Zeki Haber

Genel Kültür Dünya Deniz ve Okyanusları

15.03.2019

Yeryüzündeki çukur alanları dolduran ve dünya yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’ini kaplayan su kütleleri, okyanuslar ve denizler olarak adlandırılır.

Genel Kültür Dünya Deniz ve Okyanusları

Yeryüzündeki çukur alanları dolduran ve dünya yüzölçümünün yaklaşık yüzde 70’ini kaplayan su kütleleri, okyanuslar ve denizler olarak adlandırılır. Okyanuslar ve deniz kavramlarını birbirinden ayıran temel özellik ise okyanusların çok büyük ve derin olmaları ve denizlerin mutlaka okyanuslarla bağlantılı olmasıdır.

Dünyanın Belkemiği

Ortalama bir genel kültür düzeyine sahip her insan, yeryüzünün dörtte üçünün sularla kaplı olduğunu bilir. Mutlaka bilinmesi gereken bir diğer bilgi ise dünyada yaşamın sürdürülebilmesi için gereken suyu sağlayan okyanuslar ve denizlerin, aynı zamanda günlük hava olaylarını etkilediği gibi, iklimleri de şekillendirdiğidir. Dünyanın ekosistemi içinde çok büyük bir öneme sahip olan okyanuslar ve denizler, milyonlarca canlıya ev sahipliği yapar, dünya ticaret ve turizminin de merkezidirler.

Dünyada Varlığı Kabul Edilen 5 Okyanus Vardır

Bunlar, Avrupa ve Afrika ile Güney ve Kuzey Amerika arasında yer alan Atlantik (Atlas) Okyanusu; Afrika ve Avustralya kıtaları arasındaki Hint Okyanusu; Güney ve Kuzey Amerika ile Asya ve Avustralya kıtaları arasındaki Pasifik (Büyük) Okyanusu, Antarktika açıklarında yer alan Güney Denizi (Antarktik) ile Kuzey Kutbu açıklarındaki Kuzey Denizidir (Arktik). Bu okyanuslara bağlı olan birçok deniz, körfez ve koy vardır. Denizler ise temel olarak iç ve kenar denizler olarak ikiye ayrılırlar. Tüm bu sular, dünya yüzölçümünün 369.000.000 metrekaresini kaplar.

Denizlerin Gizemi

Denizler ve okyanuslar, dünyadaki bilim adamları tarafından uzun yıllardır incelenmektedir. Özellikle son 50 yıldır haklarında daha fazla bilgi edinilse de hala çözülemeyen birçok gizem vardır. Deniz bilimciler artık okyanusların ve denizlerin haritalarını çıkarmışlardır ama keşfedilemeyen yerleri merak unsuru olarak gizemini korumaktadır.

Yeryüzünün oluşumundan bu yana daimi bir değişiklik içinde olan denizler ve okyanuslar, bugün bile yaşanan tektonik hareketlerin sonucu olarak genişleyip daralmaya devam etmektedir. Örneğin dinozorlar çağı olarak adlandırılan Mezozoik dönemde, Pangea adı verilen tek bir kıta ve Pantalassa olarak adlandırılan tek bir deniz vardı. Fakat kıtaların parçalanması ile bugünkü şeklini almaya başlayan yeryüzünde okyanuslar ve denizler oluşmuştur. Tabii bu oluşum milyonlarca yıl almıştır ama bugün de hala şeklini değiştirmeye devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2019 - 2020 Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.