Bursa'da Bulunan Lahitten, İki Generalin Mumyalanmış Bedenleri Çıktı

Bursa'da Bulunan Lahitten, İki Generalin Mumyalanmış Bedenleri Çıktı

Bursa'nın İznik ilçesinde arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan lahdin büyük kapağı, vinç tarafından açıldı. Lahitte asker giysili, mumyalanmış iki ölü bulundu. Cesetlerin, Zamanın Roma generallerine ait olduğu anlaşıldı.

İznik'te 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisar dere Mahallesi yolu üzerindeki Kaya arkası güzergahında bulunan zeytinlikte, defineciler tarafından üst kapağı çatlamış lahit bulundu.

BÖLGE, KORUMA ALTINA ALINDI

İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan araştırmada, Geç Roma dönemi olarak adlandırılan 3'üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı. Daha sonra devam eden kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 12 dönüm zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon 500 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan, '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alındı.

LAHİT, VİNÇ YARDIMIYLA AÇILDI

Bu yıl 15 Ekim Pazartesi günü, Roma dönemine ait şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerleşkelerin bulunduğu bölge olan 'nekropol' olduğu tahmin edilen alanda devam eden arkeolojik kazılarda, 1 lahit daha bulundu. İznik Müze Müdürlüğü'nden 15 kişilik ekip, lahdin gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar yapıldı. 9 Eylül Üniversitesi başkanlığındaki kazı ekibi, lahdin üzerindeki mermer veya mozaik olduğu düşünülen tabakayı keserek çıkarma işlemini gerçekleştirdi. Lahdin, 7,5 metre uzunluğundaki devasa kapağı da Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen 6 kişilik heyetin gözetiminde, jandarma ekiplerinin almış olduğu  güvenlik önlemleri altında, vinç yardımıyla açıldı.

LAHİTTEN ÇIKARTILAN , 2 GENERALİN MUMYALANMIŞ CESEDİ ÇIKTI

Lahitte, asker giysili mumyalanmış iki ölü ve bunlara ait kişisel eşyalar bulundu. Asker giysili iki adamın dönemin Roma generalleri olduğu söylendi. Açılan lahitte bulunanlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, medya çalışanlarının yakın plan görüntü almalarına izin verilmedi. Lahdin üzeri brandayla örtülürken, bakanlık yetkilileri tarafından yapılacak incelemenin ardından bilgilendirme yapılacağı söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER