Zeki Haber

11.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 215 Cevapları – Top Yayınları

20.02.2019
75
11.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 215 Cevapları – Top Yayınları

Sayfa 215‘de 4.Ünite “Denklem Eşitsizlik Sistemleri” konusu olan ikinci dereceli iki bilinmeyenli denklem sistemi ile ilgili o kadar “pekiştirme”sorusu var ki…Bu sayfadaki tüm alıştırmaları özenle çözmeye çalıştık.Önce konuyla ilgili bir kaç temel kavramı hatırlayalım:

x ve y iki değişken olmak üzere ax + by + c = 0 şeklindeki denklemlere doğrusal (lineer) denklem adı verilir. Bu tür denklemlerin grafiği, analitik düzlemde bir doğruya karşılık gelir.

Bilinmeyenlerinin derecesi bir ve bilinmeyenlerinin sayısı iki olan denklemlere birinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemi adı verilir. Bu denklem sisteminin ikisini de sağlayan ikili,denklem sisteminin çözümüdür.

ax^2 + bxy + cy^2 + dx + ey + f = 0 biçimindeki denklemlere ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklem adı verilir.İkinci dereceden iki bilinmeyenli iki denklemden oluşan sisteme de ikinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemi denir.

Denklem sistemini çözmek demek, verilen her iki denklemi de sağlayan (x, y) sıralı ikililerini bulmak demektir. Denklem sistemini sağlayan (x, y) sıralı ikililerinin kümesine de verilen sistemin çözüm kümesi denir.

Bu arada şunu hatırlatalım;buradaki soruların çözümünde çok zorlananların ikinci dereceli denklem konusunu iyice tekrar etmelerini öneriyoruz.

2018-2019 Yılı 11.Sınıf İleri Düzey Matematik Ders Kitabı Sayfa 215 Çözümleri-Cevapları – Top Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.