Zeki Haber

8.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 133 Cevapları- Ekoyay Yayınları

18.11.2018
45
8.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 133 Cevapları- Ekoyay Yayınları

Değerli 8.sınıf öğrencileri, bir matematik öğretmeni olarak sözlüyorum:Bu konuları öğrenmeden asla geçmeyin.Daha önceki alıştırmalarda tekrar ettiğimiz özdeşlikleri mutlaka öğrenin.Eğer lisede matematikten çekmek istemiyorsanız bu satırları beyninize kazıyın.Bu yetmez bu üç formülü çalışma odanızın duvarına resmedin,aileniz kızmaz merak etmeyin…

Benzer şekilde verilen bir cebirsel ifadenin hangi cebirsel ifadelerin çarpımı olduğunu bulma işlemine cebirsel ifadeyi çarpanlarına ayırma denir.

Bir cebirsel ifadenin terimlerinin çarpanlarından ortak olanların parantez dışına çarpan olarak yazılması işlemine ortak çarpan parantezine alarak çarpanlara ayırma denir.

Çarpanlara ayırma işleminde özdeşliklerden faydalanabiliriz:İki kare farkı özdeşliğinden faydalanılarak çarpanlara ayırma yönteminde, verilen terimlerin karekökleri alınır. İki kare farkı şeklinde verilen ifade, terimlerin kareköklerinin farkı ile toplamının çarpımı şeklinde yazılır.

Üç terimli bir cebirsel ifadenin birinci ve üçüncü terimlerinin kareköklerinin çarpımının 2 katı, ortadaki terime eşit ise ifade, iki terimin toplamının karesi özdeşliğinden faydalanarak çarpanlarına ayrılır

Üç terimli bir cebirsel ifadenin birinci ve üçüncü terimlerinin kareköklerinin çarpımının –2 katı, ortadaki terime eşit ise ifade, iki terimin farkının karesi özdeşliğinden faydalanarak çarpanlarına ayrılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.