Öğrencilerin Mağduriyeti ; Kantin Lobileri

Ölümlerin önüne geçebilmek amacıyla tasarlanan okul logosu için üç bakanlık protokol imzalamıştır. Ancak kantinciler bu durumuma tepki gösterince geri adım atıldı.

Öğrencilerin Mağduriyeti ; Kantin Lobileri

Ölümlerin önüne geçebilmek amacıyla tasarlanan okul logosu için üç bakanlık protokol imzalamıştır. Ancak kantinciler bu durumuma tepki gösterince geri adım atıldı.

Mert Yağız Köksal, Ankara’da yedi yaşında bir ilkokul öğrencisiydi. Okulunun kantininden almış olduğu şırınga şeklindeki çikolatanın uç kısmı nefes borusuna tıkanınca hayatını kaybetti. Buna benzer bir olay geçtiğimiz hafta içinde Diyarbakır’da meydana gelmişti. Umut Bilgi, tüm çabalara rağmen yoğun bakımda hayatını kaybetti. Art arda gelen bu ölüm haberleri akıllara hayata bir türlü geçirilmeyen Okul Gıdası Logosu ve denetimsiz okul kantinlerini getirmekte. Sene başında Milli Eğitim Bakanlığı, çocukların sağlıklı beslenmesi hususunda okullarda kafeterya, kantin, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulan gıdalar için Okul Logosu kullanımına karar vermişti.

Bu adımlar sonrasında alınan ortak kararlarla beraber Okul Gıdasının yapıştırılacağı ürünler için birtakım kriterler belirlendi. Bakanlık hatta illere yazı dahi gönderdi. Millî Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığıyla basın mensuplarının da katılım göstermiş olduğu "Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması İş Birliği Protokolü"2 Ocak’ta gerçekleştirildi. Bahsi geçen toplantı da konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; "2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek" dedi. MEB'in 2016'da ilan ettiği kantinlerde satılacak ürünleri belirten genelgeye atıf da yapıyordu.

RAF ÖMRÜ KISALIRMIŞ!

Bu açıklamadan günler sonra "Kantinde yasak, markette serbest" diyen kantinciler karara karşı çıktı. Kantinciler yeni logo yönetmeliğinin ürünlerin raf ömrünün iki aya kadar düşeceğini savundu. Milli Eğitim Bakanlığı  ve kantinciler arasında bir takım görüşmeler gerçekleşti. Ardından Resmi Gazete'de yayımlanan kararla düzenleme rafa kaldırılarak 7 Eylül 2020'ye uzatıldı. Veliler kantinlerin daha sık denetlemesi ve okul gıdası logosunun bir an önce hayata geçirilmesi için yetkililerden yardım istiyor.

BU ERTELEME İLK DEĞİL

Kazalarla gündeme gelen okul servislerine ilişkin hazırlanan yönetmelik de ertelenmişti. 2017 yılında hazırlanan ve servislerin güvenli hale getirilmesini amaçlayan, yönetmelik 3 Eylül 2020'ye bırakılmıştı.

SİTE ERİŞİME KAPATILDI

Şırıngalı çikolatayı üreten firmalar ürünlerini tek tek raflardan toplamaya başladı. Tepkilerin odağındaki firma da eleştirilerin ardından web sitesini erişime kapattı.

'AVRUPA MODELİ' UYGULANMALI

Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, ölümlerin ardından açıklama yaptı. Şahin "Yetkilileri ülke gerçeklerine uygun bir kantin yönetmeliği hazırlamaya, kantin işletmecisi üyelerimizi de mesleğin dönüşümüne ayak uydurmaya davet ediyorum. Bazı ürünlerin satışına kantinde yasak konulup bakkalda izin verilirse bütün kantinler kapatılsa dahi sonuç yine hüsran olur" dedi. Benzer duruma tepki gösteren uzmanlar şunu söyledi: Kantinde satışı yapılamayan gıdalar, okulun çevresinde yer alan belirli mesafedeki bakkal, fast food işletmesi ve büfelerde de satılmamalı. Bu ürünlerin, söz konusu işletmelerde satışına sınırlama getirilmeli. Avrupa'daki uygulama da bu şekilde. Bakkallar 365 gün açık, kantinler ise sadece 180 gün...

DUYURU HALEN RESMİ SİTEDE

Üç bakanlığın sosyal medya hesaplarında Okul Gıdası logosunun bu yıl uygulanacağına dair paylaşımlar halen duruyor. Hatta Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sitesinde 'Logo uygulaması ne zaman başlayacak' sorusunun karşılığında 'Logo uygulaması, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının birinci yarısında; 16/9/2019 tarihinde başlayacaktır' cevabı yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER