Zeki Haber

9.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 121 Cevapları – Ödev Yayınları

05.12.2018
32
9.Sınıf Matematik Kitabı Sayfa 121 Cevapları – Ödev Yayınları

Sayfa 121 de reel (gerçek) sayılarda aralıklarla ilgili sorular var.Bu sorularla birlikte Sayfa 120‘deki “Sıra Sizde” sorularını da çözdük.

Reel sayılar sayı doğrusunun tamamını doldurduğu için doğal ve tam sayılar gibi belli sayılar arasındaki reel sayıları liste yöntemi ile yazamayız.Bunun için reel sayılarda aralık kavramı kullanılır.Örneğin -2 ile 5 arasındaki tam sayıları {-1,0,1,2,3,4} şeklinde yazabiliriz ancak -2 ile 5 arasında sonsuz sayıda reel sayı olduğu için bu sayıları ancak (-2,5) şeklinde ifade ederiz.Eğer uçlardaki sayılarda dahil ise köşeli parantez ile ifade ederiz.Örneğin;0 ile 5 ve 5 arasındaki reel sayıları (0,5] şeklinde ifade edebiliriz.

Reel Sayılarda Aralıklar:

Sayı doğrusu üzerinde bulunan iki noktanın arasındaki noktalara karşılık gelen tüm gerçek sayılardan oluşan alt kümeye aralık denir. Sayı doğrusu üzerindeki bu iki nokta ise uç nokta olarak adlandırılır. Aralıklar, uç noktaların kümeye dâhil edilip edilmemesine göre adlandırılır.Aralıklar, (a, b), (a, b], [a. b), [a, b] biçiminde gösterilir.
Burada a ve b gerçek sayıları uç noktalardır.

Eğer uçlardaki sayıların her ikisi de dahil değilse (a,b) şeklinde gösterilir.Buna açık aralık denir.
a dahil değil b dahil ise (a,b] şeklinde gösterilir.Buna yarı açık aralık denir.Eğer her iki uçtaki sayı da dahilse [a,b] ile gösterilir.Buna da kapalı aralık denir.Sonsuz da kesinlikle köşeli parantez yada dahil işareti kullanılmaz.

Sayı doğrusunda gösterilirken dahil olan sayının olduğu yer doldurulurken dahil olmayan sayı içi boş olarak gösterilir.Aşağıdaki alıştırma sorularında bol bol örnek göreceksiniz.

2018-2019 Yılı 9.Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 120 ve Sayfa 121 Cevapları – Çözümleri– Ödev Yayınları

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.