmenler tarafından yapılacaktır. Okul yöneticilerimizin canlı ders programlarını, zorunlu haller dışında EBA platformu kullanılacak şekilde oluşturmaları, sürecin izlenmesi, raporlanması ve değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Okul yöneticileri tarafından okullarındaki sınıf ve branş öğretmenlerinin oluşturdukları canlı ders atama raporları sistem üzerinden görüntülenebilecektir.
- Tüm seviyeler için şube birleştirmeden de ders atamasına olanak sağlanacak geliştirmeler yapılmıştır; okullar için kota sınırı bulunmamaktadır.Öğretmenlerimiz, istenmesi durumunda 4 şubeye kadar şube birleştirme özelliğini kullanabileceklerdir.EBA Canlı Ders sisteminde yapılan bu yeniliklerin ve uygulama esaslarının duyurulması ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin bu esaslara göre gerçekleştirilmesi hususunda gereğini rica ederim.(Reha DENEMEÇ-Bakan Yardımcısı)

EBA Canlı Ders Sınıf Sınıf-Saat Saat Haftalık Zaman Planları

E

EBA canlı ders uygulama esaslarına öğretmenler tepkililer.İşte öğretmenlerin tepkilerinden bazı ifadeler.

--Bir gün sabah diğer gün öğleden sonra şeklinde haftada 30 saati dolduracak, öğrencilerin dışarı çıkma saatlerine ders koyulmayacak (13.00-16.00) öğrenci kameraları kapalı kalacak.... Neresinden tutsan elinde kalıyor.
-Böyle saçma sapan planlamaları kim nasıl hangi akla hizmet yapıyor ınanılır gibi değil. Bir gün sabah bir gün öğlen, dışarı çıkma saatine ders koyma. Günde de 6 saat ders yap. oldu olacak evlere özel servis yapalım. Bu plana hangi öğrenci hangi veli hangi öğretmen nasıl uyup nasıl dayanacak? 1 haftaya kimse kalmaz derslerde.
-13.00-16.00 arası sokağa çıkma zamanı olursa eğer öğleden sonraki dersler 16.30-20.20 arası olacak gibi görünüyor. Akşam yemekleri güme gitti.
-Sınıf öğretmeni olarak sabahki derslerimiz 08.30-14.20 arası öğleden sonra 14.30-20.20 arası olmak üzere günlük 6 ders yapacağız. 6 ders yapmak istemeyenler cumartesi gününe de ders planlayabilecekler.
-Anlaşılmayacak bir şey yok. MEB i biraz tanıyınca iş kolayca çözülüyor. 08.30 ile 14.20 arası en fazla 6 saat ders yapabileceksiniz. Keza 15.10 ile 20.20 arasında da aynı. Günlere göre bu saatler arası haftada toplam 30 saat olacak şekilde planlama yapacaksınız. Meb bizi düşünür mü sandınız arkadaşlar.Maalesef durum bu. Haftada 30 saat, günü 2 ye bölmüşler. Bir gün sabah, bir gün öğleden sonra. Toplamda 30 u bul da; nasıl bulursan bul. Meb ek ders verecek bize.Diyecek bir söz bulamıyorum...
-Şöyle açık açık net yazmıyorlar.Bizde sürekli günlük 3 ders yapan bir arkadaş vardı o da bizimle aynı ek dersi aldı.Ben de böyle yapacağım.Kalan zamanda eba tv izleyip kitap okusunlar.Zaten 6 gün ders yapılsın denirse internet kotası kesinlikle yetmeyecek.
-Hepsi ek ders nedeniyle inanılmaz bir durum koca devlet günde 4 saat yapın öğretmenimin ekdersini tam ödeyeceğim diyemiyor arkadaş. Bu saatlere ne öğrenci ne öğretmen dayanır. Neyse ki iyilik meleği pedagog bir bakanımız var!!! bir de psikolojiden anlamasa ne olurdu Allah korusun.
-Rehber öğretmen nasıl olurda haftada bir gelip imza atıp full ekders alacak ne canlı ders var ne bir iş ...
-Tabloya göre bir gün öğleden önce, sonraki gün ö.sonra ders var. çocuklar iyice allak bullak olacaklar.onlarca veli saatleri günleri karıştıracak. Belli sınıfları belli saatlere sabitleselerdi ya
-İlkokullar:Salı perşembe cumartesi sabah 08.30-13.00 arasında ders yapacaklar.Pazartesi çarşamba cuma öğleden sonra 15.50-20.20 arasında ders yapabilecekler.13.00-15.50 arası isr sokağa çıkma uygulaması var.
-Yüzyüze eğitime geçilmezse çocuklar perişan olacaklar.Bakalım 1'leri de yüzyüze eğitime döndürecekler mi?
-Böyle saçma bir planlamayı yoldan birini tutup getirseler o da yapardı.20:20'de ders bitiyor.Akşam yemeği saatleri genellikle herkeste akşam altı ve yedi buçuk arası oluyor. Bu saatlerde çocuklar kesin akşam yemeği yemek için dersten çıkacaklar.Hadi katıldılar diyelim 20:30'de biten dersten sonra ne zaman ödev yapacak bu çocuklar.Ertesi günü de sabah 08:30'taki derse katılacaklar.Ayrıca amaç sokağa çıkmayı engellemek değil miydi.Neden sokağa çıkma saatleri diye o saatlere ders koymayın deniyor.
-Ebada yığılma olmaması için yapılmış bu plan,günde 6 saat için diretmezlerse mantıklı aslında uygulanabilir,ama 6 saat olacak derlerse çok karışıklık olacak.
-Zorunlu olmadikca eba kullanılsın ,ders tanımlama ve takibinde kolaylık olsun denilmiş.
-Bu sene zulüm oldu gerçekten şu belirsizlikler , meslektenmi soğutmaya  çalışıyorlar sabrımızı mı deniyorlar anlamadım .Yoruldum bu resmi yazılardan.

(Öğretmen görüşleri egitimhane.com forum sayfasından alıntı yapıldı.)

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2022, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER