SGK'dan Çocuk Parası Alma Şartları 2019

SGK'dan Çocuk Parası Alma Şartları 2019

Sİçinde bulunduğumuz devlet tarafından geçtiğimiz yıllardan itibaren doğan çocuklar için, bebeğin ailesine yapılan yardım olarak bilinen SGK çocuk parası, durumu yeterli olmayan birçok vatandaş tarafından talep edilmekte ve devlet tarafından düzenli olarak karşılanmakta olan bir yardım parasıdır. Bu yardım ile birlikte durumu yeterli olmayan aileler, doğan çocuklarına bir nebze de olsa kolay bakabilmekte ve ailenin üzerine binen ekonomik yük hafiflemektedir. Fakat bu yardım parasını alabilmek için, doğmuş olan çocuğa gerçekten bakamayacak durumda olmanız ve ekonomik yönden zayıf olmanız gerekiyor. Aksi halde devlet bu yardımı size vermiyor. Yani bu yardım parası sadece durumu iyi olmayanlar için sağlanan bir destek.

Çocuk Parası Kimlere Veriliyor?

Çocuk parası alabilmek için devlete ekonomik durumunuzun kötü olduğunu beyan etmeniz ve aile gelirinizin düşük durumda olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Memur, emekli veya düzenli geliri olan bir vatandaş iseniz bu yardımdan faydalanamazsınız. Eğer gerçekten durumunuz yeterli olmadığını devlete gösterirseniz, yardım paranız onaylanır ve her ay düzenli olarak SGK tarafından hesabınıza yatırılır.

Çocuk parasının miktarı ailenin ekonomik durumuna göre değişiklik göstermekle beraber minimum 30-40 TL (çocuk başı) gibi bir miktardır. Bu miktar aileden aileye değişmekle beraber artabilir. Aylık ödenen bu para bazen 2 ayda bir de ödenebilir. Bu ailenin tercihine bağlıdır.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Veriliyor?

Çocuk parası, erkek çocuklarında 25 yaşına kadar, kız çocuklarında ise evlenene kadar devlet tarafından verilebiliyor. Fakat erkek çocukları herhangi sigortalı bir işe girerek çalışır ise, bu yardım parası kesiliyor. Kız çocuklarında ise herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Nasıl Başvurulur?

Yardım başvurusunda bulunmak için her ilde ve ilçede bulunan SGK merkezine giderek, sizden istenen belgeler ile birlikte bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda size mesaj veya arama yolu ile ulaşılır ve başvurunuzun onaylandığı bildirilir. Ardına size SGK merkez tarafından bir PTT kartı sunulur. Alacağınız yardım parası düzenli olarak bu kartın bağlı olduğu hesaba yatırılır. Sizde herhangi bir bankamatikten bu parayı kolaylıkla çekebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER