Zeki Haber

9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları – Ödev Yayınları

17.12.2018
9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları – Ödev Yayınları

Soruların çözümüne geçmeden iki bilinmeyenli denklemleri ve eşitsizlikleri konuyu özetleyelim,

İki bilinmeyenli denklem
:a, b, c birer reel sayı , a ≠ 0, b ≠ 0 ve x ile y değişkenler olmak üzere ax + by + c = 0 biçimindeki denklemlere birinci dereceden iki bilinmeyenli denklemler denir.
Bu denklemi sağlayan x ve y gerçek sayıları ise (x, y) sıralı ikilisi olarak yazılır ve bu (x, y) sıralı ikilisine denklemin çözüm kümesinin bir elemanı adı verilir.
ax + by + c = 0 birinci dereceden iki bilinmeyenli denklemin grafiği bir doğru belirtir.

Birinci dereceden iki bilinmeyenli denklemlerin çözüm yöntemleri:

Birinci dereceden iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözüm kümelerini bulmak için yok etme,yerine koyma ve grafik çizme gibi yöntemler kullanılır.:
Yok etme yöntemi:Denklem sisteminde bilinmeyenlerden herhangi birinin katsayısı diğer denklemdeki aynı değişkenin katsayısı ile mutlak değerce eşit ve işaretleri ters olacak şekilde düzenlendikten sonra denklemler taraf tarafa toplanarak değişkenlerden biri yok edilir. Buna yok etme yöntemi adı verilir.
Yerine koyma yöntemi:Denklem sisteminde bulunan değişkenlerden biri diğeri cinsinden bulunur. Bulunan bu değer diğer denklemde yerine yazılır. Buna yerine koyma yöntemi adı verilir.
Grafik çizme yöntemi:Birinci dereceden iki bilinmeyenli denklemler doğru belirttiğinden denklem sistemini oluşturan denklemlerin grafikleri aynı analitik düzlemde çizilir. Varsa doğruların kesişim noktası denklem sisteminin
çözüm kümesini oluşturur.

Doğru grafiği çizerken belirlenen iki noktanın doğrunun eksenleri kestiği noktalar olması kolaylık sağlayacaktır (Orijinden geçmeyen doğrular için).

Birinci Dereceden İki Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri:
a, b, c birer reel sayı , a ≠ 0, b ≠ 0 olmak üzere
ax + by + c > 0
ax + by + c ≥ 0
ax + by + c < 0
ax + by + c ≤ 0 biçimindeki ifadelere birinci dereceden iki bilinmeyenli eşitsizlikler denir. Birinci dereceden iki bilinmeyenli eşitsizliklerin çözüm kümeleri de (x, y) şeklinde sıralı ikililerden oluşur.
Eşitsizliği doğru yapan sonsuz sayıda sıralı ikili bulunacağından çözüm kümesi analitik düzlemde boyalı (taralı) bölge olarak gösterilir.

(Bu sayfada da çözümleri çok hızlı yaptığımız için basit hatalarımız olabilir.Çünkü tüm lise matematik kitap alıştırma sorularını çözme konusunda zaman sorumuz var.Bu nedenle basit hatalarımız varsa lütfen yorum yaparak bizimle paylaşınız.)

2018-2019 Yılı 9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları – Çözümleri– Ödev Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.