EBA Canlı Ders - Zoom ile ilgili sık sorulan sorular-cevaplar

Öğretmenler, EBA'da canlı dersi tanımlarken yada yaparken zoom'da-EBA'da bazı sorunlar yaşabiliyor. Bu sorunların bazıları ile ilgili sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

EBA Canlı Ders - Zoom ile ilgili sık sorulan sorular-cevaplar

EBA harici canlı ders ile Zoom'da tanımlanan ders saatinde uyumsuzluk başta olmak üzere öğretmenlerimiz özellikle zoom da karşılaştarı sorunların çözümüne katkı olması için bu konuda sık sorulan bazı soruların cevabını paylaşmaya çalıştık.

Son günlerde EBA'dan zoom ile yapılan derslerde öğretmenlerin en çok sorduğu sorulardan biri "Bilgisayarda ve zoom da ayarladığı saatler 1 saat ileri atıyor bilgisayarın saatini ve dilimini değiştirdim yine aynı olay gerçekleşiyor ne yapmam gerek?"

Zoom'da tanımlanan canlı ders saati ile EBA'da tanımlanan harici canlı ders saatinin uyumlu olması için daha doğrusu bir saat önce yada bir saat sonra sorununun olmaması için şu adımları uygulayınız:

*Denetim masasını açınız.Bunun için bilgisayarda "ara"  yerine "Denetim masası" yazıp hızlıca denetim masasını açabilirsiniz.

*Denetim masası açılınca saat ve bölge yazan yere tıklayın.Ardından da saat dilimini değiştir kısmını işaretleyin.

*Saat dilimi yazan yerde UTC+03:00 İSTANBUL seçeneğini işaretleyip onaylayın.

Şimdi de EBA harici derste link kısmına Zoomdan tanımlanan EBA canlı ders linki yapıştırınız. Zoom'da tanımlanan ders saati ile EBA'daki ders saati uyumlu olacaktır. Bir saat önce yada sonra sorunu çözülmüş olacak.

(Link ctrl+c ile kopyalayın.ctrl+v ile yapıştırın. İlk önce mouse ile seçin.)

Zoom ile ilgili sık sorulan sorulardan bazılarının cevapları

1) EBA'da ders saatim geldi ancak EBA açılmıyor.EBA Harici Canlı dersi yapmanın başka bir yolu var mı?

Evet var.

EBA dan bağlanmada sorun olduğunda Zoom'dan bağlanabilmek için şöyle bir yöntem var:Schelude bölümünü açıp ders saatinizi ve karışıklık olmasın diye Topic kısmına da ders adını yazın.(Ders adı yazmasanız da saatinden anlıyoruz zaten) Sabit ID(Personel Meeting ID)seçip saveyi tıklayarak toplantımızı Zoom'a da kaydetmiş oluyoruz.Derslerimizin listesini de kontrol etmek için de Zoom'da yukarı kısımda yer alan Home Chat Meeting Contacts yazan bölümde "Meeting"kısmını tıklayabilirsiniz.

Daha sonra new meetingse tıklayıp başlatabilirsiniz.Tabi bunun için EBA harici canlı ders linki, öğrencilerle Whatsp vb iletişim yolları ile paylaşılmalı.Böylece ders saatinde ders boşa geçmemiş olur.Bu yöntemle istediğiniz saatte, gece gündüz farketmez ders yapılabilir.

Şunu da belirtelim,öğretmen ve öğrenicinin kendi şifreleriyle girebildikleri eba sayfalarında canlı derse katılmadı görünmektedir. Çünkü eba haricinde bir yerden ders yapılmıştır.Zaten bakanlık bu süreçte öğretmenin güvenilir başka ortamlarda da ders yapabileceğini söylüyor.Böyle bir zamanda, bu şekilde bir çözüm, mutlaka öğrencilere çok büyük katkı demek.

2) Zoom saatleri ders saatlerimden farklı. değişiklik yapamadım. Üstüne tıklayınca da değiştiremedim. Sorunu nasıl çözebilirim?

Ders tanımlamayı yaparken fareyle orada yazan saate tek tıklayıp maviye dönüştürün.Sonra da klavyeden istediğiniz saati ve dakikayı yazın.

3) Zoom saat ayarlama nasıl yapılır?

Zoom canlı ders uygulamasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız ardından programı açın ve “settings" kısmına tıklayın.Ne zaman ders yapacaksanız, saati seçerek online dersin başlayacağı saati seçiniz.

4) Zoom'da derse başladığımda 2 gündür öğrenciler BEKLEME ODASINDA bekliyor, tek tek almak zorunda kalıyorum. Sabit adres ve şifre kullanıyorum.Eskiden ben derse girdikten sonra öğrenciler geliyordu, uğraşıyordum.Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Security bölümünde waiting room yazan yeri pasif hale getirirseniz düzelir.

5) Zoomda öğrencilere ekran işlem yapmaları mümkün mü? Örneğin matematik örneği öğrencinin çözmesini istiyorum

Bunun için "Remote Kontrol" yazan yerden öğrenci seçip ekranınızı kontrol etmeye izin vermeniz gerekir. Ama gerek yok. Çok verimli olmuyor. Ben bi kere izin verdim. Sonra çocuk fareyi bırakmadı. Zorla aldım.

6) Cep telefonundan canlı derste  zoomda video paylaşımında ses duyulmuyor. Ne yapmalıyım? 

Ekran paylaşırkenaçılan ekranın sol alt köşesinde yazılı olan share computer sound tuşuna tik atınız öğretmenim.

7) Çocukların ekrana yazı yazmasını istemiyorsak zoomda nasıl bir ayar yapmalıyız?

"More" tıklayıp "disable participants annotation" yazan yeri tıklıyoruz.Böylece tüm öğrenciler ekranda işlem yada karalama yapamaz.

8) Ekran paylaşımı yaptığımda önceden çocukların görüntülerini ekran paylaşımın üstünde görüyordum.Şimdi göremiyorum.Tekrar eskisi gibi görebilmek için ne yapmam lazım?

resimde görülen yerde mavi çizgi seçili iken kameralar hiç görünmez büyük kutucuğu seçince kamer görüntüleri tek sıra halinde görünür iki küçük kutucuk olanı seçince galeri şeklinde göünür


9) Bağlantı sorunları nedeniyle Canlı Ders Uygulaması sonlandı. Dersim biter mi

Dersten bağlantı sorunları nedeniyle ayrıldığınız durumlarda, öğrencileriniz derse yaklaşık 2 dakika daha devam eder. Dersin başında bir öğrencinizi yardımcı yönetici olarak belirlediyseniz, bu süreçte siz yokken oturum sahibi o öğrenci olur. Tekrar döndüğünüzde dersinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 2 dakika içinde derse tekrar dönemezseniz, öğrencilerinizin dersi otomatik olarak sonlandırılacaktır.

10) "Ders başlatılamadı. Lütfen tekrar deneyiniz." uyarısı alıyorum.Bu durumda canlı dersi başlatabilmek için ne yapabilirim?

Anlık hata olarak bildirilmiştir. Birkaç kez denemek, çıkış yaparak tarayıcı değiştirmek, bu ekranda biraz beklemek tavsiye edilmektedir.

11) Velilerden en çok aldığım şikayetlerden birisi de şu:"Eba Canlı Ders, EBA için tanımlanan ücretsiz interneti kullanmıyor. İnternet kotam azalıyor.".Böyle diyen velilere ne cevap verebiliriz?

Bu bir hata değildir. Eba Canlı Ders , ücretsiz internete dahil değildir. Normal internetinizi kullanır.Eba Ders ve Eba Akademik Destek için ücretsiz internet geçerlidir.

12) Öğretmenim, EBA'ya girdiğimde şu an görev yaptığım okulun değil farklı bir okulun bilgisi karşıma çıkıyor.Nasıl kendi okulumla giriş yapabilirim?

Gruplar sekmesine tıklayınız, bilgilerimi güncelle düğmesini kullanınız.
Hata devam ederse MEBBİS görevlendirme kayıtlarını kontrol ettiriniz. İdareci kaydının
bulunduğundan emin olunuz. Ayrıca E- okul da Kullanıcı adı olarak T.C. kimlik numaranızın olduğu bir adet yönetici yetkili hesabın olduğundan emin olunuz. Kayıtlar düzenlendikten sonra bilgileri tekrar güncelleyiniz. Hata devam ederse
Okul:
Kurum kodu:
Ad:
Soyadı:
T.C. Numarası:
Görevi/Branşı:
Hata ekran görüntüsü:     
Hata açıklamalarıyla birlikte İl/İlçe Mebbis birimine sorun aktarılacaktır.

13) "Error_Message_Server_Off" hatası alıyorum.Çözümü nedir?

Yoğunluktan kaynaklanan sistemsel bir uyarı mesajıdır.Sistemdeki yoğunluk azaldıktan sonra kendiliğinden düzelecektir. EBA Canlı Ders
ve EBA’dan çıkış yapıp bir süre bekledikten sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.

14) Öğrencim ,"finish registration to join the meeting" hatası aldığını söylüyor.Hatanın nasıl giderilebilir?

Bu hata canlı derse bağlanmak isteyen öğrencinin bilgilerinin canlı ders sistemine gitmemesinden kaynaklanıyor.Bu sorunun çözümü için öğrencinin tarayıcıyı kapatıp tekrar açıp EBA’ya giriş yapması gerekiyor. Tekrar EBA’ya girip canlı derse bağlanınca sorun düzelecektir

15) SDK INIT FAILED-14 hatasının üstesinden nasıl gelebiliriz?

Bu hatanın genelde 2 sebebi olabiliyor. Bu iki durumu ortadan kaldırdığınız zaman artık bu hatayı almadan rahatlıkla EBA Canlı Derse bağlanabilirsiniz.

SEBEP1: EBA Canlı Derse bağlanırken üst üste Derse Katıl’a tıklayıp EBA Canlı Ders uygulamasının birkaç defa açılması.

SEBEP2: EBA Canlı Ders Uygulamasını bilgisayarınıza kurarken bilgisayarınızda çalışır vaziyette Anti-Virüs programı olması. Bazı anti-virüs programları kurulumda EBA Canlı Ders programı dosyalarının eksik yüklenmesine sebep oluyor. .dll ile başlayan hataların alınma sebeplerinden birisi de bu.

ÇÖZÜM1: Öncelikle Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile görev yöneticisi açılır. Buradan aktif vaziyette çalışan EBA Canlı Ders uygulamaları varsa bunlar sonlandırılır. Bu işlemin bir başka yolu da bilgisayarı kapatıp açmaktır.

ÇÖZÜM2: Birinci çözüm işe yaramamışsa ve hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız kurulum aşamasında sorun yaşamışsınız demektir. Bunun çözümü için öncelikle denetim masasından programlar bölümünde kurulu olan EBA Canlı Ders uygulamasını kaldırınız. Daha sonra C:Program Files (X86) veya C:Program Files klasörü içinde yer alan EBA Canlı Ders klasörünü siliniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Anti-Virüs programınızın korumasını devre dışı bırakın. Varsa yine bilgisayarınızda güvenlik duvarı onu da devre dışı bırakın. Bu işlemleri yaptıktan sonra EBA Canlı Ders uygulamasını EBA’dan Uygulama İndir butonunu kullanarak indirip yeniden kurun. (Varsa daha önce indirdiğiniz dosyadan da kurabilirsiniz.)

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahir Dönmez
Mahir Dönmez - 2 yıl Önce

Eba üzerinden I-padle öğrenci olarak derse gireceğim zaman zoom otomatik olarak çalışmıyor. Ve ben derse girmek için zoomdan ID ve parolayla giriş yapmam gerekiyor. EBA ve zoom'u silip tekrar yükledim ama yine de çalışmıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

SIRADAKİ HABER