Bütün zorlukların üstesinden gelerek 50 yaşında felsefe öğretmeni olan Gülşen Topçu Şahan'ın öğrenciler başta olmak üzere başarmak isteyenlere verdiği o harika mesajları:

«Hayatımdan küçük bir kesit, güçlüyüm çünkü kadınım.»
Hayatta bazen her şey üst üste geliyor, benim de aynen öyle oldu. 37 yaşında işe girdim. 40 yaşında önlisans mezunu oldum. Oğlum üniversite kızım özel lisede okuyordu. Paraya en çok ihtiyacımız olduğu zaman maalesef eşim iflas etti.Evimiz, arabamız, bir hafta içinde satıldı.

Şükür dedim benim bir işim var. 24 saat usulü çalışıyordum. Nöbetten çıkınca iki gün evde kalıyordum. Mutlaka bu süreyi değerlendirmeli ek iş yapmalıyım diye düşündüm. Bu zor gününde eşime destek olmalıydım.

Çocuklarımın eğitim masrafını karşılamak için izin günlerinde temizliğe gittim. Hiç dinlenmeye vaktim olmuyordu ama ayakta durmak zorundaydım ve azimliydim.Bu aradada lisansa da kaydımı yaptırdım. Ben böyle tam gaz çalışırken yepyeni ve çok zor bir imtihan beni bekliyormuş da haberim yok.

Çağımızın en sinsi hastalığı olan kansere yakalanmıştım. Bu olamaz bir rüya olmalı diyordum. Çok üzüldüm sanki dünyam başıma yıkıldı. Kendim için üzülmüyordum, çocuklarımın bana ihtiyacı vardı.

Allah'ım beni onlara bağışla, şifa ver diyordum. Hep dua ettim. Moralimi yüksek tutup dimdik durdum Allah'ın izniyle yeneceğim bu hastalığı dedim. Şifa Allah'tan öyle de oldu.

Bir yıl rapor aldım tedavim sürdü. Bir yılın sonunda hastalık bitti şükür. Ama artık hayata bambaşka bir gözle bakmaya başlamıştım. İnsanlara daha çok faydalı olmam lazım diye düşündüm. Çocuk esirgeme kurumuna giderek iki kızkardeş olan yavrularımıza koruyucu aile oldum. Onlarla hayata daha çok bağlandım.

Okumayı da elden hiç bırakmadım. Kaldığım yerden devam ettim. Şükürler olsun (2019) 48 yaşında Lisans Sosyolojiyi bitirdim.  2021 Adnan Menderes Üniversitesin de  pedagojik formasyona   başladım, Milli Eğitim de artık stajer öğretmenim.  O yüzden diyorum ki gençler hayal edin, başaracağım deyin ve başarın.

2023 YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı 2023 YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

Atandığımı duyan bana yazıyor ,evet yazabilirsiniz size tüm tecrübelerimi yılmadan anlatırım .Tekrardan söylüyorum öğretmenlikte yaş şartı kalktı bu ekpss için hemde kpss için geçerli .

Ben 50 yaşında formasyon aldım ve bu senee kpss'den felsefe öğretmeni olarak atandım herkese kolay gelsin asla pes etmeyin!

Kim ne derse desin benimle alay edenler oldu; bu yaştan sonra okunurmu dediler onlar söyledi ben bildiğimi yaptım, 20 günlük amalıyatlıydım kemoterapi alıyordum, sınava girdim, çünkü okumak beni mutlu ediyordu.Bir hayalin varsa onu başarma gücüne de sahipsin, unutma hayallerin uğruna vereceğin güç sonsuz olsun . Ben hem bir işte çalıştım, hem işten çıkıp formasyona koştum. Üstelik 2 tane kızıma koruyucu aileyim onları da ihmal etmedim. Yani demek istediğim kısaca ben başardıysam herkes başarır yeter ki sen iste.
Önce okuyamamıştım buna gücüm yoktu oğlumu kızımı okuttum sıra bana gelmişti onlar atandı meslek sahibi oldular ,hani anneler ,babalar evlatları atanınca gurur duyar ya evlatlarımda ben atanınca benimle gurur duydular.1 Eylül'ü sabırsızlıkla bekliyorum çünkü artık ÖĞRETMENİM"

Gülşen Topçu Şahan 2019'da takvim'de şöyle haber olmuştu:

"2 çocuk annesi Gülşen Topçu Şahan kanseri yendi, bakıcılığını yaptığı ikizlerin koruyucu annesi oldu

Gülşen Topçu Şahan felsefe öğretmeni

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Gülşen Topçu Şahan (48), çocuklarının eğitim masraflarına destek olmak için Sevgi Evi’nde çalışmaya başladı. İki yıl önce meme kanserine yakalanan ve bu nedenle işine ara veren Şahan, tekrar iş hayatına döndükten sonra çalıştığı Sevgi Evi’nde kalan 13 yaşındaki ikiz kız kardeşlerin koruyucu annesi oldu. Meme kanserini yendikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden de mezun olan Şahan, "Çaresizseniz, çare sizsiniz" dedi."

ZEKİHABER.COM