Öğretmenler de MEB için form hazırladı!

MEB'in canlı derslerle ilgili formuna karşılık öğretmenlerde MEB için "Uzaktan Eğitim Kontrol Formu" hazırladı

Öğretmenler de MEB için form hazırladı!

MEB'in canlı derslerle ilgili formuna karşılık öğretmenlerde tepkilerini sosyal medyada MEB için "Uzaktan Eğitim Kontrol Formu" hazırlayarak dile getirdiler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya selçuk şöyle bir paylaşım yaparak, paylaşıma aşağıdaki canlı ders takip formunu ekledi.

"Değerli Öğretmenim, Canlı derslerinizi daha verimli işleyebilmenizde size kolaylık sağlayacak bir kontrol listesi oluşturduk. Beğeninize sunarız. İyi dersler.https://bit.ly/3mpBrLS Ziya Selçuk - Milî Eğitim Bakanı"

Canlı Ders formunda şu ifadelerin yer alması öğretmenlerin tepkisine neden oldu:

-Ders içerik planımı yaptım
-Dersten önce öğrencilerime ön hazırlık materyalleri gönderdim.
-Dersimin başında öğrencilerimi işlenenecek ders/konu hakkında bilgilendirdim.
-Öğrencilerimin canlı derste yapacağı etkinlikleri; dinleme,cevap verme, not alma, hareket etme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladım.
-Öğrencilerime sunduğum içerikleri sade ve anlaşılır şekilde düzenledim.
-Dersim için dikkat çekici ve okunabilir resim, fotoğraf, yazı vb. dijital araçlar hazırladım ve kullandım.
-Kullandığım dijital araçların ses ve görüntü kalitesini ders öncesinde kontrol ettim.
-Dersimde yaşanabilecek bir kesinti ya da sorun durumu için alternatif ders planlamamı yaptım.
-Ders sırasında öğrencilerimin derse etkin katılımını, derste işlenen konu hakkında tartışma yapmalarını sağladım.
-Dersimin sonunda dersin genel özetlemesini yaptım ve öğrencilerime derste işlenen konuyla ilgili görevler verdim.
-Canlı dersime giremeyen öğrencilerimi tespit ettim,katılamama gerekçelerini öğrendim ve konu eksiklerini gidermek için tamamlayıcı çalışma yaptım.

MEB'in öğretmenler için hazırladığı canlı ders formuna karşılık öğretmenlerde tepkilerini MEB için "Uzaktan Eğitim Kontrol Formu" hazırlayarak şöyle ifade ettiler.!.


Ayrıca öğretmenler MEB için hazırlanan bu form altına sosyal medyada görüşlerini şöyle dile getirdiler:

*Bu idarecilik içinde yazılabilir:Sabah Okula gitmeden öğretmenleri aradım. Hepsinin sağlık sıhhatini sordum.Gelemeyecek olanlara geçmiş olsun diyerek alternatifleri ayarladım.Ardından kaloriferci ve hizmetlileri de arayarak okulun sıcaklık durumunu, temizlik, çay vs gibi şeyler hakkında bilgilendim. O gün okulda yaşanilabilecek bütün olumsuzlukları öğrenci ve ogretmene yansıtmadan nasıl halledebileceğimin planını yaptım.Gün sonunda bütün öğrenci ve öğretmenlere günlerinin nasıl geçtiğini sorarak, görüşlerini alıp not ederek, yarına hazırlık yapmaya başladım. Ardından herkesi hayırlı günler diyerek bir şeye de ihtiyaçları olup olmağını da sorarak uğurladım.

* "Canlı derse bağlanabileceği interneti, bilgisayarı, tableti veya cep telefonu olmayan öğrenciler için siz ne yaptınız?" diye sorarlar adama.
*Öğrencimin uzaktan eğitim uygulamalarında kullanabilecekleri interneti ücretsiz veremedim.
*Bence ilk madde "Yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birbirinden farklı olduğunu biliyorum." olmalı. Sanki okuldaymışız gibi günde 6 ders veriyoruz. 5 ders beden eğitimi var. Çocuk dışarıda oynayabilecekken ekran karşısında oyna diye ısrar ediyoruz. Dersler 30 dk oldu, müfredat aynı. Ortadan yok olan veliler, çocuklar var. Derse katıl diye yalvarıyoruz, yok. Ben şahsen her gün hiçbir şey öğretemiyorum diye depresyona giriyorum
*Çocuklar evde battaniyeye sarılıp ders yapıyor bundan haberleri var mı doğalgaz faturalarını almayın daha iyi yapmış olursunuz öğretmenler işini yapıyor merak etmeyin
*Hepsine tablet aldım, evlerine internet bağlattim yazmak isterdim ama yazmıyorum.
*Çok tepki gösterecek bir şey göremedim. Mesela her canlı derste sadece video açan ingilizce öğretmeni bunu nasıl cevaplar merak ettim. O da bir tık atıyordu, konuda kapanıyordur sanırım. Yani oda öyle bir iş olsun diye, boş
*Bunları yazmaya hiç gerek yok. Biliyoruz ki uzaktan eğitimde öğretmen daha çok yıpranıyor. Bakanlıkta biliyor kaç kişinin girdiğini. Kaldı ki bizlerden öğrenci öğrenci rapor istediler internet ve tablet, bilgisayar vb. araçları olmayan diye. Bu neyin takibi veya neyin güvensizliği. Benim öğretmenim canlı dersini yapıyorsa gerisi boştur. Keşke ortam düzelse de işimiz sadece BİZE kalsa.
*Bu da nereden çıktı? Canı sıkılanlar öğretmene angarya çıkarmaya devam ediyor. Hiç bir değişiklik mi kolaylaştırma işimizi. Boş işlere uğraşmak enerjimizi tükeniyor.
*Her öğrenciye tablet her öğretmenime diz üstü bilgisayarını verdim..İnternet sorununu zaten hallettim üstelik bedava..
*MEB tüm işleri tamamladı, halkın önüne her zamanki gibi yine öğretmeni attı. Bu günler de gelir geçer

MEB Öğretmen Canlı Ders Formu için TIKLAYINIZ

Resül SAKA - ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER