Zeki Haber

Eğitim Bilimlerinde Nasıl Başarılı Olunur?

Eğitim Bilimlerinde Nasıl Başarılı Olunur?

Eğitim Bilimleri Nedir?

Eğitim bilimleri denilen kitaba ülkemizde eğitim fakültesi mezunları girmektedir. Eğitim bilimlerinde nasıl başarılı olunur sorusundan önce KPSS sınav sisteminden bahsedilmesi gerekir. Çünkü bütün sınavlar birbiriyle bağlantılıdır. KPSS ye ülkemizde öğretmen ya da çeşitli memurluklara girmek için giriyoruz. Öğretmen olmak için de genel kültür genel yetenek girilecek ilk sınavlardan birisidir. Ardından ikinci basamak olan eğitim bilimleri sınavına giriliyor. Eğitim bilimleri dersleri; Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme ve Rehberliktir. Öğretmenlik için KPSS sınavına giren öğretmen adayları 80 soruluk eğitim bilimleri sınavına girer. Belli bir puan alırlar ve istedikleri okullarda öğretmen olarak başlarlar.

 Nasıl başarılı olunmalıdır?

Eğitim bilimlerinde başarılı olmanın püf noktası iyi bir temele sahip olmaktır. Yani daha öncesinde konular hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Ardından bu 6 dersten herhangi biri ile ilgili öğrenilen bilgileri kendi hayatımıza entegre etmemiz gerekmektedir. Çünkü öğrenilen bilgileri içselleştiremezsek kalıcı ve anlamlı bir öğrenme gerçekleştiremeyebiliriz. Dolayısıyla bizde kalıcı şekilde bilgiler kalmamış olur. Haliyle bir öğretmen olarak öğrendiklerimiz boşa gidecektir.

Eğitim çok önemli bir konudur. Sonuçta eğitim hata kabul edebilecek bir kavram değildir. Eğitim bilimlerine bir defa çalışıp bırakmamak gerekir. Çalışma devamlı olmalıdır. Eğer bir süre çalışıp bırakılırsa bir faydası olmayacaktır. Çalışılan süre de boşa gidecektir. Yani zaman kaybı olacaktır. O yüzden eğitim bilimleri derslerine günü gününe çalışmak gerekir.

Her şeyden önce öğrenilen bilgileri kendi hayatımıza uyarlamamız gerekir. Çünkü diğer türlü bilgiyi ezberlemiş oluruz ve bize hiç bir faydası olmamış olur. Ardından bol bol soru çözmek gerekir. Çünkü konuyu anladıktan sonra örnek olayları içeren sorularla pekiştirilmediği sürece bir faydası olmayacaktır. O yüzden konuları güzelce ve sağlam bir şekilde öğrendikten sonra günlük hayattan örnekleri olan sorulardan bol bol çözmeliyiz. Çünkü konu iyi anlanmadan çözülen sorular bireyleri ezbere yönlendirmektedir. Dolayısıyla bir faydası olmamaktadır. Eğitim bilimlerinde bol bol not tutulmalıdır ve günlük hayattan bol örneklerle desteklenmelidir. Diğer türlü bize hiç ama hiç faydası olmaz . Boşu boşuna bilgi kirliliği olur . Haliyle öğrenilen şeylerin faydası görülemez. Bu açıdan bol bol günlük hayattan örnekler üzerinde durulmalıdır. Örnek olaylar üzerinden gidilmelidir. Fayda sağlayan bilgi kullanılabilen bilgidir. Dolayısıyla kullanılmayan bilgilerin faydadan çok zararı olacaktır .

Zekihaber.com

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.