Okullarda yüz yüze eğitime ara verildi

Cumhurbaşkanı okullarda yıl sonuna kadar online eğitime devam edileceğini açıkladı

Okullarda yüz yüze eğitime ara verildi

Okullarda yüz yüze eğitime yıl sonuna kadar ara verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Kasım'dan itibaren yüz yüze eğitime ara verilerek, okullarda yıl sonuna (1.dönem sonu) kadar online eğitime devam edileceğini açıkladı.

Böylece ortaokul 5.8.sınıflarda ve Lise 9.ve 12.sınıflarda da eğitim-öğretim yıl sonuna (1.dönem sonu) kadar uzaktan yapılacak.

YAZILI SINAVLAR YAPILACAK MI?

Bir çok okulda tüm sınıflar için 23 Kasım'dan sonra yazılılar planlanmıştı.Ancak henüz bu yazılı sınavların yapılıp yapılmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Muhtemelen önümüzdeki saatlerde MEB Bakanı Ziya Selçuk daha detaylı açıklama yapacaktır.

VİRÜSE KARŞI ALINAN DİĞER KARARLAR

-Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
-Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
-65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.
-Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
-Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

TEKRAR UZAKTAN EĞİTİME GEÇİŞLE İLGİLİ YORUMLAR-GÖRÜŞLER

-Şu durumda tartışılması gereken şey uzaktan eğitimin iyileştirilmesi, eksiklerin giderilmesi olmalıdır. okulların kapanması doğru bir karar. kendi yaşadığım çevreden örnek vereyim. Her sınıftan birer şube bulunan küçük bir köy okulunda çalışıyorum. 12 ekim itibariyle 5 gün okula gitmeye başladık Ve o dönemde köyde görülen bir tek vaka yoktu. Tüm sınıflarda neredeyse tüm öğrenciler okula geliyordu. standart bir devlet okulu kadar dezenfekte edildik ekipmanımız vardi. Kurallara uymak konusunda dikkatliydik. sadece bir öğretmen arkadaşımız Karantina daydı. 13 Kasım itibariyle köyde 25 ailede ya pozitif vaka ya da temaslı durum söz konusu. Ogretmen arkadaslarimla tek tek karantinaya girmeye basladik. öğrencilerin yarısı okula artık gelmiyor ya da temasta olduğu için karantinadan dolayı gelemiyor. Yani biz yüz yüze eğitimi de yapamıyoruz. Şu an sorun uzaktan eğitim olmalı, yüz yüze eğitim biraz bekleyebilir.
-Olamaz ya yeter artık eba zoom kurtulmuştuk ne güzel Yarabbim sen yardım et
-Binlerce insan tek soru: ek ders konusu nasıl olacak?
-Olmuyor hocam. Olmuyor. 4 sınıf bir arada. Teknolojik alet yok. İnternet yok. Türk Telekom bağlatmak isteyenlere 24 ay sonrasına gün vermiş! Ne yapsın bu insanlar. Bu çocuklar zaten koptu gitti. Şimdi bir de kış. 6-7 kişilik aile sobalı odada olacak. Aileye cümleten ders yaparız artık 
-Hiç başlamasaydık. Emeklerimiz boşa gitti.Bir dönem açmasalardı.Sıkı tedbirlerle bu sorunu çözebilirdik.Ama ekonomi çocuklarımızın eğitiminin önüne geçti.Acaba ailenin bu dönemde ekonomisini düşünen var mı evinde hem öğretmen hem de okula giden çocukları olan aileler için bu online nasıl ilerleyecek bunu düşünen maalesef yok...Yine aynı sorunları tekrar yaşayacağız.
-Çocuklarımızı feda ettiler.....
-Önce ev ziyaretlerine akraba gezmelerine düğünlere yasaklar getirselerdi keşke
-Elinize yüzünüze bulaştırdınız. Bir nesil heba oldu. Yapılması gereken bir sene toptan okulları dondurmak idi. Bir yaş almak öğrencilere bir şey kaybettirmezdi. Eğitim öğretimde eşitsizlik yarattınız. Online eğitim garabetiyle göz boyadınız. Öğretmenleri hiçbir zaman dinlemediniz, yük olarak gördünüz. Şimdi mükemmel online eğitim sisteminizle öğrencileri üst sınıfa geçirin!
-Böyle olacağı baştan belliydi zaten, ara tatilden sonra kapanacak demiştim ben...
