Ada yayınları 4.sınıf matematik ders kitabı Sayfa 29 'daki eldeli toplama ile ilgili alıştırma sorularının cevapları, detaylı çözümleri

Sayfa 29 da sadece 1 soru var gibi ama aslında bir sürü soru var demek. Dokuz farklı toplama işlemini yaptıktan sonra bunların yerlerinin bulunması o kadar da kolay değil :)

Değerli öğrenciler

3. sınıf matematik dersinde toplama konusunda üç basamaklı doğal sayılarla toplama işlemi konusunu öğrenmiştiniz. 4.sınıf toplama işlemi konusunda ise dört basamaklı sayılarla toplama işlemini öğreneceksiniz. Bu sayfadaki sorularla konuyu iyice pekiştirmiş olacaksınız.

Dört basamaklı sayılarla toplama işlemi: Toplama işlemi yaparken önce birler basamağındaki sayılar toplanır. Sonra onlar basamağındaki sayılar toplanır. Daha sonra yüzler basamağındaki sayılar toplanır. En sonunda da binler basamağındaki sayılar toplanır.

Eldeli toplama işlemi yaparken eldesiz toplama işlemi gibi önce birlikler, sonra onluklar, daha sonra yüzlükler ve en sonunda da binlikler toplanır. Ancak eldelere dikkat edilir.

Toplama işleminde toplananların yerinin değiştirlmesi sonucu değiştirmez. Bazen sayıların yerlerini değiştirmek toplama işlemini daha da kolaylaştırabilir yada daha hızlı cevap vermemize yardımcı olabilir.

Buna ilerleyen sınıflarda, toplama işleminin değişme özelliği vardır şeklinde öğrenceksiniz.

4. Sınıf matematik kitabı sayfa 32 cevapları - Ada yayınları

4. Sınıf Ada Yayınları Matematik Ders Kitabı Cevapları - (2023-2024)


4.Sınıf matematik ders kitabı toplama işlemi sayfa 29 - cevap-1 - Ada yayınları