Öğretmenler ara tatillerde 15 saat ek ders ücreti alacaklar

Öğretmenler 29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeye göre Kasım'da yapılan ara tatildeki ve ikinci dönem yapılacak olan ara tatildeki seminer çalışmaları için haftalık 15 saat ek ders ücreti alacaklar.

Öğretmenler ara tatillerde 15 saat ek ders ücreti alacaklar

Öğretmenlere yapılan yeni mevzuat düzenlemesine göre ara tatillerde yapacakları seminer çalışmaları için haftalık 15 saat ek ders ücreti ödenecek.Böylece günlerdir devam eden belirsizlik netleşmiş oldu.

29 Kasım 2019 tarih ve 30963 sayılı bugün yayımlanan Resmi Gazetedeki; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 1810 sayılı Karar;

MADDE 1- 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında dört haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.

MADDE 2- Bu Karar, 18/11/2019 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Bu değişikliğe göre ara tatilde yapılan seminer yani mesleki çalışmalara ek ders ücreti ödenektir.

Önceki mevzuatta " öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir." şeklindeydi.Eğer yukarıdaki düzenleme yapılmasaydı öğretmenler kasım ara tatilinde yapılan seminer çalışması için ek ders ücreti alamayacaklardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER