Çeyiz Hesabı Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir ve Kimler Faydalanabilir? sorusunun cevabını ayrıntılı vermeye çalışacağız bu yazımızda.

Evlilik kararı alındığı andan itibaren; evlenecek olan çiftler için yorucu ama bir o kadar güzel bir telaş başlar. Düğün hazırlığı, düğün alışverişi, mekan araştırması, davetiyelerin basılması ve daha pek çok konuyu kapsayan bir dönemdir bu dönem. Bu dönemde gelin ve damat adayları maddi açıdan biraz zorlanırlar. Çünkü oldukça masraflı bir dönemin içine girerler. Evlenecek olan kişileri az da olsa rahatlatabilecek olan ve son yıllarda yoğun bir biçimde tercih edilen yöntemlerden birisi de Çeyiz Hesabıdır. Peki, çeyiz hesabı nedir ve kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Müşterilerin; tasarruf eğilimini arttırmak ve uzun vadeli birikim yapmalarını sağlamak amacıyla, şartların oluşması koşuluyla, devlet katkısının birikime eklenmesiyle müşterileri ve toplumu tasarrufa teşvik eden bir hesap türüdür.

Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz hesabından faydalanabilmek için belirlenen şartlar şunlardır:

1) Çeyiz hesabı açtıracak olan kişinin Türk Vatandaşı olması,

2) Yurt içinde faaliyet gösteren bankalarda hesap açtırması

3) Evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca hesabına düzenli olarak ödeme yapmış olması

4) 27 yaşını doldurmadan önce evlilik yapmış olması.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açtırmak için; yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan birisine giderek, TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak için başvuruda bulunmak gerekiyor.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılmalı?

Çeyiz hesabından faydalanabilmenin en önemli şartlarından birisi de hesaba düzenli ödeme yapılmasıdır. 3 yıl boyunca her ay minimum 155 TL, maksimum 23.000 TL ödeme yapılmalıdır.

Çeyiz Hesabında Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz hesabından yararlanabilmenin bir diğer şartı da 27 yaşını doldurmadan evlilik yapılmasıdır. Bu nedenle en erken 24 yaşında, çeyiz hesabı açtırmak için başvuru yapılması gerekir. 18 yaşında ki kişilerin ise velisinin izniyle hesap açtırması gerekir.

Çeyiz Hesabı Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabında alınan devlet desteği, hesabın faaliyet durumuna göre farklılık gösterir. 36 ile 47 ay arasında ki hesap için 6.210 TL, 48-59 ay arası 6.986 TL, 60 ay ve üzeri için ise 9.279 TL devlet desteği alınır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER