Çanakkale MEM'in açıklamaları:

Matematik Seferberliği kapsamında Kod Haftası etkinlikleri Merkez, Biga, Bayramiç, Ezine, Lapseki, Çan, Eceabat, Yenice ve Ayvacık ilçelerinden çok sayıda öğretmen, öğrenci ve çalışanın katılımıyla Müdürlüğümüz AR-GE birimi tarafından gerçekleştirilmiştir. Kod Haftası etkinlikleri ile katılımcıların bazıları ilk defa kodlama yaparken bazı katılımcılar da kodlama becerilerini geliştirme fırsatı yakalamıştır. Etkinlik sonucunda raporlama işlemini tamamlayan tüm katılımcılar "Avrupa Kod Haftası 2022 Sertifikası" sahibi olarak "Mükemmeliyet Sertifikası" kazanmaya aday olmuştur.

AR-GE BİRİMİ TARAFINDAN MATEMATİK SEFERBERLİĞİ TANITIM TOPLANTILARI DÜZENLENDİ

Bakanlığımız, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde başlatılan "Matematik Seferberliği"  kapsamında eTwinning Matematik Seferberliği Çalıştayı'na katılan Müdürlüğümüz AR-GE birimi öğretmenleri moderatörlüğünde Müdürlüğümüze bağlı kurumlarda görev yapan çok sayıda öğretmen için çevrim içi olarak eTwinning Matematik Seferberliği Tanıtım Toplantıları gerçekleştirilmiştir. 

MATEMATİK SEFERBERLİĞİ BİRBİRİNDEN FARKLI VE ÇARPICI ETKİNLİKLERLE SINIFTA, SAHNEDE, ATÖLYEDE HATTA SOKAKTA 

İlimiz merkez ve ilçelerinde robotik kodlama, matematik yaz okulu, bulmaca, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı, matematikte eğlenceli keşifler, sahne matematiği, matematiksel bakış, edebiyat, dil ve sanat ile matematik buluşması, beceri temelli matematik soruları, durakta matematik, matematik sokağı, matematik atölyesi gibi birbirinden farklı etkinliklerle Matematik Seferberliği her yerde herkese ulaşmaktadır. 

Çeşitli materyaller ile matematiği sevdirme ve kavratma faaliyetleri, akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen matematik seminerleri, akıllı tahta oyunları, matematik temalı tablo ve afiş çalışmaları, matematik yarışmaları, tarihe yön veren matematikçilerin ve Türk matematik âlimlerinin tanıtımının yapıldığı dijital içeriklerle her yaşa ve düzeye uygun etkinlikler;  Matematik Seferberliği kapsamında Çanakkale'de tüm eğitim kurumlarında yoğun bir katılım ile gerçekleştirilmektedir.