1 Ocak Yılbaşı ve Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir mi,Kesilir mi?

1 Ocak 2020 çarşamba günü yılbaşı tatili nedeniyle öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği,kesilip kesilmeyeceği binlerce öğretmen tarafından merak ediyorlar.Biz de yönetmelik çerçevesinde, hem 1 ocak yılbaşı tatilinde, hem de kar tatilinde öğretmenlerin ek ders ücreti alıp alamayacaklarını araştırıp, sorumuza en doğru cevabı bulmaya çalıştık.

1 Ocak Yılbaşı ve Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ödenir mi,Kesilir mi?

1 Ocak Yıl Başı Tatilinde öğretmenler ek ders ücreti,nöbet ücreti alacaklar mı? Öğretmenlerin kar tatilinde ek ders ücreti kesilir mi?

Malum 2020 yılına gireceğimiz ilk gün, 1 Ocak 2020 günü her yıl olduğu gibi bu yılda resmi tatil.Ayrıca kış ayları olması nedeniyle daha önceki yıllarda olduğu gibi okullara kar tatil haberi her an gelebilir.Bu nedenle hem yılbaşı hem de kar tatilinde öğretmenlerin ek ders ücretleri konusunu detaylı bir şekilde el aldık.

Öğretmenler hem maaş karşılığı okuttukları derslerin dışında, fazladan girdikleri dersler,sosyal kulüp çalışmaları,rehberlik çalışması,egzersiz,nöbet vb görevler için ek ders ücreti alıyorlar.

Bazen resmi tatil, bazen de kar tatili gibi değişik nedenlerle okullar tatil oluyor.Ve tatillerin ek ders ödenmesi hususunda farklılık olduğu için öğretmenler zaman zaman ne zaman ödenip ne zaman ödenmediğini unutabiliyorlar.Bunun için, konuyu detaylı bir şekilde araştırıp ek ders ödenmesi ile ilgili hususları netleştirmeye çalıştık.

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller:

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir:

 “Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Kar tatillerinde ek ders ücreti ödenir.

Geçtiğimiz yıllarda,toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar tatili gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmişti.

Nöbet ücreti ise eğer nöbet tutulmadıysa hiç bir şekilde ödenmez.Yani idari izinli olduğu günlerde nöbet tutulmadığı için nöbet ücreti ödenmez.Nöbet tutulursa ödenir sadece.

Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi; b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Resmi tatillerde ek ders ücreti kesilir.

Haber başlığına cevap olacak şekilde konuyu toparlarsak;Ek ders ücretinin ödeneceği özel durumlar arasında yılbaşı ifadesi yer almıyor.Bu nedenle 1 Ocak 2020 Çarşamba günü öğretmenlere hiç bir ek ders ücreti ödenmez.,

1 Ocak 2020 çarşamba günü öğretmenlere hiç bir şekilde ek ders ücreti ödenmez. Her ne kadar 1 ocak resmi tatil olsa da, o gün milli ve mahalli bir bayram olmadığın için, derse o gün için öğretmenlerin ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılamayacaklarından ek ders ücretleri ödenmeyecek,yani kesilecek..

Ancak,Milli ve Mahalli Bayram günlerinde, kar tatillerinde, seçimlerden sonra tatil edilen günlerde, genel idari izinli sayılan günlerde ek ders ücreti ödenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 20:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra
Esra - 1 yıl Önce

Çok saçma bi sistem ya, öğretmen kamu personeli ama hizmet vermediği günün maaşını yiyor.

SIRADAKİ HABER