2.dönem yüz yüze yazılı sınavlar iptal edilecek mi?

Lise öğrencileri, 3 Mayıs'ta başlayacak olan 2.dönem yazılı sınavların ertelenmesi bir tarafa iptal edilmesini istiyor. MEB bu isteği dikkate alıp yazılıları iptal eder mi?

2.dönem yüz yüze yazılı sınavlar iptal edilecek mi?

Lise öğrencileri, sosyal medya aracıyla, 3 Mayıs'ta başlayacak 2.dönem yazılıların iptal edilmesini istiyor. Henüz bu konuda MEB iptal yada erteleme kararı almadı. Virüs vakalarının artmış olması herkesi bu noktada ciddi endişelendiriyor. MEB'den bu hafta, 3 Mayıs'da başlayacak 2.dönem yüz yüze yazılı sınavlarla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Vaka sayısı çok olduğu için ertelenebilir ama iptal olursa sürpriz olur..

Galiba bu günlerde liseli öğrencilerin google de en çok aradıkları ifadeler şunlardır:"2.dönem yüz yüze yazılı iptal mi" ,"2. dönem sınavları ne zaman", "2. dönem sınav olacak mı 2021 lise","2 dönem 2. sınavlar olacak mı","2. dönem sınavları iptal mi","2.dönem sınavları iptal olur mu","2. dönem sınavları ertelendi mi","sınavlar ertelendi mi" 

MEB geçtiğimiz haftalarda resmi yazıyla liselerde 2.dönem yazılıların 3 Mayıs'tan itibaren yüz yüze yapılacağını duyurmuştu. Henüz bu kararda bir değişiklik yok. Çünkü okullar bir bir yazılı takvimini yayınlıyor. Ancak bu günlerde koronavirüs vakası bir türlü 50 binin altına düşmedi. Bu nedenle başta veliler, öğretmenler olmak üzere öğrenciler oldukça edişeliler. Bilindiği gibi maalesef, son günlerde ardı ardına virüs nedeniyle kaybedilen öğretmenlerin haberleri artmaya başladı. Zaman zaman basına ailesine virüs taşıyan öğrencilerin de olduğu yansıyor.

Liseler için 1.dönem yazılıları yapıldı.Bu nedenle öğrenciler hatta bir çok uzman, geçen yıl olduğu gibi, 1.dönem notları ile yıl sonu ortalamasının belirlenebileceğini öne sürerek, bu yıl 2.dönem yüz yüze yapılacak sınavların iptal edilebileceğini sık sık dile getiriyorlar. Zaman zaman twitterda seslerini yükseltmeye çalışıyorlar.

Tabi öğrencilerde daha önceden de erteleme ve geçen yıl tek not ile ortalama belirlendiği için tekrar iptal yada erteleme isteği ağır basıyor. Ve en kötü tarafı; öğrenciler bu beklteni ile sınavlara hazırlanmada ciddi motivasyon sorunu yaşıyorlar. Bu durum uzaktan eğitime katılımı da olumsuz etkiliyor. Belki de, MEB'in ısrarla sınavın yapılacağını duyurmasında arada ertelemesinde öğrencileri uzaktan eğitime katma fikri olabilir. 

#riskeatmayıniptaledin ile 2.dönem yüz yüze yazılıların iptal edilmesi isteniyor.

Öğrenciler bu kez #riskeatmayıniptaledin hashtag ile 3 mayıs'da yapılacağı duyurulan ve bir çok okulun takvimini ila nettiği 2.dönem yüz yüze yazılıların iptal edilmesi istiyor. Bakalım MEB öğrencilerin twitter'da dile getirdikleri şu görüşleri dikkate alacak mı? zaman gösterecek.

