Anne ve Bebek Arasındaki Uyuşmazlık

Anne ve Bebek Arasındaki Uyuşmazlık

Anne ve Bebek Arasındaki Uyuşmazlık Ne Anlama Gelir?

1940'lı yıllarda antikorlar üzerine yapılan çalışmalarda ''Rh'' adı verilen antijen keşfedilmiştir. Birbirinden farklı 6 tipi bulunmuş antijenler C, D, E, c, d,e olarak gösterilir.

D tipindeki antijen grubu toplumda en sık görülen tipidir. Bu nedenle kanında D antijeni taşıyan kişiler Rh pozitif , bu antijeni taşımayan kişilere ise Rh negatif denilmiştir.

Gebe kalmış Rh negatif annenin Rh pozitif bir fetüsü var ise bu durumda kan uyuşmazlığından söz edilir.

Kan Uyuşmazlığının Sebebi Nedir?

Rh negatif bir annede D antijeni bulunmaz. Eğer Rh pozitif bir fetüsten söz ediliyor ise bu fetüste bulunan D antijeninden de söz edilebilir.

Gebelik sırasında herhangi bir kanama, ya da doğum olayları sırasında fetüsün kanı anne kanına karışır ve anne kanı karşılaştığı D antijenine karşı anti-Rh antikor üretir. Fakat bu antikor yapımı yıllarca sürer ve ilk doğan Rh pozitif fetüste bir etkilenme olmaz.

Annenin tekrar eden ikinci Rh pozitif gebeliğinde, üretilen antikorlar plasenta aracılığı ile fetüse geçer ve fetüsteki kırmızı kan hücrelerini sararak yıkılmalarına sebep olur. Fetüste kan hücrelerinin yıkımına bağlı anemi, kalp yetmezliği ve ödem gelişir. Bu tabloya verilen genel isim hidrops fetalistir. Etkilenen bebekler anne karnında ya da doğumdan bir kaç gün sonra ölür. Doğan bebeklerin çok az bir kısmı yaşama şansına sahip olsa da bu durum birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir.

Etkilenmenin Önlenmesi Nasıl Olur?

Rh negatif annelere içine Anti-D antikorlarını bulunduran RhoGAM adı verilen bir iğne vurulur.

RhoGAM ın asıl amacı anneye dışarıdan antikor vererek anne vücudunun antikor üretmesini engellemektir.

RhoGAM gebeliğin 28. haftasında 300 mgr olarak anneye vurulur. Bu uygulama 12 haftalık bir koruma sağlar. Doğumdan sonra ilk 72 saatte tekrarlanır.

Ayrıca gebelik sırasında olan amniyosentez, düşük, karın travmalarından ya da kanamaya sebep olabilecek bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında RhoGAM yapılmalıdır.

Risk Grupları Kimlerdir?

Kan uyuşmazlığının görülebileceği risk grupları: Rh negatif annelerin Rh pozitif gebelikleridir.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER