Zeki Haber

9.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 112 Cevapları – Ödev Yayınları

01.12.2018
9.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 112 Cevapları – Ödev Yayınları

9.Sınıf matematik sayfa 112’deki alıştırmaların çözümüne geçmeden alıştırmadaki sorularla ilgili bir kaç önemli noktaya temas etmemiz isabetli bir karar olacak:

Aralarında Asal:a ve b birer sayma sayısı olmak üzere a ve b nin 1 den başka ortak pozitif böleni yoksa a ve b ye aralarında asal sayılar denir.

Not:Ardışık sayılar aralarında asaldır.

EBOB:En az biri sıfırdan farklı en az iki pozitif tam sayıyı tam olarak bölebilen en büyük doğal sayıya en büyük ortak bölen (EBOB) denir. EBOB bulunurken sayılar asal çarpanlarına ayrılır. Ortak asal çarpanlardan en küçük üslülerin çarpımı bu sayıların EBOB una eşittir. a ve b sayılarının en büyük ortak böleni EBOB (a, b) biçiminde gösterilir.

Kural:Aralarında asal iki sayının EBOB u 1 olur.

Ebob (n,n+1)=1

EKOK:En az iki pozitif tam sayının ortak katlarından en küçüğüne, en küçük ortak kat (EKOK) denir. EKOK bulunurken sayılar asal çarpanlarına ayırılır. Ortak asal çarpanlardan en büyük üslüler ile ortak olmayanların çarpımı bu sayıların EKOK una eşittir. a ve b sayılarının en küçük ortak katı, EKOK (a, b) şeklinde gösterilir.

Kural-1:a ile b nin çarpımı, bu sayıların EBOB u ile EKOK unun çarpımına eşittir.
a · b = EBOB (a, b) · EKOK (a, b) olur.

Kural-2:İki doğal sayıdan biri diğerinin katı ise bu iki doğal sayının EKOK u büyük olan sayıya, EBOB u küçük olan sayıya eşittir.

2018-2019 Yılı 9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları – Ödev Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.