Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğun sizi dinlemesini sağlamak her ebeveynin merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri olmakla birlikte bu konu hakkında yapılacaklar her çocuğun yaş ve zihinsel gelişmişlik düzeyine göre değişiklik gösterecektir.

Çocuğun Seviyesine İnmek

“Çocuğunuzun sizi dinlemesini nasıl sağlarsınız?” sorusuna cevap verebilmek iletişimin vazgeçilmezi olan, onun seviyesine inerek “göz göze gelmek” ilk adım olmalıdır. Çocuğun sizi daha dikkatli dinlemesine, mesajlarınızı daha net anlamasına ve çocuğun davranış değişikliğini daha kolay gerçekleştirmesine neden olacaktır.

Davranışla Pekiştirme

Çoğu zaman sözlerinizin yanı sıra davranışlarla da aynı mesajı vererek güçlendirmek gerekebilir. Mesela çocuğa uyuması gerektiği anlatılırken aynı zamanda odasına doğru yönlendirerek uyku hazırlıklarına başlanması çocuğa verilen “uyku zamanı” mesajını pekiştirecektir.

Seçenek Sunmak

Küçük yaş grupları için çocuğa seçenek sunmak da uygulanacak yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi uygularken çocuğun aklını karıştırmayacak şekilde direk konuyla ilgili seçenekler sunulmalıdır. Bunun yanı sıra seçenek sayısını sınırlı tutmak da varılmak istenen sonuç için daha anlamlı olacaktır.

Doğru Rol Model Olma

Çocukların sözlerden ziyade ebeveynlerini gözlemleyerek öğrendikleri unutulmamalı kitap okuması istenen çocuğa doğru rol model olarak ebeveynin de çocuğun görebileceği şekilde kitap okuyor olması etkili olacaktır.

Çocuğa verilmek istenen mesaj net, kısa ve sade bir şekilde anlatılması gerekir. Dikkatinin dağılabileceğini aklınızda tutmanız ve tam olarak yapmasını istediğiniz ne ise onu çocuğa söylemeniz gerekir. Konunun dışında anlatımlara girilmesi veya uzun konuşmalar konunun dağılmasına ve anlatılmak istenen mesajın net olmamasına neden olacaktır.

Çocuktan istenen davranışın anlaşılıp anlaşılmadığını veya mesajın hedefine ulaşıp ulaşmadığının takibinin yapılması önemlidir. Çocuğun davranışı takip edilerek ebeveyn ve çocuk arasında anlaşmazlık çıkması durumunda tekrar konuşmak fayda sağlayacaktır.

Tüm bunları yaparken ebeveynin ve çocuğun sakin ve stressiz olduğu bir zaman dilimi seçilmelidir.

Olumlu Davranışları Takdir Etmek

Tabi ki olumlu yönlerin öne çıkarılarak takdir edilmesi de çocukta yerleşmesi istenen doğru davranışların alışkanlık haline gelmesine yardımcı olacak yöntemlerden birisidir. Çocuğunuzun olumlu davranışını gördüğünüz zaman onunla gurur duyduğunuzu belirtmeniz davranışını devam ettirmesine olanak sağlayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER