Türkiye'deki akıllı telefon kullanıcılarna ilk kez bu gün muğla depreminde Google'ın 'Deprem Uyarı Sistemi'nin hayat kurtaran özelliği aktif oldu.

Bir çok kullanıcı sosyal medyada gelen uyarıyı paylaştı.Bu nedenle "Google Deprem uyarı sistemi nasıl çalışıyor?" sorusunun cevabı merak edilemeye başlandı. Peki bu sistem nasıl çalışıyor. İşte cevabı:

Google Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Google Deprem Uyarı Sistemi, deprem olaylarının oluştuğu bölgelerde kullanıcıların telefonlarına anında uyarılar gönderir. Sistem, artçı sarsıntıları (aftershock) ve depremin etkilerini azaltmak için kullanıcıların bilgilendirilmesini sağlar.

Sistem, deprem anında, Google tarafından sağlanan deprem verileri ve çeşitli diğer kaynaklar kullanarak olayın büyüklüğünü, konumunu ve etkilerini değerlendirir. Bu veriler, kullanıcıların yakınlarında deprem olduğunda uyarıları almalarını sağlar.

Uyarılar, kullanıcıların telefonlarına push bildirim şeklinde gönderilir ve deprem hakkında bilgi içerir. Bu bilgi, depremin büyüklüğü, konumu ve etkileri gibi bilgileri içerebilir.

Google Deprem Uyarı Sistemi, dünya genelinde kullanılabilir ve çeşitli dillerde sunulur. Sistem, Android ve iOS cihazlar için kullanılabilir ve kullanıcıların telefonlarının ayarlarını değiştirerek aktifleştirebilirler.

Deprem uyarı sistemi nedir?

Deprem Uyarı Sistemi, ABD merkezli teknoloji devi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanılıyor ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu uyarı bildirimlerini telefonunuzda açmanız gerekiyor. Ayrıca Android'in deprem uyarıları yalnızca Wi-Fi, kablosuz internet bağlantısı, ya da veri bağlantısı açıksa gönderiliyor.

Telefondan Android Deprem Uyarı Sistemi'ni açmak için, ayarlar uygulamasından deprem uyarısının aktif edilmesi gerekiyor.