Sendikaların ortak kararına göre öğretmenler iş bırakıyor!

12 farklı sendikanın ortak kararına göre uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav şartının kaldırılması için öğretmenler 2 Kasım'da iş bırakıyor!

Sendikaların ortak kararına göre öğretmenler iş bırakıyor!

Aşağıda ismi yer alan sendikaların ortak kararına göre Kariyer Basamakları sınav şartı kaldırılmazsa öğretmenler 2 Kasım 2022'de iş bırakıyor!

14 Kasım 2022 de tüm sendikaların Başkent Öğretmenevinde şu sendikalar ortak karar aldı: 

Eğitim-iş, Eğitim Sen, Hürriyet Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen,Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen,Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası  

İki büyük sendikanın kararda imzası yok

İki büyük sendik; Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim-Sen kararda yer almadı.

12 Sendikanın aldıkları ortak kararlar

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamaklan sınavının derhal iptal edilmesi, öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, TBMM'de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve Öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir.

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır. 

Eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir Ücret ıutışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve I. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvence,' istihdam sağlanmalıdır. 

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir.

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yopılmaksızın; giyim, ulaşım, bannma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutulan iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. 

Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güveneesinc alınmalı ve karnına' eğitim sağlanmalıdır. Bu taleplere ilişkin düzenlemelerin yapılmaması halinde:
1. 26. 27. 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması,
2. 26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunması.
3• Bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde; 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır.
 

Kaynak:EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER (Facebook Grubu)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2022, 01:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Akkaya
İbrahim Akkaya - 2 ay Önce

Öğretmen iş bırakamaz. İş bırakan da öğretmen değildir.

SIRADAKİ HABER