MEB, 2021-2022 yılında ders sürelerinin 40 dk olduğunu açıklamıştı.Ve okullar haftada 5 gün tam eğitimde eğitim-öğretime başladı.Ancak daha ilk hafta iller ders saatinin süresinde azaltma yoluna gitti.

Ancak daha okulların açılmasının ilk haftasında bazı illerde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları pandemiyi gerekçe göstererek ders saatlerinde azaltmaya gitti. Bir çok il 30 dk ya düşürürken 35 dk yapan ilde oldu.
Daha önce Hatay, Kırıkkale derslerin süresinin 30 dk, Bursa ise 35 dk olduğunu duyurmuştu. Bu gün de haber Diyarbakır'dan geldi.

Böyle giderse bir çok ilden benzer haberler gelecek gibi. Aslına bakarsanız 2021-2022 yılının daha sağlıklı, kesintisiz devam etmesi için sınıflarda iki grup yapılıp, ders saatinin süresi 30 dk yapılmalı. Yoksa sağlık ve eğitim-öğretim açısından sıkıntılı olacak gibi . Bakalım MEB ders saatlerinin süresini azaltacak mı?

Zaten bir çok eğitim sendikası MEB'e ders saatlerinin 30 dk ile sınırlandırılmasını uzun zamandır dillendiriyor.

Diyarbakır'da da ders saatinin süresi 30 dk 

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararına göre, İl genelinde bulunan ve ikili eğitim öğretim yapılan Okullarda 13 Eylül 2021 tarihinden itibaren ders sürelerinin 30 ( Otuz) dakika ile sınırlandırılmasına karar verildi.

İşte İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kurulu Kararı

DİYARBAKIR İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI
KARAR TARİHİ:09.09.2021
KARAR NO :34

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23. Maddesine göre düzenlenen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 9 Eylül 2021 Perşembe Günü Diyarbakır Valisi Sayın Münir KARALOĞLU başkanlığında Kurul Üyelerinin katılımıyla Koronavirüs (Covid-19) Salgını kapsamında alınacak kararlar hakkında toplanmıştır.

Covid-19 Salgınında Okullarda alınacak önlemler kapsamında;

İlimiz genelinde bulunan ve ikili eğitim öğretim yapılan Okullarda 13 Eylül 2021 tarihinden itibaren ders sürelerinin 30 ( Otuz) dakika ile sınırlandırılmasına,

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca; Kaymakamlar ve ilgili Kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına,

Oy birliğiyle karar verilmiştir.

Bursa'da ders saati süresi 5 dk azaldı

Bursa Valiliği tüm resmi eğitim öğretim kurumlarında 1 ders saati için sürenin en az 35 dakika olacak şekilde planlama yapılmasını, öğlen aralarına ait sürelerin mümkün olduğunca uzun tutulmasını istedi.

Hatay ve Kırıkkale'de ders süresi 30 dk ya düşürüldü

Hatay Valiliği, tüm resmi ve okul öncesi kurumlarında ders saatini 40 dakika, diğer resmi ve özel tüm okullarda ise 30 dakika, öğlen arasının normal eğitim yapan kurumlarda 40 dakika, ikili eğitim yapan okullarda ise iki devre arasının 30 dakika olarak belirlendi.

Kırıkkale Valiliği ikili eğitime geçen Temel Eğitime bağlı okullarda ders saatlerinin en az 30 dakika, mesleki ve teknik eğitime bağlı liselerde ise ders saatlerinin en az 35 dakika olarak planlamasını istedi