Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı ertelendi mi?

19 Kasım'da yapılacak olan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı Anayasa Mahkemesinin görüşmeyi ertelemesi üzerine sınavın ertelenip, ertelenmeyeceği merak edilmeye başlandı.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı ertelendi mi?

Anayasa mahkemesinin ÖMK ile ilgili kararını MEB ve sendikaların görüşlerini alarak karar vereceğini açıklaması üzerine öğretmenler , sınavın 19 Kasım'da yapılıp yapılmayacağını merak ettikleri için "Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı ertelenir mi?"," Anasaya mahkemesi ÖMK için tekrar ne zaman toplanacak?", "AYM sendikaların görüşünüz ne zaman alacak?" vb bir çok sorunun cevabını arıyor. MEB ertelendi haberlerini yalanladı.

Bildiğiniz gibi, kanuna ilişkin iptal istemini ele alan Yüksek Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı ile en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın açıklamalarını sözlü olarak dinlemeye karar verdi.Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Bakanlığın ve sendikaların açıklamalarını dinledikten sonra belirlenecek bir günde kanunun iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.

Sınava 10 gün gibi bir süre kala bu kararın çıkması ve görüş alınacak tarihin de belli olmaması öğretmenlerin epey kafasını karıştırmışa benziyor. 

MEB Basın Açıklaması Yaptı

Sosyal medyada paylaşılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'nın ertelendiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli olduğunda her türlü bilgilendirme Bakanlığımızca düzenli olarak yapılmaktadır. Resmî makamlarımızca yapılan bilgilendirmeler dışındaki iddialara itibar edilmemesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

#MebSınavıErtele TT oldu - Bakanlık bir an evvel açıklama yapmalı!

Adeta öğretmenler odasının birinci gündem maddesi halie gelen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav kararı twitter'ın da gündemleri arasında.#MebSınavıErtele hastagı TT olmuş durumda.

Öğretmenlerden gelen mesajlar dikkat çekici:

-Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sosyal medyadaki Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'nın ertelendiğine yönelik paylaşımların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.(AA)
-Sınav iptalinin ayak seslerini duyuyorum. Siz de duyuyor musunuz?
-Milli Eğitim Bakanlığı süreç tamamlanıncaya kadar sınavı ertelemelidir.
-Her 3 Sendika sınava karşı olduklarını ilan ettiler. Dolayısı ile Sınavın İptali için savunma yapacaklarına şüphe duymamak gerek. Savunmalar alınıncaya,AYM karar verinceye kadar MEB'in yapacağı tek YASAL davranış ilk olarak erteleme olabilir. Sonra sınav iptal.
-Anayasa Mahkemesinin nihai kararı açıklanana kadar sınavın ertelenmesi zorunluluktur. Milli Eğitim Bakanlığı Anayasa Mahkemesi kararını bekleyip sınavı ertelemelidir.
-Anayasa Mahkemesinin nihai kararı 19 Kasım'dan sonra belli olacağından sınavın ileri bir tarihe ertelenmesi elzemdir. Sınav yapildiktan sonra sınavın iptal edilmesi daha büyük mağduriyetler oluşturacağından Bakanlık biran önce sınavın ertelendiğini açıklamalıdır!
-Eğitim Bir Sen başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim Sen başkanı Talip Geylan Anayasa Mahkemesinin nihai kararı açıklanana kadar sınavın ileri bir tarihe ertelenmesini acilen MEB'den talep etmelidir. Samimiyetlerini görelim.
-Bazı arkadaşlar sınav olsun da parayı alayım benden sonrası tufan havasında
-Erteleme olursa ortalık karışır.Bakan da altindan kalkamaz.yakında seçimde var.Öğretmenleri memnun edecek bir sonuç şart, diğer türlü hoşnutsuz öğretmenler seçimi etkiler.Hasılı kelam, (bence) sinav kolay olur.Sinav ertelenirse de , bir seferlik sınava başvuran tüm öğretmenler (seçim hatırına) sınavdan geçti sayılır.Başvuran başvurmayan herkese uzmanlikta verilebilir.
-Çok haklısınız hocam. Şimdi sınavı iptal etseler "uzmanlık yattı" deyip maaş iyileştirme yapmayacaklar, iptal etmeseler 3 kuruş için sınava sokup saç baş yolduracak, stres yaptıracaklar. Kazansak aynı işi yaptığımız öğretmen arkadaşlarımız ile aramızda saçma bir maaş farkı olacak, kazanamasak bu ekonomide kıvranıp duracağız. Öğretmenin iyiliğini ne sendikalar, ne hükümet, ne de öğretmene cephe almış millet istiyor. 
-İptali her kesimin işine yarar.Maliye senede 1 katrilyonu boşa harcamamış olur. Bizler sınav kaldırıldı deyip maaşlara zam olayını unuturuz.Zaten vermezler.Sendikalar yeni yalanlarla kaldıkları yerden devam ederler. MEB, 1 sene daha yeni hazırlık yapmak üzere nefes almış olur.Biz yine fakirliğe devam.Kazan-kazan sistemi.
Metin ÖZDAMARLAR: Değerli Arkadaşlar,19 Kasım’da ÖKBS sınavının oldukça basit olacağını düşünüyorum. Stres ve telaş yapacak bir durum yok. Çalışma kitabının özetini gözden geçirip farklı öğretmenlerimizce yayımlananan ÖKBS denemelerini çözmeniz yeterli olacaktır. Hatta henüz çalışmaya başlamamış arkadaşlarımız için bile geç değil. Başarılar. Saygılar.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2022, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER