Eskişehir Ölçme Değerlendirme Merkezi ve Sınıf/alan zümreleri 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılında il/ilçe ve okul geneli yapılacak ortaokul (5,6,7 ve 8.sınıf), lise (9,10,11 ve 12.sınıf) ortak yazılı sınavlar için konu soru dağılım tablolarını hazırladı. 

2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem 2. yazılı sınavları, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ülke genelinde ortak olarak yapılacak. Diğer derslerde ise il/ilçe ve okul geneli yapılacak. Ve ayrıntılar konusunda her il mem duyuru yayımlayacak.

Bir bir il MEM'ler yönetmeliğe göre ortak yazılılarla ilgili duyuru, tarih,soru konu dağılım tablolarını yayımlamaya başladı. Bartın, Isparta, Erzurum, Eskişehir vb..

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesinden şu açıklamayı yaptı:

"Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılında il/ilçe ve okul geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar için konu soru dağılım tabloları sınıf/alan zümreleri ve Eskişehir Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından hazırlanmıştır.

Yönetmelik gereği Bakanlıkça ve İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu tarafından ortak yapılması kararlaştırılan sınavların dışında kalan tüm sınavlar okul genelinde ortak yazılı sınav olarak yapılacaktır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulanan sınıflar ile işletmelerde mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflar ve mesleki eğitim merkezleri hariç okullarda yapılan tüm sınavlar, cevaplarını öğrencilerin oluşturduğu ve farklı bilişsel düzeyde kazanımları ölçen maddelerden oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılacaktır. 

İl/ilçe ve okul genelinde yapılacak tüm ortak yazılı sınavlarda, aşağıdaki konu soru dağılım tabloları dikkate alınarak sınav soruları hazırlanacaktır. Okul geneli yapılacak ortak yazılı sınavların soru dağılımları; o ders ve seviye için hazırlanan konu soru dağılım tablosundaki "Okul Genelinde Yapılacak Ortak Sınav" bölümünde bulunan senaryolardan biri dikkate alınarak yapılacaktır."

Ortak Yazılıda hangi dersten, hangi konudan kaç soru çıkacak?

Ortaokul Ortak Yazılı Konu Soru Dağılım Tabloları için TIKLAYINIZ

Lise Ortak Yazılı Konu Soru Dağılım Tabloları için TIKLAYINIZ

9.Sınıf Matematik Ülke Geneli Ortak 2. Yazılı Konuları 9.Sınıf Matematik Ülke Geneli Ortak 2. Yazılı Konuları

ZEKİHABER.COM