Ev Temizliğinde Anne ve Çocuk Hijyeni

Annelerin en kıymetlileri en değerlileri çocuklarıdır şüphesiz. Her çocuk annesinin göz bebeğidir. Çocuklarının iyiliği, güvenli olmaları, en iyi şartlarda büyümeleri annelerin istekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bir çocuğun en iyi şekilde büyümesi için, içinde bulunduğu ortamın da çok iyi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Küçük çocuklar evin içinde gerek kendi odalarında herekse evin diğer odalarında oynarken her yere dokunmakta ve her şeyle temas kurmaktadırlar.

Bu nedenle çocukların dokunabileceği her eşya, her alan tertemiz olmalı ve hijyen konusuna çok dikkat edilmelidir. Hijyenin olmadığı yerde bakteriler türemekte bu bakteriler sağlık açısından büyük tehditler oluşturmaktadır. Sadece çocukların değil anne ve babaların da bu bakteriler yüzünden hastalanması söz konusudur. Ve böyle bir durumda anneden ya da babadan çocuğa hastalık geçmesi yüksek bir ihtimal taşımaktadır.

Evde Hijyen

Özellikle annelerin temizliğe ve titizliğe çok özen göstermesi gerekir. Ellerini sürekli yıkamaları yalnızca eşyaların temizliğine değil kendi vücut ve saç temizliklerine de dikkat etmeleri şarttır. Ayrıca çocuklarına sık sık duş aldırmayı hiçbir anne ihmal etmemelidir. Çocukların saç temizlikleri, el ve tırnak temizlikleri de ev hijyeni için önemli unsurlardandır. Çocukların ve annelerin temizlikle ilgili sorun yaşaması ya da hijyen konusunda dikkatli olmamaları durumunda meydana gelecek hastalıklar başlarda çok büyük bir sorun değilmiş gibi gözükse de zamanla daha büyük sorunlara dönüşebilecekleri unutulmamalıdır.

Anne ve Çocuk Hijyeni

Anne ve çocuk hijyeni için en temel unsur yerlerin temizliğidir. Ancak yerler temizlenirken kullanılan deterjanlara dikkat edilmelidir. Kimyasal deterjanlar yerine daha çok sabunlu deterjanlar kullanılmadır. Ayrıca kullanılan halıların toz tutmama gibi özellikleri olması şarttır. Toz tutan halılar mikrop biriktirebilir bu da çocuk için tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Kullanılan suların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği gibi eve gelen ya da evine gidilen hasta kişilerle çocuğun temas kurması engellenmelidir.

Tüketilecek gıdaların temizliği de en az beden temizliği kadar önemlidir. Eğer sebze tüketiliyorsa iyice yıkandığından emin olunmalıdır. Çiğ et yani sosis, salam gibi gıdalar çok fazla parazit taşıdığı için çocuklara yedirilmemesi daha doğrudur. Anne ve çocuk için hijyen her açıdan önemlidir.

ZEKİHABER.COM