EYT ile emeklilik hakkı kazanan öğretmenler hemen emekli olabilirler mi? EYT li öğretmenler emeklilik başvurusunu ne zaman yapabilirler? EYT'li öğretmenler eğitime devam edecek mi? Öğretmenler hangi aylarda, tarihte emekli olabilir?

Öğretmenler diğer EYT ile emeklilik hakkı kazananlar gibi hemen emekli olamazlar

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran-Temmuz aylarında

Nedeni şu; 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 331’nci maddesinde öğretmenlerin emekliliği şu şekilde düzenleniyor.: “Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.”

EYT li öğretmenlerde özel şartı olanlar, Haziran-Temmuz ayları dışında, okul döneminde de diğer devlet memurları gibi emeklilik talebinde bulunabilir.

EYT'li Öğretmenler emekli olur mu? 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kaynaklarına göre EYT ile emekli olabilecek durumda öğretmenlerin emekli olması bu yıl daha da zorlaştı. Daha doğrusu öğretmenler artık uzman ve başöğretmenlik tazminatından kaynaklanan artışı kaybetmemek için kolay kolay emekli olmazlar. Öğretmenlerin maaşlarına uzman öğretmen tazminatı ile 2023 yılında 2.060 lira, başöğretmen tazminatı ile 4.944 lira artış oldu.

MEB yetkilileri EYT çıkmadan da geçen yıllarda, yaklaşık 90 bin öğretmenin emeklilik hakkı kazandığını ancak emekli olmadıklarını belirterek, “EYT ile de öğretmenlerimizin emekli olacaklarını düşünmüyoruz” diyor.

Uzman öğretmen ve başöğretmen emekli olunca ek tazminat ücretini alabilecek mi?

Öğretmenlerin emeklilik maaşlarına uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatları yansımıyor.Yani öğretmen emekli olunca, mevcut mevzuata göre, ek tazmin ücretini alamayacak. Ancak ilerleyen süreçte bu konuda mevzuat düzenlemesi yapılarak öğretmenlerin tazminatı emekli maaşında ilave edilebilir.Örneğin bir başöğretmen emekli olduğunda yaz tatillerinde yaklaşk 8-9.000 tl daha az, okul döneminde alacağı ek dersleri de alamayacak. 

Bu da artık emekli olan öğretmenlerin çok daha az olacağını göstermektedir. Bu tabi doaylı olarak, ister istemez, azda olsa atanma bekleyen öğretmenlerin atanabilme şansını da azaltmaktadır.

MEB Bakanı geçtiğimiz aylarda şu açıklamayı yapmıştı: "Başöğretmenlik uzman öğretmenlik çalışırken geçerli olduğu için emeklilikte geçmediği için emekli olmayı teşvik edecek bir mekanizma yok. EYT ile emekli olan olur ama hiçbir sınıf öğretmensiz kalmaz."

e-Devlet Kapısı EYT'lilerin başvuruları için hazır

EYT başvuruları için e-Devlet'te yeni düzenlemeye gidildi. e-Devlet arama çubuğuna EYT yazıldığında doğrudan başvuru ekranına ulaşılabilecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemeyle emeklilik hakkını kazanan vatandaşların başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilmeleri için gerekli hazırlıklar tamamlandı.

EYT düzenlemesiyle 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar emekli olabilecek.

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenlemede en hızlı ve kolay başvuru yolu e-Devlet Kapısı olacak.

Vatandaşlar, sıra beklemeden, istedikleri zaman güvenli şekilde başvurularını e-Devlet Kapısı'nda yer alan "Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi" dijital hizmeti üzerinden gerçekleştirebilecek.

Hak sahipleri, e-Devlet Kapısı'nda yer alan arama çubuğuna EYT, gelir, aylık, ödenek veya emekli kelimelerinden birini yazarak hizmete erişebilecek. Ayrıca hizmete kolay erişilebilmesi için e-Devlet Kapısı ana sayfasında yer alan 4/A ve 4/B emeklilik başvuruları duyurusu üzerinden de dijital hizmete erişim sağlanabilecek.

"Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi" başlıklı dijital hizmete erişim sağlandıktan sonra açılan ekranda "Yeni Başvuru" butonu tıklanıp, tahsis talep türü olarak "Yaşlılık Aylığı"nın seçilmesi gerekiyor.

Sonrasında dijital hizmette sigortalı türü olarak SSK kapsamında aylık talep edeceklerin "4A SSK", Bağkur kapsamına girenlerin ise "4B Bağkur" seçeneğini işaretlemesi ve "Başvur" butonuna tıklaması gerekiyor. Devamında maaş ödemesinin yapılacağı banka ve şube bilgisi ile e-posta, cep telefonu numarası, adres bilgisini içeren iletişim bilgilerinin doldurulması önem taşıyor.

"Aylık alıyor mu?" sorusuna "Evet" veya "Hayır" yanıtı verildikten sonra son aşamaya geçilecek. Son aşamada "Başvur" butonuna basılarak başvuru tamamlanmış olacak.

EYT'lilere ilişkin düzenleme, Resmi Gazete'nin 3 Mart 2023 tarihli sayısında yayımlanmıştı.

eyt öğretmen e devlet emeklilik başvurusu