İşte 3 Mayıs'da başlayacak 2.dönem yüz yüze sınavların iptali ile ilgili görüşler, istekler:

-Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı sonrası Kabine’de görüşülür. Kabine’de ya da en geç 1 gün sonra MEB tarafından açıklanır. 3 Mayıs tarihinde sınava girmeyeceksiniz. Siz güvenin Yunus abinize gençler.  #riskeatmayıniptaledin
-Bir karar verin ve 2. Sınavları iptal edin.Vakalarda Avrupa'da 1. Sıradayız.
-Sanırım kötü günleri atlattık derken daha kötüsü oldu.. 81 ilin 75'i kırmızıya döndü.2. Sınavlar iptal edilsin.
-Ziya Selçuk bilim kurulu üyelerinin kararları doğrultusunda sınavlar hakkında karar alabileceğini söyledi. Sağlık her şeyden önce gelir dedi. Bilim kurulu üyelerinin kararları eşliğinde daha önce de sınav erteledik dedi. Okan Bayülgen'in programında.
-Lütfen, stresten hiçbir şey yapamıyorum. bir haber verin, iptal edin. #riskeatmayıniptaledin
-Sınav  zaten 1.dönem yazılılarını olduk. İptal et artık. Tek çözüm iptal etmek #riskeatmayıniptaledin
-Bir sefer de bizim yüzümüz gülsün #riskeatmayıniptaledin
-En başta notlandırma olmayacak dediniz daha sonra eğitim sistemimiz çöker dediniz çocuklara karne vermek istiyoruz dediniz sınav yaptınız ve şimdi sadece zevkine sınav yapıyorsunuz #riskeatmayıniptaledin
-Ziya sen şu sınavları iptal et bir daha adını anmicam sözz #riskeatmayıniptaledin
-23 Nisan hediyesi olarak sınavları iptal eder misiniz tşk ederim #riskeatmayıniptaledin
-Sınavların iptal olmasını beklediğim için ders çalışmıyorumdur ve ziya babba sınavları iptal etmemekte direniyordur. 
#riskeatmayıniptaledin
-Sınavların iptal olmasını beklerken sınav tarihleri geliyo görmüyomusunuz vaka sayılarını of bıktım #riskeatmayıniptaledin
 

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLU'ndan Destek

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali ALEMDAROĞLUöğrencilerin sınavların ertelenmesi yada iptali ile ilgili twitterda daha önceki hashtag çalışmalarında olduğu gibi #riskeatmayıniptaledin hashtag çalışmasına da destek veriyor:

- #TekÇözümİptal Yüz Yüze Eğitimi Olmayan Derslerin Yüz Yüze Sınavı Olamaz Bu Gençler Ziya SELÇUK Sizlerin Kobayı Olamaz Hayatlarını  #riskeatmayıniptaledin Sınavları.....
-Recep Tayyip ERDOĞAN Liseli Gençlerin Sizce Sağlığımı Önemli Yoksa Kağıt Parçasımı Daha Önemli Eğer Sağlık Önemli Diyorsan Bu Geleceğin Teminatı 6 Milyon Gençleri Aileleri İle 20 Milyonu Buluyor 2023 De Bunlarda Sizleri Tanımıyacaktır.#riskeatmayıniptaledin 

Anketler de Sınavların Ertelenmesini-İptal Edilmesi İstiyor

2.Dönem yüz yüze yazılılarla ilgili erteleme yada iptal anketleri %90 oranında öğrencilerden yana.

Bu da bizim devam eden anketimiz, şimdilik sonuç bu:

KOCA'dan 23 Nisan Sürprizi

Öğrenciler, bu mesajı görünce yazılıların iptali yada ertelenmesi ile ilgili açıklama yapılacağı beklentisine girdiler.Bu arada Bakan'ın istifa açıklaması yapacağını düşünenler de oldu.Ancak bunların hiç biri olmadı.Sağlık Bakanı sürpriz yaptı.

Saat 16.15'i gösterdiğinde Bakan Koca, Twitter hesabından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj paylaştı. 23 Nisan'da koltuğunu bir miniğe devreden Koca, sürpriziyle vatandaşları şaşırttı. Minik bakan ise koronavirüs salgınıyla ilgili uyarılarda bulunup, vatandaşları aşı yaptırmaya davet etti.

Bakalım öğrencilerin sınavların iptal edilmesi talebine MEB nası lbir tepki verecek, göreceğiz.Bu konuda bir gelişme olursa haberimizi en kısa sürede güncelleriz.

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER