Okul öncesinde yüz yüze eğitime tepkiler artıyor

Okul öncesi öğretmenleri,5 gün yüz yüze eğitime tepkililerini artırmaya devam ediyorlar.

Okul öncesinde yüz yüze eğitime tepkiler artıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla il milli eğitim müdürlüklerine, okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ilişkin yazı gönderildi.Yazıya göre MEB'e bağlı resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

Yüz yüze eğitime gelmeyenin kaydı silinmeyecek
Genelgeye göre, okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve 1 etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacak. Okulun fiziki imkanları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecek. Fiziki imkanları uygun olan okul öncesi eğitim kurumlarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek. Çocukların ev ortamında da desteklenmesi amacıyla TRT EBA İlkokul kanalında her gün yayınlanan EBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacak. Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek olup, bu çocukların da EBA Anaokulu'nu izlemeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli önlemler alınacak.

Ancak öğretmenlerin, MEB'in okul öncesi için 5 gün yüz yüze eğitim kararına tepkileri büyümeye devam ediyor.Gerek forumlardan gerekse, başta twitter olmak üzere, alınan bu karara öğretmenler tepkilerini dile getirmeye çalışıyorlar.

Ayrıca başta Eğitim-Bir-Sen olmak üzere sendikaların da bu karara itirazlarının olduğunu belirtelim.

İşte öğretmenlerin okul öncesi için alınan 5 gün yüz yüze eğitim kararı ile ilgili yorumları-görüşleri-eleştirileri:

-Sırf velilerin gönlünü almak için, okul öncesi öğretmenlerinin kalbini geri dönüşü olmayacak şekilde kırdınız. Çıkıp bir açıklama bile yapmazsanız bu kırgınlık asla son bulmaz. Bir açıklama bekliyoruz.
-En çok size güveniyorduk bakanim.. Öğretmenlerin itibarı benim itibarım demiştiniz.. Ama el birliği ile bakıcı pozisyonuna düşürüldük. Çok kırdı, çok üzdü, çok heves kırdı..
-Risk varsa okulöncesi de uzaktan olsun. Risk yoksa diğer kademeler de açılsın..
-Okul Öncesi halen  bakıcı görevi  gibi görülüyor, halen zorunlu değil, halen teneffüs yok, halen erkekler yapamaz diyorlar, halen halen halen 
-Okul öncesi eğitim ve kreşler birbirinden farklı şeylerdir. Çalışan anneler için bir karar alınıyorsa tam gün eğitim veren kreşler ve gündüz bakımevleri bu ihtiyacı karşılar. 3 saat ders verdiğimiz ana sınıfları bakıcılık yeri değildir!! 
-Okul öncesi öğretmenlerinin, ailelerinin sağlığı için desteklerinizi bekliyoruz bu karardan dönülmeli.
-Hasta sayısı her gün artarken tüm kademeler uzaktan eğitime geçmişken okul öncesini yüz yüze eğitime başlatmak intihar etmek demektir.Sayın bakanım öğretmen dostu @ziyaselcuk  baskılara aldırmadan bu kararı iptal edin lütfen
-Okul öncesi öğretmenleri olarak bugüne dek çalışmaktan hiçbir zaman yorulmadık, yüz yüze eğitimi destekledik.Fakat tüm kademeler kapanırken, velileri mutlu etmek için 1 günde karar değişmeniz eğitimle örtüşmüyor!  
-Okul öncesi zorunlu olsun diyoruz kabul edilmiyor. Ama okullarda hep anasınıfları açık. Madem bu kadar önemli neden zorunlu yapmıyorsunuz.
-Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salgınla mücadeleye destek vermek için önümüzdeki haftadan itibaren kongrelerimizi erteliyoruz." Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okul öncesi yüz yüze okulda olsun! Bu ne yaman çelişki! 
-Bakanlığımızdan bu konu ile ilgili açıklama bekliyoruz. Okul Öncesi Öğretmenleri dün paylaşılan resmi yazının revize edilmesini istiyor.
-Keşke okulöncesi bizim için değerli derken söylediklerinize önce siz inansaydınız!Eğitim mi önemden kastınız yoksa çalışan ebeveynleri huzura kavuşturup onları da bu çarka dahil etmek mi? Bitmişiz biz 
-Salgın bu kadar büyümüşken, her yer kapatılırken, yasaklar koyulup evden çıkmama çağrıları yapılırken, 20 yaş altı taşıyıcı riskli kabul edilip sokağa çıkma yasağı koyulurken okul öncesi kurumlarını açmak rezalettir!

Eğitim-Bir-Sen:"Okul öncesinde yüz yüze eğitim kararı gözden geçirilmelidir"

"Millî Eğitim Bakanlığı, kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 20 Kasım 2020 Cuma gününden 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceğine yönelik bir açıklama yapmıştı. Ancak Bakanlık, söz konusu açıklamanın daha mürekkebi kurumadan bir genelge yayımlayarak, bu defa resmî ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağını ifade etmiştir.

Bakanlığın yıl sonuna kadar resmî ve özel eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara vermesini, “Her işin başı sağlık” diyerek makul görmüş; öğrenme kayıpları başta olmak üzere yüz yüze eğitim yapılmamasının neden olacağı aksaklıklara rağmen salgının etkisinin azalarak eğitim-öğretimde normale dönüşe vesile olacağı beklentisiyle bu kararı yerinde bulmuştuk. Fakat bugün yayımlanan yeni genelgeyle okul öncesi eğitim kurumlarının yüz yüze eğitime başlatılması, ya eğitim kurumlarının ve yüz yüze eğitimin salgına olumsuz bir etkisinin olmadığını ya da okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerimizin “çocuk bakıcısı” yerine konulması algısını ortaya çıkarmıştır.

Eğitim-öğretimde esas olan, yüz yüze eğitimdir ve eğitimin tüm kademelerinde yüz yüze eğitime geçilmesinin nihai hedef olması gerçeğine rağmen alınan bu karar, eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmesi gerekçesiyle uyuşmamaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı’nı, okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması kararını gözden geçirmeye ve/veya salgınla mücadele sürecine olumsuz etkisi olmayacaksa 1, 8 ve 12. sınıflar ile Destekleme ve Yetiştirme kurslarından başlayarak en kısa sürede yüz yüze eğitime geçilmesi kararı almaya çağırıyoruz."

TÜRK-EĞTİM-SEN GENEL BAŞKAN GEYLAN: “OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ BAKICI DEĞİLDİR!”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘çalışan annelere’ kolaylık olması amacıyla kreş ve okul öncesi kurumlarının açılacağına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Okul öncesi eğitimin, eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, özel kreş ve gündüz bakımevleriyle bir tutmanın doğru olmadığını bildiren Genel Başkan Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyu yeniden değerlendireceğini söyledi.

Pedagojik gerekçelerle okul öncesi sınıflar açılıyor ise aynı gerekçeler okuma safhasına geçmesi için birkaç haftaya daha ihtiyaçları olan 1. sınıfları da yüz yüze eğitime almak için geçerli değil midir?” diye soran Genel Başkan Geylan açıklamasında şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk bugün yaptığı açıklamada “çalışan annelere” kolaylık olması amacıyla kreş ve okul öncesi kurumlarının açılacağını ifade etti.

Okul öncesi eğitimi, eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır, özel kreş ve gündüz bakımevleriyle bir tutmak doğru değildir.

Çalışan annelere kolaylık olsun gerekçesiyle ana okulları ve okul öncesi sınıflarımızı eğitime açmak demek, öğretmenlerimize “BAKICI” muamelesi yapan bir takım arazlı yaklaşımları olumlamak demektir.

Ayrıca bir diğer husus da;

Yarım gün eğitim yapan okul öncesi sınıflarının açılmasının tam gün çalışan annelere kolaylık sağlama amacına hizmet etmeyeceğini de görmek gerekir.

Yine ayrıca;

Eğer pedagojik gerekçelerle okul öncesi sınıflarımızı açıyorsak, aynı gerekçeler okuma safhasına geçmesi için birkaç haftaya daha ihtiyaçları olan 1. sınıflarımızı da yüz yüze eğitime almak için geçerli değil midir?

MEB’in konuyu yeniden değerlendireceğini umuyorum.”

ZEKİHABER.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 17:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bade
Bade - 1 yıl Önce

Bir sağlık calisani anne olarak yazıyorum çocuklarımızi bırakacak yerimiz yok lütfen bizide azıcık düşünün bu bir savassa bizde cephenin en onundeysek çocuklarımız madur biz isterdikki gönüllü öğretmenler çıkıp 7 24 kreşler bakım evleri açılsın bu haberi yaparken taraflı davranmissiniz unutmayın sizin annenize babanıza bakan SAGLİKCİLARİN canini hiçe sayarak baktıkları unutmayın

SIRADAKİ HABER