MEB'in 8.Sınıflara destek olmacı amacıyla 2024 LGS hazırlık için yayınlamış olduğu 2023 Kasım ayı matematik örnek sorularının detaylı çözümleri

MEB kasım ayında geeçen yıldan farklı olarak tüm konuları kapsayan 10 adet örnek soru yayımladı.

LGS ÖRNEK SORULAR DEĞERLENDİRME (MATEMATİK):
- LGS örnek sorular, geçmiş yıllarda her ay işlenen konuları kapsayan sorulardan oluşurken bu yıl tüm konuları kapsayan sorular olarak yayınlandı.
- Soruları incelediğimizde soruların yarıya yakınının kazanım tarzı olduğunu gördük. Bu durum MEB, TEOG tarzı sorularına geri dönecek algısı yarattı. Ancak şu durumu göz ardı etmemeliyiz. LGS soruları geçmiş yıllarda örnek sorularla birebir paralel gelmedi.
 Ramazan Akkuş hocanın  yorumu ;
- MEB'in yayınladığı örnek sorularla bize vermek istediği mesaj, soruların biraz daha hafifletileceği ve LGS soruları içerisinde yeni nesil soruların yanında kazanım sorularına da yer vereceği anlamına geliyor. 
- Bu durum çok düşük olan matematik net ortalamasını bir miktar yukarıya taşıyacak olup, yeni nesil çözemeyen ve matematik çözmek istemeyen öğrencilerimizde özgüven oluşturacaktır.
- Yayınlanan örnek sorularda da gördüğümüz gibi, LGS soruları içerisinde de her derste 5-6 tane ayırt edici üst düzey soru mutlaka gelecektir. Bu durum 
üst kısımdaki öğrenci yığılmasının önüne geçecektir.
- LGS sorularının tamamen kazanım tarzı geleceği gibi bir algıya kapılmak çok yanlış olur. Bu algı çalışan öğrencilerimizde motivasyon kaybına neden olur. 
- Unutmayalım ki, LGS bir sıralama sınavıdır. Bu nedenle motivasyonumuzu düşürmeden çalışmalarımıza disiplinli bir şekilde devam etmeliyiz.

Büyük başarılar için büyük emek gerekir.


2024 LGS için 2023 Kasım ayı matematik çözüm-1