Temel Eğitim Kurumlarının Problemleri

Temel Eğitim Kurumlarının Problemleri

Bu yazımızda ülkemizinde temel eğitim kurumlarının problemleri ele almaya çalışacağız.

Yıllardır süregelen, tartışılan ve sürekli değiştirilen eğitim sistemi dolayısıyla artık ne yapacağını şaşırmış eğitim kurumları, öğrencilerine en iyi eğitimi vermeyi amaçlamaktadır fakat ne kadar iyi olsa da tam anlamıyla başarıya ulaşmış bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Ezberci sisteme yaslanmış eğitim sistemi, öğrencileri birer insan gibi değil de motor olarak görüyor ve iyi bir meslek edinebilmeleri için her dakika ders çalışmalarını gerektiriyor. Sosyal etkinliklerin eksikliği ve fiziki yetersizlik temel eğitim kurumlarının başlıca problemleridir.

Sosyal Etkinliklerin Yetersizliği

Okul öğrencilere hayatı öğretmekten başlayarak gerekli gereksiz her konuyu öğreten, daha doğrusu ezberleten eğitim kurumudur. Seçilen branşa ve ilgi alanlarına göre sonsuz bilgiler sunar. Öğrenci kendini iyi hissettiği bölüme yerleşene kadar, gereksiz bilgilerle yoğrulur.

Öğrenciliğin ilk senelerinde öğrenciler oyun oynamak, resim çizmek, şarkı söylemek, kukla tasarlamak gibi etkinliklerde bulunarak sanatla ilgilenirler fakat ilkokul bitip ortaokula geldiklerinde bu etkinlikler azalır ve liseye geçtiklerinde de tamamen son bulur. Olmayan sosyal etkinlikler, öğrencilerin kafalarını dağıtmasını engeller ve öğrenciler sınavda sorulacak diye öğretmenler tarafından verilen upuzun kağıtlar ile baş başa kalırlar. Öğrencinin çalışma direncini kıran bu problem, okumaktan kaçmaya engel olurken, çalışmayan öğrencilerin asla kazanamadığı sınav dolayısıyla üniversiteye yerleşme oranı gün geçtikçe düşer.

Sosyal etkinlikler ve dersler aynı ders sayısına sahip olsa ve dersler en eğlenceli şekillerde anlatılsa, öğrencinin öğrenme kapasitesi ve çalışma isteği sürekli artacaktır. Aynı zamanda yönelmek istediği bölümle alakalı dersler verilse, bir hukuk öğrencisi matematik yapmak zorunda kalmasa öğrenciler için bu kurum daha çekilir bir hale gelecektir.

Fiziki Yetersizlik

Okulda okuyabilecek öğrenci sayısının kat ve kat üstü öğrenciyi okula yerleştirip, iki kişilik sıraya yeri geldiğinde beş kişi oturtmak son derece yanlış ve öğrenmeyi kısıtlayıcı bir harekettir. Yeni okullar inşa edilmeli veya olanların kapasiteleri arttırılmalıdır.

Bunun dışında okullarda laboratuvar, kütüphane gibi eksiklikler, derslik sayısının az oluşu gibi problemler ve öğretmen kadrolarında bu kadar atama bekleyen öğretmene karşı olan öğretmen açıkları, öğrenmeyi kısıtlayıcıdır ve bir öğrencinin daha iyi şartlarda olan bir kurumda okuyan öğrenci karşısında geri kalmasına neden olmaktadır. Her okula bir kütüphane ve en az bir tane laboratuvar yapılmalı, derslik sayıları çoğaltılmalı ve öğretmen açıkları en iyi şekilde kapatılmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER