Psikolojik Olarak Genel Kültür Bilmenin Etkileri

Psikolojik Olarak Genel Kültür Bilmenin Etkileri

Psikolojik Olarak Genel Kültür Bilmenin Etkileri

İnsanlığın başlangıcından beri bizler iletişim içerisindeyiz. Gerek kendi insanlarımız gerek yabancı ülkelerin insanları sürekli olarak bizlerle iletişim halinde oldu. Bu iletişim ağı ise bizlerin sosyal varlıklar olmamızı sağladı. Bütün canlılarda olduğu gibi insanlar da toplum içerisinde kendilerine ait bir statü elde etmek ister. Bu statü içerisindeki yerini de elde ettiği bilgileri ve deneyimleri sağlar. Bu açıdan birikimler insanların belli çevreler tarafından sayılmasını ve görüşlerinin dikkate alınmasını sağlar.

Belli bir bilgi birikimine sahip olan insanlar toplumda her zaman bir üst kademede bulunmuş ve diğer insanlar üzerinde söz sahibi olmuşlardır.

Bu Birikimlerin İnsana Kazandırdıkları

Diğer insanlar tarafından önemsendiğini bilen kişi her zaman günlük hayata 1 adım önde başlar. Bu hem düşüncelerine hem de faaliyetlerine yansır. Statü olarak bir adım önde olduğunu bilmek insanlara psikoloji açısından güç katar. Dinlendiğini bilmek o insanın diğer kişilerle daha aktif bir iletişim içerisinde olmasını sağlar. İnsanın kendi içerisine kapanmasından çok toplum adına yararlı faaliyetler yapmasını kendisini ve ülkesini geliştirmek adına daha çok eylem gerçekleştirmesine neden olur. Ayrıca genel kültür insanlara farklı bakış açıları katar. Olaylara farklı açılardan bakan insanlar diğer insanlarla olan farklılıklarını daha kolay kabul edecektir. Aynı şekilde insanın kendi uzmanlık alanlarında dahi belki elde edemediği bilgileri bu sayede elde edecek ve onları iş hayatında kullanacaktır.

İnsanlar Nasıl Birikim Yapar?

Kimi zaman için sahip olduğumuz bu bilgiler bizlere okul sıralarında öğretilenlerden daha yararlı olabilir. Aslında bunları elde etmekte sanılan kadar zor değildir. Evimizde televizyon izlerken bir bilgi yarışması açmak, kitap okumak, yeni yerler gezmek, farklı kültürden insanlarla sohbet etmek, hayvan beslemek veya çiçek yetiştirmek bile bu alanda yapabileceğimiz kolay faaliyetlerdendir.

İnsan Üzerinde Tesirleri

Bir insanın yeni bilgiler öğrenmesi, yeni alanlar keşfetmesi, yeni faaliyetler deneyimlemesi onu zihnen rahatlatacaktır. Yoğun iş hayatı içerisinde bu tür zevkli alanlara vakit ayırması onun yoğun iş hayatından kısmen kopmasını sağlayacak ve işine döndüğü zaman daha rahat bir akılla işine odaklanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde kendisine bir soru yöneltildiğinde bunu cevaplaması onda iyi bir etki yaratacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER