Matematik Tarihi ve Uygulamaları 1.Dönem Yazılı Soruları(2018-2019)

2021-2022 yılında sorulabilecek Lise 10.11.ve 12.Sınıflar Seçmeli Matematik Tarihi ve Uygulamaları 1.Dönem Yazılı Soruları

Matematik Tarihi ve Uygulamaları 1.Dönem Yazılı Soruları(2018-2019)

Lise Matematik Tarihi ve Uygulamaları 1.Dönem 1.Yazılı Soruları Bildiğiniz gibi "Matematik Tarihi ve Uygulamaları" liselerde seçmeli olarak ilk kez 2018-2019 yılından itibaren okutulmaya başlandı.Derse giren öğretmenlerin işine yarayacağını düşündüğümüz için bu dersle ilgili sınav sorusu olabilecek sorular için yaptığımız araştırmadan şu soruları ele geçirebildik:)

2021-2022 yılında yapılacak yazılı sınavlarda da bu soruları kullanabilirsiniz.

Soruları ve cevapları aynen paylaşıyoruz.Umarız işinize yarar.Siz de yorum yaparak yeni sorular ekleyebilirsiniz.Biz bu soruların başlığını 1.yazılı diye attık ama bu soruların bazıları 2.yazılı sınavında da sorulabilir. Birinci soruyu öğrencilerin dikkatini çekmek için aslında her sınavda sormak lazım:"Matematik esas olarak sabır olayıdır.Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir." Hakikaten öyle,matematik bilimi baştan sona sabır isteyen,özümsenerek öğrenilmesi gereken bir bilim dalı.Ders demek bazen yeterli olmuyor:)

Matematik Tarihi ve Uygulamaları İle İlgili Sorular-Cevaplar:

Soru-1:1964’de TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanı oldu.1910-1997 yıllarında yaşamış kendi adıyla anılan matematiksel terimler bularak bilim dünyasına önemli katkıları olmuş, halen kullandığımız bir kağıt paranın üzerinde resmi olan ve ”Matematik esas olarak sabır olayıdır.Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir” diyen Türk Matematikçisi kimdir?

Cevap-1:Ord.Prof.Dr.Cahit Arf Soru-2:Ünlü Matematikçi Pergeli Apollonius'un sekiz kitapçıktan oluşan eseri matematiğin hangi konusuyla ilgilidir?

Cevap-2: Konikler (Elips,herpebol,parabol) Soru-3: “Dünyanın çevresini hesapladığı bilinen ilk insandır. Dünyanın çevresini stadyum uzunluk birimine göre dikkate değer bir doğruluk ile hesaplamıştır.” şeklinde anlatılan bilim adamı kimdir?

Cevap-3: Eratosthenes

Soru-4:İnternet alışveriş siteleri ve elektronik bankacılık sistemlerinde şifreleme teknikleri için hangi sayılar kullanılır?

Cevap-4:Asal Sayılar

Soru-5:Dünya’da ilk cebir kitabının yazarı kimdir?

Cevap-5: Harezmî

Soru-6: Özdeşlik,çelişmezlik ,üçüncü halin imkansızlığı ve yeter – sebep ilkelerine ne denir?

Cevap-6:Mantık İlkeleri

Soru-7:Aralarında 2 fark olan asal sayıların adı nedir? İki Örnek veriniz.

Cevap-7:İkiz asallar.örnekler:(5, 7), (11, 13)

Soru-8:Kapısında “Her kim geometrici(matematikçi) değilse, içeriye giremez” yazılı olan, öklit gibi ünlü matematikçilerin ders gördüğü Platon!un kurduğu okulun adı nedir?

Cevap-8:Platon Akademisi

Soru-9:Basamak değeri artırılarak döngü ile kareköke yaklaşma sisteminin adı nedir?

Cevap-9:Babil Sistemi

Soru-10:Halen British Museum’da olan 6 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde veiçerisinde 87 soru olan Antik Mısır’ın matematik temelini oluşturan,ilk matematik belgelerinden birinin adı nedir?

Cevap-10:Rhind Papirüsü 

Soru-11: Rhind Papirüsünden farklı olarak;bir düzlemle kesilen küre parçasının hacmi,  yüzeyin alanın ve  düzlemle kesilen piramit hacminin hesabının yer aldığı,şu an Moskova Müzesi’nde korunan ikinci ünlü matematiksel belgenin adı nedir?

Cevap-11:Moskova Papirüsü

Soru-12:1596-1650 yıllarında yaşamış “Koordinat Sistemi” ni keşfeden ünlü matematikçi kimdir?

Cevap-12:Rene Descartes

Soru-13:  M.Ö. 3500’de rakamları kimler icat etmiştir?

Cevap-13:Sümerler

Soru-14:Matematiğin yazı belgelere dayalı 4500 yıllık bir tarihi vardır.Bu zaman diliminde matematiğin gelişimi kaç döneme ayrılır?

Cevap-14:5

Soru-15:Asal sayıların sonsuz olduğunu ilk fark eden, gelmiş geçmiş matematikçilerin içinde adı geometri ile en çok özdeşleştirilen kişi kimdir?

Cevap-15:Öklid

Soru-16:Sinüs ve kosinüs tanımlarını açıklayan matematikçinin adı nedir?

Cevap-16:El-Battani

Soru-17:Cebiri ilk kez geometriye uygulayan, batılı bilginlerinin bir kısmının kendisi için “Arapların Öklid’i” tabirini kullandığı, sayılara ilişkin çalışmaları ile yüksek dereceli denklemleri çözme yöntemleri de bu alanlarda ilk olma niteliği taşıyan matematikçi kimdir?

Cevap-17: Sâbit Bin Kurrâ Soru-18:Matematikte onluk ve altılı sayma sistemini ilk kez kimler kullanmıştır?

Cevap-18:Sümerler Soru-18:Günümüzde halen denizcilik ve astronomide kullanılanmatematikte yandaki resimde görülen,sadece iki sembolle 60 tabanına göre sayı sistemini kimler kullanmıştır?

Cevap-18:Babiller Bu sorular lise 10.sınıf,11.sınıf ve 12.sınıfların hepsi için kullanılabilir.Zaten her sınıfta aynı konular okutuluyor.

Şimdilik 18 soru ve cevap derleyebildik.Zamanla yeni sorular ve cevaplar bulabilirsek buraya eklemeye çalışacağız.

Matematik Tarihi ve Uygulamaları 2.Dönem 1.Yazılı Soruları için TIKLAYINIZ

Değerli lise matematik öğretmenleri! Lütfen yeni sorularla soru arşivimize katkıda bulunmaya çalışınız.Soru ekleme için aşağıdaki YORUM bölümüne soruyu yazıp göndermeniz yeterli.Bu kadar basit!

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER