2018 LGS Liseye Giriş Yerel ve Merkezi 3.Nakil Başvuruları Başladı

2018 LGS Liseye Giriş Yerel ve Merkezi 3.Nakil Başvuruları Başladı
2018 Liseye Giriş Yerleştirmeye (LGS) Esas 3.Nakil Başvuruları Başladı.3.Nakil Başvuru ekranı açıldı. MEB,2018-2019 yılı 9.Sınıflar için ilk yerleştirmeden sonra 2 kez yerleştirmeye esas nakil başvurularını sonuçlandırdı.Bu gün 3.nakil başvurularını almaya başladı. Hem yerel hem de merkezi yerleştirmeler için boş kontenjanlar açıklandı. 8.Sınıfı bitirip bu yıl 9.sınıfa başlayacak olan öğrencilerden okulunu beğenmeyen yada yerleşemeyen isteyen herkes 3.nakil başvurusunda bulunabilecek. 3.NAKİL BAŞVURULARI 27-31 AĞUSTOS TARİHLERİNDE 2019 LGS yerleştirmeye esas 3.nakil başvuruları 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Her nakil döneminde,okulunu beğenmeyen yada herhangi bir liseye yerleşemeyen 9.sınıfa geçen tüm öğrenciler tekrar lise tercihi yapabilecekler.Tercih için okulun isterse boş kontenjanı olsun veya olmasın yine de nakil döneminde tercih istediği liseyi tercih edilebilecek. Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak. 2018 LGS 2. Nakil Tercih Sonuçları için TIKLAYINIZ 2018 LGS 3. Nakil Tercih Başvuru Giriş Ekranı için TIKLAYINIZ  YEREL YERLEŞTİRME NAKLİ Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil, sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Kriterlerden öğrencileri en yakından ilgilendiren olumlu değişikliğin oldu madde OBP.Bu madde şu şekilde uygulanacak:Yerleştirmede Ortaokul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir. OBP için virgülden sonra dört hane dikkate alınacaktır.
Yani liselere ilk yerleştirmede notu 80 olan öğrenci ile 100 olan aynıydı.Ama şimdi nakil döneminde öncelik notu yüksek olan öğrencinin.Örneğin notu:95,1234 olan bir öğrenci notu 95,1233 e göre öncelikli olacak.(Tabi bunu aslında, ilk yerleştirmede uygulamaları gerekiyordu.)
2.Nakil başvurusu yapacak öğrencilerin bu hususa dikkate ederek tercihlerini yapmaları önemli. Yerel Yerleştirme ve Pansiyonlu Okullar, Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Başvuruları Tercih Listeleri için TIKLAYINIZ  (Tercih listeleme işlemi sonrası, 13-17 Ağustos 2018 Tarihli yerel yerleştirmelerin sonuçlarına göre tercihe yerleşen en son öğrencinin yerleştirilme bilgilerini ve tercih boş kontenjanlarını görebilirsiniz.) MERKEZİ YERLEŞTİRME NAKLİ Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme tercihleri dikkate alınmayacaktır. 2018 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Liseler, Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Başvuruları Tercih Listeleri için TIKLAYINIZ (Tercih listeleme işlemi sonrası, 13-17 Ağustos 2018 Tarihli merkezi sınav puanı ile yerleştirmelerin sonuçlarına göre tercih taban puan ve boş kontenjan bilgilerini görebilirsiniz. ) Hem yerel hem de nakil başvuru ekranında,eğer daha önce bir okula yerleştiyseniz şu uyarıyı göreceksiniz: Yerel yerleştirme ile nakil başvuru ekranında eğer daha önce bir okula yerleştiyseniz şu uyarıyı göreceksiniz “Henüz Tercih Yapmadınız. Tercih Yapmak İçin Aşağıdaki Listeden Seçim Yapınız ve Tercih Listenize Ekleyiniz.Daha önce başka bir okula yerleştirildiniz. Yaptığınız tercihlere yerleştirilmeniz durumunda Kılavuzun 1.3. maddesi gereğince önceki yerleşmeniz iptal olacaktır.” 2018 LGS 9.SINIF NAKİL TAKVİMİ 4.ve son nakil başvuruları 3-6 Eylül 2018 tarihlerinde alınacak.Ve 4.nakil başvuru sonuçları okulların açılmasına bir hafta kala yani 8 Eylül 2018 tarihinde açıklanacak.Ve böylece temel nakil dönemleri sona ermiş olacak. LGS 2018 YILI NAKİL TAKVİMİ Ortaöğretime Geçiş Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu için TIKLAYINIZ Ogretmenler.Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER