Zeki Haber

Güneş enerjisiyle çalışan stratosferik uçak ilk uçuşunu yapıyor

Güneş enerjisiyle çalışan stratosferik uçak ilk uçuşunu yapıyor

Güneşle çalışan stratosfer uçak bugün bir test uçuşu ile İsviçre’nin Payerne kentinde havalandı. Hava koşullarının en uygun şekilde olması ekibi sevindirdi. Solarstratos pilotu ve projenin arkasındaki kişinin dikkatli gözü altında deneme gerçekleşti ve pilotu iniş yapmadan ve askıya dönmeden önce 300 metre yükseklikte yedi dakika boyunca solarstratos’u uçurdu. Grup yüksek irtifada daha uzun bir uçuş planlamadan önce test uçuş sonuçlarını inceleyecek.

İniş sonrası pilot ” Bu an için sabırsızdık ve ilk uçuşumuz ve uçağımızın davranış şekli karşısında mutlu olduk. Şimdi bu güneş enerjisi ile çalışan hazinenin potansiyelini nasıl kullanacağımızı öğrenmek için çok çalışmaya devam etmeliyiz. Mevcut teknolojiyle fosil yakıtların sunduğundan öteye geçmek mümkün olduğunu göstermek istiyoruz. “Elektrikli ve güneşli araçlar 21. yüzyılın en büyük zorlukları arasındadır. 25.000 metreden uçabilen uçağımız, daha önce hiç denenmemiş bir şey olan elektrikli ve güneşle çalışan yüksek irtifa havacılığına bir pencere açıyor. Sadece uçarak uçağın sınırlarını çözebiliriz ve bugünkü kısa uçuş bu yolda önemli bir ilk adımdı. ” dedi.

Solareratos CEO’su roland loos, payerne pistinin kenarında durarak, eylemin hiçbir anını kaçırmadıklarını belirterek ,‘Projemizin geliştirilmesinde bu önemli adımı atmış olmaktan özellikle memnunuz. Solarstratos yenilenebilir enerjileri teşvik etmeyi ve bugün mevcut teknoloji sayesinde beş yıl önce akıl almaz görünen kavram ve projelerin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Güneş-elektrik havacılık alanındaki teknoloji henüz emekleme aşamasındadır, bu yüzden büyük bir maceranın başlangıcıdır. ” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014 - ... Zeki Haber - Tüm Hakları Saklıdır.