-Ben Bunları TAHMİN ETMİŞTİM! Hatta okulda belirli günler dağıtılırken; Kasım 15'ten sonra okul falan olmaz demiştim. Hatta bir kademe öteye gidiyorum; 1-31 Mart arasına kadar okullar açılmaz diyorum. Bunu da not alın. Geçen yıl ilk tatilde "Dönem bitti" demiştim. Bu yıl 2. dönem açılır diyorum! Ama Mart ama Nisan'da! Ama açılacak diyorum... İNŞAALLAH şu zıkkım virüs biter de çocuklarımıza kavuşuruz ama maalesef ülkenin çoğunun umrunda değil virüs ve sorumluluk!
-8.sınıflar devam ediyor değil mi?? tam düzene girdi çocuklar , geçen sene gibi olmasın.. Sınava girecek çocuklar için eğitim yüz yüze devam etmeli...
-Online eğitim alamayan ne olcak peki , 1.sınıf çocuğu interneti yok bilgisayarı yok Babası işsiz , tabletler neden gelmedi,ses yok , mecburen Online eğitim veriyorum ama içim hiç rahat değil..
-İki hafta uzar diyordum ama süreye baktığımızda bu dönem okul biter Mart Nisan'ı da bulur bence. Belki de hiç acmayacaklar bu yıl.
-O kadar üzüldüm ki uzaktan eğitimin faydası yok. Yazık olacak çocuklarımıza. Tüm dünyada okullar açık burda kapalı. Nefret ediyorum uzaktan eğitimden nefret
-Hocam okullar online olunca bu çocuklar dışarı çıkmıyor mu? Virüs sadece okulda mı var? Tüm avrupada okullar açık. Ayrica virüsler hayatımızda hep olacak. Iyilesme oranı 99.9 olan bir virüs için hayatı durdurmaya değer  mi? Bildiğimiz grip virüsünün adını değiştirip korona yaptılar gece gündüz korku pompalıyorlar. Inşallah tüm insanlar bir an önce uyanır. Tüm yıl diyor bir de çok yazık oldu çooookkk
-Aynen öyle hocam. Uzaktan eğitim uzaktan eziyet demek.Her öğrencinin ve öğretmenin imkanları da aynı değil ayrıca. İnterneti, telefonu, bilgisayarı olmayan öğrenciler ne olacak? Düşünen yok.
-Hiçbir şey sağlıktan önemli değildir.Benim sınıfımda 2 tane pozitif vaka var ben 1 haftadır karantinadayım. Bulunduğum ilçede hastanede yatacak yer kalmadı .
-31 Aralık. Ocak en tehlikeli ay, zaten açılmaz. Ama bahar mevsimi de böyle geçecek.
-Hayatı durduracak kadar salgın yok ne demek öğretmenim? Denizli'de tüm hastaneler dolu.Normal rahatsızlıktan hasta kabulü yok.Yataklar dolu ve pozitif olsanız bile eve gönderiyorlar.Vefat sayısı ilimde günde 40-50 .Okulumda 5 Öğretmen karantinada.Sinifimda 4 öğrenci karantinada.Bu gün Sivas'ta bir ilkokul öğretmeni vefat etti.
-Yaza kadar açılmaz artık uzaktan eğitim daha zor ve yorucu Allah kolaylık versin
-Covid 19 bilinen bir grip virüsü değildir. İyileşme oranı da belirttiğiniz gibi değildir. Öyle olsaydı bugüne kadar 11.601 vatandaşımızı kaybetmezdik. Kaybettiğimiz öğretmen sayısı da saklı ama 100' lü rakamlara ulaştı. Bilginize.
10.sayfadaki hamile öğretmenimizin mesajını da okumanızı tavsiye ederim. Bunları kendim de bir köy öğretmeni olarak yazıyorum. İki öğrencimle aileleri hastanede yatıyor. Hepimiz korku içindeydik. Kapanma iyi oldu. Ancak geç kalındı. Keşke Ağustos ayından sonra kapansaydı. Belki de şimdi sıfırlamış, açıyor olurduk  Bu kriz hiç de doğru yönetilemedi maalesef. Hayırlısı olsun hepimiz için.
-Güzel dediğiniz yüzyüze eğitimde okulumuzda 7 öğretmen virüs kaptı şuan karantinada.Eğitim yüzyüze olsun diye canından mı olsun insanlar.
-Hocam entübe olup solunum cihazına bizim,aile fertlerimizden birisi ya da herhangi bir insanımızın  bağlanması daha kabus  değil mi?  Sağlık her şeyden önce gelir. Eğitim telafi edilir,ekonomi telafi edilir,ama sağlığın telafisi olmayabilir.

Not:Yorumlar egitimhane.com/forum ve twitter'dan alıntı yapılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER