2020-2021 Yılı yüz yüze 1.dönem 1.ve 2.yazılı tarihleri-konuları

2020-2021 Yılı yüz yüze ortaokul ve lise 1.dönem 1.ve 2.yazılı-sınav tarihleri yayınlanmaya başlandı.

2020-2021 Yılı yüz yüze 1.dönem 1.ve 2.yazılı tarihleri-konuları

MEB, yüz yüze eğitim ve sınavlar konulu yazı ile 2020-2021 yılı yazılıların yapılacağını.Ve yazılı-sınav tarihlerini zümre başkanları kurulu tarafından belirlenerek okul yönetimi tarafından ilan edileceğini vurgulamıştı.

Kısaca Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalar doğrultusunda 2020-2021 yılı 1.dönem yazılı sınavları okuların fiziki ortamında yüz yüze yapılacak.


9,10 ve 11.Sınıf 2.Dönem Yüz Yüze 1.Yazılı Konuları (15 NİSAN 2021 TARİHLİ YENİ HABERİMİZ)


1.Yazılılar 15 Kasım'a Kadar Yapılmış Olacak

Buna istinaden liseler ve ortaokullar 2020-2021 yılı 1.dönem 1.yazılı tarihlerini web sitelerinde yayınlamaya başladılar.Okulların çoğu 1-15 Kasım 2020 tarihlerinde 1.yazılıları yapmış olacak. 

Okulunuzun Sitesinden Öğrenebilirsiniz

Okulunuzda yüz yüze yazılıların ne zaman yapılacağını okul web sitesinden öğrenebilirsiniz.Yazılı sıanvların konularında muhtemelen EBA'daki yayın esas alınır.Ancak bu noktada okuldan okula değişiklik gösterebilir.Okul ders zümre öğretmenlerinin aldığı karara göre yazılı konuları belirlenir.Bu nedenle yüz yüze yazılılarda hangi konulardan soru sorulacağını ilgili ders öğretmeninden öğrenilebilir.

Şimdilik size yazılı tarihleri konusunda tahminde bulunabilmeniz için, yüz yüze 1.dönem 1.yazılı tarihlerini yayınlayan okullardan biraz örnek verelim istedik.Ayrıca yayınlanan örnek sınav takvimlerinden de bir kaç tanesine yer verdik.Yüz yüze yazılı kurallarınının nasıl olacağı konusunda az çok bilginiz olması için kurallarla ilgili örneklere de yer verdik.

Örneğin; 
2020-2021 yılı 1.dönem 1.yazılıları,
*Kepez Çok Programlı Anadolu Lisesi 23 Kasım - 07 Aralık 2020,
*Kemer Ünal Altay Anadolu Lisesi  ise 5-13 Kasım 2020,
*İzmir Gelişim Koleji 2-12 Kasım 2020,
*Tuzla Birey Anadolu Lisesi 2-9 Kasım 2020,
* Kemalpaşa Lütfü Ürkmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2-13 Kasım 2020,
*Bahçe Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2-13 Kasım 2020,
*Özel Başkent Ortaokulu 2-12 Kasım 2020,
*Sorgun TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi 4-13 Kasım 2020

2020-2021 yılı 1.dönem 2.yazılıları,
* Kemalpaşa Lütfü Ürkmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4-15 Ocak 2021,

tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

Lise örnek sınav takvimi

Ortaokul örnek sınav takvimi

Bazı okullar web sitesinde yazılı tarihiyle birlikte sınav kurallarınını da şu örnekte olduğu gibi yayınlıyor.

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM YAZILI UYGULAMA SINAVI YAZILI/ UYGULAMALI SINAV UYGULAMA ESASLARI
GENEL ESASLAR:
1. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 18.09.2020 tarih ve E. 13044945 “ Yüz Yüze Eğitime İlişkin Açıklamalar” konulu yazısı gereği ölçme değerlendirme uygulaması okul ortamında gerçekleştirilecektir. ( Bu tarihten sonra Bakanlıktan gelen yazı talimatlarına göre değişiklik yada uygulama ile ilgili revizyona gidilebilir)
2. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1.dönem 1. ve 2.sınavları (Kültür, Meslek, Uygulama vb. ve Mazeret Sınavları) 1.sınavlar 2-13 Kasım 2020 2.sınavlar 4-15 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sınıflar Salgın hastalık sürecinden dolayı oturma şekli, sosyal mesafe vb. hususlardan sınav programı bu şekilde iki gruba (Sabah ve Öğlen olacak şekilde Sınıf listedeki okul no sırasına göre bölünmüştür) ayrılarak planlaması yapılmıştır.
3. Öğrenci dâhil olduğu grup listesini sınava girmeden önce mutlaka okul web (//kemalpasakml.meb.k12.tr/) adresindeki duyurulardan ya da eba.gov.tr adresindeki duyurular ve mesajlardan kontrol etmesi gerekiyor.
4. Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma günleri Sabah grubu öğrenciler ( Sınıf listesinin İlk yarısı öğrenciler) 9-10-11, Öğlen grubu öğrenciler ( Sınıf listesinin ikinci yarısı) 14-15-16 saatlerinde sınavlarını sınav programında belirtilen dersten sabah/Öğlen grubundaki derslerinden yazılı uygulamalı olacaktır dersin özelliğine göre.
5. Öğrencilerimiz yıllık plandaki 21 Eylül -31 Ekim 2020 tarihleri arasındaki konulardan 1. sınav için, 21 Eylül -4 Ocak 2020 tarih arasındaki konulardan 2.sınav için sorumlu olacaklar, bu tarihler aralığındaki konu kazanımlardan sınav soruları hazırlanarak öğrenciye sorulacaktır.
6. Belirtilen sınav tarih aralığında geçerli mazereti nedeniyle katılamayan öğrenci 2.hafta sınav programında belirtilen kendine ait grup sınav programındaki tarih ve saatteki dersten MAZERET ( mazeret belgelerini okul yönetimine 2 gün içinde ulaştırılacak) sınavına girecektir. Belirtilen tarihteki mazeret sınavına da katılamayan öğrenci için yeni mazeret sınavı planlanmayacak ve E okula SINAVA GİRMEDİ olarak yazılacaktır. Mazeretin yeniden mazeret sınavı yönetmelik gereği yoktur.
7. Bir öğrenci yönetmelik gereği 1 dönemde 2 yazılı 2 performans notu ile değerlendirilecektir. Yabancı Dil ( İngilizce) sınavı yazılı ve uygulamalı yapılacaktır. Yazılı sınav ilan ettiğimiz takvimdeki gün ve saatte yapılacaktır. Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar ve Müzik Uygulama sınavı ise Ders öğretmenlerinin sizlerle paylaşacağı yöntemle uygulama sınavları gerçekleştirilecektir.
8. Sınav uygulama süresi Covid-19 ve Pandemi tedbirleri kapsamında 30 dk olarak uygulanacaktır.
9. Öğrencilerimiz Covid-19 ve salgın hastalıklar kapsamında alınan önlem ve tedbirlere uygun olarak sınava alınacak, sınav süresince de uyması sağlanacak.
10. Soruların, bir önceki sınavdan sonra işlenen konulara ağırlık verilmek suretiyle geriye doğru azalan bir oranda tüm konuları kapsaması esastır.
11. Sınavlar her alanın öğretim programlarında öngörülen ölçme ve değerlendirme ölçütlerine göre yapılacaktır. Sınavların açık uçlu maddelerden oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılması esastır. Ancak her dönemde her dersin yazılı sınavlarından biri kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli maddelerin bulunduğu ölçme araçları ile de yapılabilir.
12. Yazılı sınav, uygulama, performans çalışması ve projelerin değerlendirme sonuçları, yazılı sınavın yapıldığı tarih veya performans çalışmasının, uygulamanın yahut projenin teslim tarihini takip eden 10 işgünü içinde öğrenciye duyurulur ve e-Okul sistemine işlenir.
13. Sınav Tarihlerinde yapılamayan derslerin telafisi aynı gün 17.00 sonra EBA canlı ders ve diğer platformlarla ilgili öğretmenler tarafından gerçekleştirilecektir.

ÖĞRENCİNİN UYACAĞI GENEL USUL ve ESASLAR:
1. Öğrenci dâhil olduğu grup listesini sınava girmeden önce mutlaka okul web (//kemalpasakml.meb.k12.tr/) adresindeki duyurulardan ya da eba.gov.tr adresindeki duyurular ve mesajlardan kontrol etmesi gerekiyor.
2. Sınav saatinden 15 dk önce Okulda olacak ve en geç sınav saatine 5 dk kala sınava gireceği sınıfta ve sırasında maskesiyle oturacak.
3. Sınav Salonunda sınav süresince kimseyle malzeme alış verişinde bulunmayacak, Sınav gelirken yanında kurşun kalem, silgi ve yedek maske getirecek.
4. Sınav takvimi süresince aynı sınıfta ve aynı masada sınav olacak.
5. Sınavlar da mutlaka sınav evrakını teslim ederken yoklama listesine kendi KURŞUN kalemi ile imza atarak sınavdan ayrılacak. Sınavdan ayrıldıktan sonra bir sonraki sınava kadar okul bahçesinde açık havada mesafe kurallarına dikkat ederek bulunmaya gayret edecek.
6. Öğrencilerimiz yıllık plandaki 21 Eylül -31 Ekim 2020 tarihleri arasındaki konulardan 1. sınav için, 21 Eylül -4 Ocak 2020 tarih arasındaki konulardan 2.sınav için sorumlu olacaklar, bu tarihler aralığındaki konu kazanımlardan sınav soruları hazırlanarak öğrenciye sorulacaktır.
7. Belirtilen sınav tarih aralığında geçerli mazereti nedeniyle katılamayan öğrenci 2.hafta sınav programında belirtilen kendine ait grup sınav programındaki tarih ve saatteki dersten MAZERET ( mazeret belgelerini okul yönetimine 2 gün içinde ulaştırılacak) sınavına girecektir. Belirtilen tarihteki mazeret sınavına da katılamayan öğrenci için yeni mazeret sınavı planlanmayacak ve E okula SINAVA GİRMEDİ olarak yazılacaktır. Mazeretin yeniden mazeret sınavı yönetmelik gereği yoktur
8. Sınavdan dolayı yapılamayan derslerin telafisi aynı gün 17.00 dan sonra EBA canlı ders ve diğer platformlarla ilgili öğretmenler tarafından gerçekleştirilecek olup öğrencilerin katılması gerekmektedir.
9. Öğrencilerimiz Covid-19 ve salgın hastalıklar kapsamında alınan önlem ve tedbirlere uygun olarak sınava alınacak, sınav süresince de uyacaklar.

GÖZETMEN ÖĞRETMENİN UYACAĞI GENEL USUL ve ESASLAR:
1. Görevleri ile ilgili Mutlaka okul web (//kemalpasakml.meb.k12.tr/) adresindeki duyurulardan, eba.gov.tr adresindeki ya da kurumsal mail ile iletilen duyurular ve mesajlardan kontrol etmesi gerekiyor.
2. Sınav saatinden 20 dk önce Okulda olacak ve en geç sınav saatine 15 dk kala sınava gireceği sınıfın evraklarını ilgili komisyondan öğretmenler odasında alacak. Sınav salonunda sınav saatinden 10 dk önce sınıfta olacak. Sınavın süresinde başlaması ve bitirilmesini sağlayacak.

3. Sınav Salonunda sınav süresince öğrencilerin malzeme alış verişinde bulunmamasını sağlayacak. Öğrencilerimiz Covid-19 ve salgın hastalıklar kapsamında alınan önlem ve tedbirlere uygun olarak sınava alınmasına, sınav süresince de uymasını sağlayacak.
4. Öğrencinin Sınav takvimi süresince aynı sınıfta ve aynı masada sınav olmasını sağlayacak.
5. Sınavlar da mutlaka öğrenci sınav evrakını teslim ederken yoklama listesine kendi KURŞUN kalemi ile imza atmasını sağlayarak evraklarını teslim alır. Öğrenci Sınavdan ayrıldıktan sonra bir sonraki sınava kadar okul bahçesinde açık havada mesafe kurallarına dikkat ederek bulunmasına yardımcı olur.
6. Sınav Bitiminde Evrakları Yoklama listesi ve liste sayısı kadar evrakla sayısıyla sınav evraklarını teslim aldığı komisyona teslim eder varsa yeni görev evrakını alır. Aynı usul esasla gerçekleşmesini sağlar.
7. Sınav Tarihlerinde yapılamayan derslerin telafisi aynı gün 17.00 sonra EBA canlı ders ve diğer platformlarla gerçekleştirilecektir.

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM YAZILI UYGULAMA SINAVI SINAV KOMİSYONU ÖĞRETMENLERİN UYACAĞI GENEL USUL ve ESASLAR:
1. Görevleri ile ilgili Mutlaka okul web (//kemalpasakml.meb.k12.tr/) adresindeki duyurulardan, eba.gov.tr adresindeki ya da kurumsal mail ile iletilen duyurular ve mesajlardan kontrol etmesi gerekiyor.
2. Sınavla ilgili Tarih ve uygulamalar ile ilgili girdikleri sınıflara açıklamalar kapsamında bilgilendirir ve haberdar olmasını sağlar. Öğrenci grupları ve sınav takvimindeki uygulamalara, dersinin özelliği ile ilgili paylaşımda bulunur öğrencilere,
3. Sınavdan Önce Zümre öğretmenleri belirleyecekleri yöntemle sınav sürecinin yapılması,değerlendirilmesi ve analiz edilmesi ile ilgili iş bölümü planlaması toplantısı yapar. Yapılan toplantı kararları zümre olarak imza altına alınır Kurum müdürünün onayına sunulur.
4. Öğrencilerimiz yıllık plandaki 21 Eylül -31 Ekim 2020 tarihleri arasındaki konulardan 1. sınav için, 21 Eylül -4 Ocak 2020 tarih arasındaki konulardan 2.sınav için sorumlu olacaklarından, bu tarihler aralığındaki konu kazanımlardan sınav soruları hazırlanmasını sağlamak
5. Soruların, bir önceki sınavdan sonra işlenen konulara ağırlık verilmek suretiyle geriye doğru azalan bir oranda tüm konuları kapsayacak şekilde hazırlanması
6. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir.
7. Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarları da soru tiplerine göre ayrıntılı olarak hazırlanması ve sınav kâğıtlarıyla birlikte saklanmasını organize etmek. Cevap anahtarında her soruya verilecek puan, ayrıntılı olarak belirtilmesi.
8. Kaynaştırma/Bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde Bireyselleştirilmiş Eğitim Programında (BEP) yer alan amaçlar esas alınır
9. Sınav tarihinden en geç 1 gün öncesi sınav uygulama dosyasını ( soruların imzalanması, öğrenci gruplarına göre kopya edilerek tasnif edilmesi, öğrenci yoklama listesini ve görevli personel tablosunu hazırlar) hazır eder, iş bölümüne göre planlamayı uygular.
10. Zümre Başkanı sınavın SINAV GÜNÜ yürütülmesi ve sevk edilmesinden sorumludur.
11. Görevli Zümre Öğretmeni Sınav saatinden önce 30 dk önce Okulda olacak ve en geç sınav saatine 15 dk kala sınav evraklarını ilgili gözetmen öğretmenlere teslim edilmesini sağlamak.
12. Sınav süresince sınav ve sorular ile ilgili hususlarda açıklamada bulunacak bir öğretmen görevlendirme yapması
13. Öğrencinin Sınav takvimi süresince aynı sınıfta ve aynı masada sınav olmasını sağlanmasında yardımcı olmak.
14. Sınav Sonrası Gözetmen evraklarını imza karşılığı ve dosyadaki kâğıtları sayarak teslim alınmasını organize etmek,
15. Yazılı sınav, uygulama, performans çalışması ve projelerin değerlendirme sonuçları, yazılı sınavın yapıldığı tarih veya performans çalışmasının, uygulamanın yahut projenin teslim tarihini takip eden 10 işgünü içinde öğrenciye duyurulması ve e-Okul sistemine işlenmesi
16. Sınav günü yoklama listelerinden sınava katılmayan öğrencilerin tespitinin yapılması ve Mazeret sınavı ile ilgili gerekli çalışmaların sınav takvimine uygun aynı usul esaslarla yapılmasını sağlamak
17. Belirtilen sınav tarih aralığında geçerli mazereti nedeniyle katılamayan öğrenci 2.hafta sınav programında belirtilen kendine ait grup sınav programındaki tarih ve saatteki dersten MAZERET ( mazeret belgelerini okul yönetimine 2 gün içinde ulaştırılacak) sınavına girecektir. Belirtilen tarihteki mazeret sınavına da katılamayan öğrenci için yeni mazeret sınavı planlanmayacak ve E okula SINAVA GİRMEDİ olarak yazılacaktır. Mazeretin yeniden mazeret sınavı yönetmelik gereği yoktur
18. Sınav Tarihlerinde yapılamayan derslerin telafisi aynı gün 17.00 sonra EBA canlı ders ve diğer platformlarla gerçekleştirilecektir.

Ortaokul pandemi döneminde yüz yüze yapılacak yazılı sınav kuralları (Örnek)

1. Pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerimizin sağlık durumlarının kontrolünü yapabilmek ve okula giriş çıkış trafiğinin sorunsuz akmasını sağlamak için, farklı sınıf düzeylerinde farklı gün ve sınav saatleri belirlenmiştir. Öğrencilerimizin sınav saatlerinden 15 dakika önce okulda hazır bulunması gerekmektedir.
İlkokul ve Ortaokul için Sınavların Uygulanacağı Ders Saatleri :
4. sınıflar için sınavların uygulanacağı ders saatleri : 2. Ders (09.50-10.30) 3. Ders (10.40-11.20)
5. sınıflar için sınavların uygulanacağı ders saatleri : 4. Ders (11.30-12.20) 5. Ders (12.15-12.55)
6. sınıflar için sınavların uygulanacağı ders saatleri : 4. Ders (11.30-12.20) 5. Ders (12.15-12.55)
7. sınıflar için sınavların uygulanacağı ders saatleri : 4. Ders (11.30-12.20) 5. Ders (12.15-12.55)
8. sınıflar için sınavların uygulanacağı ders saatleri : 4. Ders (11.30-12.20) 5. Ders (12.15-12.55)
2- Öğrencilerimizin ulaşımları velilerimizi tarafından sağlanacaktır.
3- Öğrencilerimiz sınava okul kıyafetleri ile geleceklerdir.
4- Öğrencilerimiz ateşleri ölçülüp, elleri dezenfekte edildikten sonra okul binasına giriş yapacaklardır.
5- Öğrencilerimiz kendi sınıflarında, isimlerinin yazılı olduğu sırada sınava gireceklerdir.
6- Öğrencilerimiz maskeyle okula gelmek ve okulda kaldığı süre içinde maskesini kurallara uygun olarak takılı bulundurmak zorundadır.
7- Sağlık bakanlığı salgın yönetimi ve çalışma rehberi doğrultusunda velilerimiz okula alınamayacağından öğrencilerini okula bırakıp sınav bitiminde alacaklardır. Sınav süresince velilerimiz okul bahçesi ve okul binasında bekleyemeyeceklerdir.
8- Sınav tarihlerinde, yüz yüze ders yapılmayan sınıflarda, ulaşım durumu göz önüne alınarak sabah yapılan dersler yapılmayacak, öğrencilerimizin eve dönmesini takiben 13:50-16:10 arasında dersleri devam edecektir.
9- Öğrencilerin sınava katılmaları zorunludur. Sınava katılmayan öğrencilerin durumları MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan esaslara göre değerlendirilir. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 05:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
nesibe
nesibe - 10 ay Önce

offf

Elif
Elif - 7 ay Önce

Çok sagolun ya Allah razı olsun sizden

Salih
Salih - 7 ay Önce

Çok sagolun ya Allah razı olsun sizden

SIRADAKİ HABER